AQSh sanksiyalarining yangi paketi Rossiyaning harbiy-sanoat kompleksini yetkazib berish, oltin qazib olish operatsiyalari, Rossiyaning kelajakdagi energiya daromadlari va joriy qilingan sanksiyalarni chetlab o‘tish uchun bo‘shliqlarni yopishga qaratilgan.
Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) “qora ro‘yxat”iga 46 nafar shaxs, jumladan, bosh vazir o‘rinbosari Viktoriya Abramchenko, ta’lim vaziri Sergey Kravsov, ombudsman Tatyana Moskalkova, Rossiya prezidenti yordamchisi Igor Levitin va rossiyalik milliarder Igor Kesayev kiritilgan.
Bundan tashqari, Rossiya Tashqi razvedka xizmati, Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti, Sergo Ordjonikidze nomidagi Rossiya geologiya-qidiruv universitetiga nisbatan sanksiyalar joriy etildi. Sanksiyalar ostida “Polimetall”, oltin qazib oluvchi “Polyus” kompaniyasi, shuningdek, Rossiya mudofaa sektoriga xizmat ko‘rsatuvchi bir qator kompaniyalar ham qolgan.
AQSh Moliya vazirligi, shuningdek, Rossiyaga mahsulot yetkazib bergan yoki ularni Rossiya hududida ishlab chiqarish bilan shug‘ullangan 30 ga yaqin import qiluvchi kompaniya va elektronika ishlab chiqaruvchilarni ham sanksiyalar ro‘yxatiga kiritdi.
“OFAC Rossiyada yoki Rossiya hududiga elektron komponentlar, yarimo‘tkazgichlar va mikroelektronika import qiluvchi, jo‘natuvchi yoki ishlab chiqaruvchi 30 dan ortiq kompaniyani ro‘yxatga kiritgan”, — deyiladi xabarda.
Ro‘yxat elektron komponentlar ishlab chiqaruvchi “YevroMikroTex”, xorijda ishlab chiqarilgan elektron komponentlar yetkazib beruvchi Phoenix Electronics, optoelektron uskunalar ishlab chiqaruvchi “Proton”, elektronika ishlab chiqaruvchi Target Electronics, Yevropa va Osiyo ishlab chiqarishining elektron komponentlarini yetkazib beruvchi “Inelso” va boshqalarni ham o‘z ichiga oladi.
AQSh Rossiya va Belarusga 1200 dan ortiq turdagi tovarlar, jumladan, qurilish materiallari, matolar, qog‘oz, bo‘yoqlar, transport vositalari, shu jumladan, oziq-ovqat sanoati uchun qayiqlar, uskunalar va boshqalarni eksport qilishni cheklovchi bir qator sanksiyalar kiritdi. Qayd etilishicha, taqiq Rossiya hududidagi odamlar va tashkilotlarning tovarlarni o‘tkazishiga ham tegishli.
Shuningdek, Rossiya, Armaniston va Qirg‘izistonning “AQSh manfaatlariga tahdid soluvchi71 ta kompaniyasiga qarshi sanksiyalar qo‘llandi — “Ijevsk uchuvchisiz tizimlar” ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi, “Proletar zavodi” ochiq aksiyadorlik jamiyati (OAJ), “Texmash” ilmiy-ishlab chiqarish klasteri, Ulyanovsk mexanika zavodi, “Kurganmashzavod” OAJ, Ulan-Uden aviatsiya zavodi, Bryansk avtomobil zavodi, “Ural” va boshqalar.
Ro‘yxatdagi arman kompaniyasi Medisar LLC hisoblanadi. Kompaniya veb-saytiga ko‘ra, u kimyoviy xomashyo va reagentlar yetkazib berish bilan shug‘ullanadi, laboratoriya uskunalari xorijiy ishlab chiqaruvchilarning Armanistondagi rasmiy vakili: Kinematika AG (Shveysariya), ATAGO (Yaponiya), Hanna instruments (Germaniya), Citizen (AQSh) va boshqalar.
Qirg‘iziston kompaniyasi — Tro.Ya LLC. Tro.Ya veb-saytida ko‘rsatilishicha, u sanoat avtomatizatsiyasi, navigatsiya uskunalari va telekommunikatsiya komponentlari uchun elektron uskunalarni yetkazib beradi.
19-may kuni Buyuk Britaniya ham Rossiyaga qarshi sanksiyalarni uzaytirgan. Mamlakatning sanksiyalar ro‘yxatiga beshta bank kiritilgan, jumladan, Tinkoff Bank, “Dom.RF” banki va Rosbank. Bundan tashqari, rossiyalik milliarderlar bilan aloqador kompaniyalar Buyuk Britaniyaning sanksiyalari ostida qoldi: “Cyeverstal”, AFK “Sistema” i TMK shular jumlasidandir, deb yozadi Forbes.
Hammasi bo‘lib, sanksiyalar ro‘yxatiga Rossiyadan 86 ta kompaniya va jismoniy shaxslar kiritilgan. Ular orasida bosh vazirning birinchi o‘rinbosari Andrey Belousov, “Gazprom neft” direktorlar kengashining 13 nafar a’zosi va “Transneft” direktorlar kengashining 5 nafar a’zosi, 20 nafar mudofaa korxonalari va kompaniyalari rahbarlari bor.
Rossiyaning javobi
Ko‘p o‘tmay, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi javob chorasi sifatida 500 AQSh fuqarosining Rossiyaga kirishini taqiqladi. Ro‘yxatga sobiq prezident Barak Obama, shuningdek, “rusofobik qarashlar va feyklarni tarqatishga” aloqador tahlil markazlari xodimlari ham bor. Bundan tashqari, komediyachilar Stiven Kolber i Jimmi Kimmel, ijro hokimiyatining turli darajadagi amaldagi va sobiq rahbarlari, Kongress a’zolari, harbiy kompaniyalar rahbarlari, Amerika tashkilotlari tahlilchilari va tadqiqotchilariga ham kirish taqiqlangan.
Avval xabar berganimizdek, Yevropa Ittifoqi davlatlari Rossiyaning Ukrainadagi urushi munosabati bilan yangi sanksiyalarni muhokama qilmoqda. Reuters insayderlariga ko‘ra, Rossiyaga kiritilgan sanksiyalarni chetlab o‘tishga yordam beradigan Xitoy, Eron, Qozog‘iston va O‘zbekiston kompaniyalari qora ro‘yxatga kiritilishi mumkin.

Министерство финансов США расширило список санкций против России, сообщается на сайте ведомства.
Новый пакет санкций США нацелен на поставки военно-промышленного комплекса России, золотодобывающие предприятия, будущие доходы России от продажи энергоресурсов и пресечение лазеек для обхода уже введённых санкций.
В «чёрный» список Управления по контролю за иностранными активами (OFAC) попали 46 физических лиц, включая вице-премьера Викторию Абрамченко, министра просвещения Сергея Кравцова, уполномоченного по правам человека Татьяну Москалькову, помощника президента РФ Игоря Левитина, российского миллиардера Игоря Кесаева.
Помимо этого, санкции введены против Службы внешней разведки России, РГУ нефти и газа имени И.М. Губкина, Российского геологоразведочного университета имени Серго Орджоникидзе. Под санкциями оказались «Полиметалл», золотодобывающая компания «Полюс», а также ряд компаний, обслуживающий оборонный сектор РФ.
Минфин США также внёс в санкционный список порядка 30 компаний-импортёров и производителей электроники, которые поставляли товары в Россию или занимались их производством на российской территории.
«OFAC вносит в список более 30 компаний, которые импортируют, отгружают или производят электронные компоненты, полупроводники и микроэлектронику в Россию или на территории России», — говорится в заявлении.
В список включены производитель электронных компонентов «ЕвроМикроТех», поставщик электронных компонентов иностранного производства Phoenix Electronics,
производитель оптоэлектронного оборудования «Протон», производитель электроники Target Electronics, поставщик электронных компонентов европейского и азиатского производства «Инелсо» и другие.
США ввели ряд блокирующих санкций на экспорт более 1200 позиций товаров в Россию и Беларусь, в том числе строительные материалы, ткани, бумага, краски, транспортные средства, включая лодки и оборудование для пищевой промышленности и другие. Отмечается, что запрет также распространяется на передачу товаров людям и организациям на территории России.
Санкции введены также против71 компании из России, Армении и Кыргызстана (по одному предприятию), которые «угрожают интересам США», — НПО «Ижевские беспилотные системы», ПАО «Пролетарский завод», НПК «Техмаш», Ульяновский механический завод, ПАО «Курганмашзавод», Улан-Удэнский авиационный завод, Брянский автомобильный завод, «Урал» и другие.
Армянская компания в списке — это Medisar, LLC. На сайте армянской компании «Медисар» говорится, что она занимается поставками химического сырья и реактивов, является официальным представителем в Армении иностранных производителей лабораторного оборудования: Kinematika AG (Швейцария), ATAGO (Япония), Hanna instruments (Германия), Citizen (США) и других.
Кыргызская компания — Tro.Ya, LLC. На сайте компании Tro.Ya указано, что она поставляет электронное оборудование для промышленной автоматизации, навигационное оборудование, компоненты для телекоммуникации.
19 мая санкции против России расширила и Великобритания. В санкционные списки страны попали пять банков, включая Тинькофф Банк, банк «Дом.РФ» и Росбанк. Кроме того, под санкции Великобритании попали компании, связанные с российскими миллиардерами: в их числе «Cеверсталь», АФК «Система» и ТМК, пишет Forbes.
Всего в санкционный список включено 86 компаний и физлиц из России. Среди них — первый вице-премьер Андрей Белоусов, 13 членов совета директоров «Газпром нефти» и пять членов совета директоров «Транснефти», 20 руководителей оборонных предприятий и компаний.
Ответ России
Вскоре МИД России в качестве ответной меры запретил въезд в Россию 500 гражданам США. В список попали бывший президент Барак Обама, а также сотрудники аналитических центров, которые причастны «к распространению русофобских установок и фейков». Кроме того, под запрет попали комики Стивен Колбер и Джимми Киммел, действующие и бывшие руководители различных уровней исполнительной власти, члены Конгресса, главы военных компаний, аналитики и научные сотрудники американских организаций.
В ведомстве также сообщили об отклонении очередного запроса посольства США о консульском посещении арестованного за шпионаж журналиста WSJ Эвана Гершковича. Мера была принята в ответ на невыдачу виз журналистам из пула министра иностранных дел Сергея Лаврова, заявили в МИД.
Как мы сообщали ранее, страны Евросоюза обсуждают новые санкции в связи с войной России в Украине. По данным инсайдеров Reuters, в чёрный список могут попасть компании из Китая, Ирана, Казахстана и Узбекистана, помогающие России обходить уже наложенные санкции.