Oy davomida tovarlar narxining o‘sishi 0,9 foizni, xizmatlar narxining 0,5 foizni tashkil etdi. Yil boshidan buyon bu ko‘rsatkich mos ravishda 3,6 va 2,2 foizga yetdi. Yillik nisbatda ko‘rsatkich 11,7 foizni va 8,6 foizni tashkil etdi.
Aprel oyida oziq-ovqat mahsulotlari 1,2 foizga, nooziq-ovqat mahsulotlari 0,5 foizga, yil boshidan mos ravishda 4,7 va 2,2 foizga, yillik qiymatda 13,7 va 9,3 foizga qimmatlashdi.
Aprel oyida, yil boshidan beri birinchi marta sabzavotlar, ildizmevali va dukkakli ekinlar narxi 0,8 foizga pasaygan. Xususan, baqlajon (0,7 foiz), turp (1,4 foiz), qovoq (2,4 foiz), kartoshka (2,8 foiz), ko‘katlar (3 foiz), qalampir (4 foiz), piyoz (12,4 foiz) va bodring (52,9 foiz) narxi arzonlashgan. Shu bilan birga, lavlagi (4,1 foiz), sarimsoq (4,5 foiz), karam (7,8 foiz), sabzi (13,2 foiz), pomidor (21,3 foiz) va banan (39,6 foiz) qimmatlashgan.
Oy davomida go‘sht 1,4 foizga, sut 2,5 foizga, meva va yong‘oqlar 5,4 foizga, shakar 10,5 foizga, guruch 14,1 foizga qimmatlashgan. Tuxum 4,3 foizga, kungaboqar yog‘i 4,5 foizga, un 2,4 foizga arzonlashdi.
Aprel oyida kiyim-kechak 0,5 foizga, poyabzal 0,4 foizga qimmatlashdi.
Ta’mirlash materiallari narxi 2,1 foizga qimmatlashdi, O‘zbekistonning ikki viloyatida maishiy chiqindilarni olib chiqish uchun to‘lovlar 8,8 foizga oshgani qayd etildi, biroq respublika bo‘yicha o‘rtacha oylik ko‘rsatkich 1,7 foizni tashkil etdi. Ijara uy-joy xizmatlari 0,1 foizga kamaydi.

Inflation in Uzbekistan slowed to 0.8% in April 2023, from 3.3% in December 2022, but was still up 11% from a year earlier, according to data from the Statistics Agency.
The price increase for goods for the month was 0.9%, for services — 0.5%. Since the beginning of the year, this figure reached 3.6% and 2.2%, respectively. In annual terms it was was formed at the level of 11.7% and 8.6%.
Food products in April rose in price by 1.2%, non-food products — by 0.5% and in annual terms by 4.7% and 2.2%, respectively, since the beginning of the year — 13.7% and 9.3%.
In April, for the first time since the beginning of the year there was a decrease in prices of vegetables, tubers and leguminous plants by 0.8%. Thus, the prices of aubergine (0.7%), radish (1.4%), pumpkin (2.4%), potatoes (2.8%), herbs (3%), peppers (4%), onions (12.4%) and cucumbers (52.9%) went down. Beets (4.1%), garlic (4.5%), cabbage (7.8%), carrots (13.2%), tomatoes (21.3%) and bananas (39.6%) rose in price.
Meat went up in price by 1.4%, milk — by 2.5%, fruit and nuts — by 5.4%, sugar — by 10.5%, rice — by 14.1%. Eggs went down in price by 4.3%, sunflower oil also dropped in price — by 4.5%, flour — by 2.4%.
Clothing price went up by 0.5% in April, footwear — by 0.4%.
Repair materials rose 2.1%, and two regions of Uzbekistan recorded an 8.8% increase in household waste removal fees, but the national average for the month was 1.7%. Housing rental services fell by 0.1%.
Drugs in April rose in price by 1.9%, dental services by 0.1%, outpatient treatment by 2.2%, diagnostics and medical laboratory services by 0.3%.