Samarqand shahridagi Kongress markazida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va davlat tashrifi bilan mamlakatda bo‘lib turgan Qatar amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning muzokaralari bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuvda siyosiy muloqot va madaniy-gumanitar almashinuvni yanada rivojlantirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgani qayd etildi.
Diplomatik munosabatlar tarixida birinchisi bo‘lgan ushbu oliy darajadagi tashrif ikki tomonlama hamkorlikda yangi bosqichni boshlab berishi hamda uni keng qamrovli sheriklik darajasiga ko‘tarishga xizmat qilishi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Qatarni nafaqat Yaqin Sharq mintaqasida, balki butun arab-musulmon olamida o‘zining istiqbolli hamkori sifatida bilishini aytib, muloqotlar bois munosabatlarda katta siljish kuzatilayotganini ta’kidladi.
Toshkentda Qatar elchixonasi ochilgani ikki tomonlama hamkorlikni faol ilgari surishda muhim o‘rin tutgani ta’kidlandi. Qatar tomoni Dohada O‘zbekiston elchixonasi ochilishi ushbu jarayonga kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdi.
Tomonlar o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarini oshirish, qo‘shma investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini amalga oshirishga tayyor ekani ta’kidlandi.
Qatarning yetakchi kompaniyalari energetika, gaz-kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, logistika, turizm va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 12 milliard dollardan ziyod yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etishi yuzasidan kelishuvga erishildi.
Loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida shu yil sentabr oyida O‘zbekiston-Qatar investitsiya forumini o‘tkazish hamda qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish mexanizmlarini yaratish masalasini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Davlat rahbarlari Markaziy Osiyoni Ko‘rfaz mamlakatlari bilan bog‘laydigan eng qisqa, ishonchli va xavfsiz yo‘laklarni shakllantirish muhimligini qayd etdi.
Madaniyat, ta’lim va turizm sohalaridagi almashinuvlarni faollashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga, shu jumladan, birgalikda madaniyat kunlari, konsert dasturlari, ko‘rgazmalar, hunarmandchilik va pazandachilik namoyishlarini o‘tkazishga kelishib olindi.
Mamlakatlar poytaxtlari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilayotgan muntazam aviaqatnovlar ishbilarmonlik aloqalari va o‘zaro sayyohlar oqimining ortishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Global va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlar Afg‘onistonga nisbatan pragmatik siyosat yuritilishi, mamlakat iqtisodiyotini qo‘llab-quvvatlash va afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatilishi muhimligini ta’kidladi.
Transafg‘on temiryo‘lini barpo etish bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirishni birgalikda ilgari surish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunlangach, Shavkat Mirziyoyev va shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy huzurida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaratilgan 15 ta ikki tomonlama hujjatni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Jumladan, quyidagilar qabul qilindi:
- Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish hamda daromad va mulk soliqlarini to‘lashdan bosh tortishni bartaraf qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Bojxona ishlarida o‘zaro ko‘mak ko‘rsatish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Mehnat munosabatlari sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Diplomatik pasport egalarini viza talablaridan ozod etish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo memorandum;
- Madaniyat sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo memorandum;
- Savdo sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- O‘simliklar karantini va himoyasi sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- Sport va yoshlar ishlari sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- Toshkent va Doha shaharlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum.
Shuningdek, tashqi ishlar va adliya vazirliklari o‘rtasida 2023−2025-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturlari hamda Ustuvor investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun qo‘shma platforma yaratish to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
O‘zbekiston-Qatar sammiti yakunida rahbarlar Samarqanddagi Kongress markazi bog‘ida birgalikda daraxt ekdi.
Shu bilan Qatar amirining O‘zbekistonga davlat tashrifi yakunlandi. Samarqand xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni bosh vazir Abdulla Aripov kuzatib qo‘ydi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во вторник в Самарканде провёл переговоры с эмиром Катара шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани, находящимся в стране с государственным визитом.
Как сообщила пресс-служба президента, обсуждались вопросы развития политического диалога и культурно-гуманитарных обменов, наращивания торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия.
катар
Президент Узбекистана выразил уверенность, что первый в истории дипломатических отношений двух стран визит на высшем уровне откроет новый этап в двустороннем сотрудничестве и позволит вывести его на уровень всеобъемлющего партнерства.
«Мы рассматриваем Катар как нашего перспективного партнёра не только в ближневосточном регионе, но и во всем арабо-мусульманском мире», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Он подчеркнул, что открытие в этом году посольства Катара в Ташкенте сыграло важную роль в активном продвижении двустороннего взаимодействия.
Эмир Катара выразил уверенность, что мощный импульс этому процессу придаст открытие посольства Узбекистана в Дохе.
Руководители двух стран подтвердили готовность к «кратному увеличению» показателей двусторонней торговли.
Достигнута договорённость об участии катарских компаний в реализации крупных инвестиционных проектов в сферах энергетики, газохимической промышленности, сельского хозяйства, инфраструктуры, логистики, туризма и других отраслях в Узбекистане общей стоимостью свыше 12 млрд долларов.
Было предложено провести в сентябре узбекско-катарский инвестиционный форум и рассмотреть вопрос о создании механизмов финансирования совместных проектов.
Главы государств обсудили формирование «кратчайших, надёжных и безопасных» транспортно-логистических коридоров, соединяющих Центральную Азию со странами Залива.
Президент Узбекистана и эмир Катара выразили уверенность, что планируемый запуск регулярных авиарейсов между столицами двух стран будет способствовать росту деловых контактов и увеличению взаимного туристического потока.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам глобальной и региональной повестки. Стороны выступили за выстраивание прагматичной политики в отношении Афганистана. Подчёркнута важность поддержки экономики этой страны и оказания гуманитарной помощи афганскому народу.
В этом контексте рассмотрены перспективы совместного продвижения реализации стратегического проекта по созданию Трансафганского железнодорожного коридора.
По завершении переговоров состоялась церемония подписания 15 двусторонних документов, направленных на развитие и углубление торгово-экономического, инвестиционного, культурного-гуманитарного и других сфер сотрудничества.
В частности, приняты:
• Соглашение между правительствами о взаимном поощрении и защите инвестиций;
• Соглашение между правительствами об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доходы и имущество;
• Соглашение между правительствами о взаимной помощи в таможенных делах;
• Соглашение между правительствами о сотрудничестве в сфере трудовых отношений;
• Соглашение между правительствами об освобожденииот визовых требований владельцев дипломатических паспортов;
• Меморандум между правительствами о сотрудничестве в сфере высшего образования и научных исследований;
• Меморандум между правительствами о сотрудничестве в сфере культуры;
• Меморандум о торговом сотрудничестве;
• Меморандум о сотрудничестве в области сельского хозяйства и продовольственной безопасности;
• Меморандум о сотрудничестве в области защиты и карантина растений;
• Меморандум о сотрудничестве в области спорта и поддержки молодёжи;
• Меморандум о сотрудничестве между городом Ташкентом и городом Дохой.
Кроме того, подписаны программы сотрудничества по линии министерств иностранных дел и юстиции на 2023−2025 годы, а также договорённость о создании совместной платформы для финансирования приоритетных инвестиционных проектов.