Ramazon hayitining qaysi kuni nishonlanishi oxirgi bir necha kun davomida o‘zbekistonliklarni qiziqtirgan eng muhim masalalardan biri bo‘ldi. Zero ketma-ket 4 kun dam olish deb e’lon qilingani ayniqsa viloyatlardan kelib Toshkentda yashayotgan, tahsil olayotgan va ishlayotganlarni qiziqtirayotgan edi. O‘zbekiston musulmonlari idorasi 20-aprel kuni bayramning birinchi kuni 21-aprelda nishonlanishini e’lon qildi.
Shunday qilib, bayram 22-aprel, shanba kuniga to‘g‘ri kelishini kutgan o‘zbekistonliklar rejalarini qayta ko‘rib chiqishga majbur bo‘ldi. Natijada Toshkentda kun davomida katta tirbandliklar kuzatila boshladi. Kechqurun Yandex.Xaritalar xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, tirbandliklar 10 ballni tashkil etdi.
Payshanba kuni kunning ikkinchi yarmida Parkent ko‘chasidagi holat.
“Gazeta.uz” muxbiri Abdullo Yodgorov soat 15:00 dan 19:30 gacha Toshkentdan chiqishda tirbandlikda qolib ketgani va oxir-oqibat poytaxtga qaytishga qaror qilganini ma’lum qildi.
“Ippodromga yetib keldim. Sirdaryogacha shunday tirbandlik bor, deyishdi. Biz bir daqiqa turamiz, ikki metr yuramiz va yana turamiz. Hamma bayramlar 22-sana boshlanadi, deb o‘ylagandi”, — deydi u.
“Gazeta.uz”ning yana bir muxbiri Ma’murjon Obrahmatovning aytishicha, bayram oldidan Toshkentdan viloyatlarga yo‘l olgan taksilar narxi avvalgi bayramlarda oshganidan ham ko‘proqqa oshgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Olmazor” metro bekatidagi taksichilar Termizga har bir yo‘lovchidan 800 ming so‘mdan so‘rashgan.
“Bu rekord sakrash bo‘ldi. Yangi yil arafasida Termizga narxlar maksimal 500 minggacha ko‘tarilgan edi. Bu hatto energiya inqirozi va metan bilan bog‘liq muammolar (aksariyat avtomobillarga gaz ballon o‘rnatilgan — tahr.)”, — deydi u.
“Olmazor” metro bekatidagi ajiotaj.
Transport vazirligi matbuot xizmatining “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, 20-aprel kuni “Toshkent” avtovokzalidan turli yo‘nalishlar bo‘yicha 25 ta qo‘shimcha reys tashkil etildi.
“Avtovokzalda hammasi joyida. Agar talab bo‘lsa, qo‘shimcha avtobuslar yetkazib beramiz. Harakatlanuvchi tarkib yetarli”, — deya ta’kidladi Transport vazirligi matbuot xizmati. Qo‘shimcha reyslar haqidagi ma’lumotlar avtovokzalning Telegram-kanalida e’lon qilinmoqda.
Toshkent avtovokzali. Foto: Transport vazirligi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasidan “Gazeta.uz”ga ma’lum qilinishicha, bayram arafasida Samarqand — Toshkent — Samarqand yo‘nalishida qo‘shimcha to‘rtta Afrosiyob reysi, Toshkent — Qarshi — Toshkent va Toshkent — Xiva — Toshkent yo‘nalishlarida ham qo‘shimcha to‘rtta reys ochilgan.
Kompaniyaning ma’lum qilishicha, 20-aprel kuni tushdan keyin serverdagi yuklama ko‘pligi sababli temir yo‘l sayti vaqtincha ishlamay qolgan.
“Iloji bo‘lsa, qo‘shimcha vagonlar qo‘shamiz”, — dedi matbuot xizmati. Qo‘shimcha reyslarni yo‘lga qo‘yish oson ish emas, chunki temir yo‘llardan faqatgina yo‘lovchi poyezdlari foydalanmaydi va jadvallarni belgilab olish kerak bo‘ladi.
Hayit uchun dam olish kunlari odatda to‘satdan e’lon qilinadi va kompaniya bunga tayyor, deya qo‘shimcha qildi matbuot xizmati. Shu kunlarda, shuningdek, Yangi yil bayramlari oldidan, o‘quv yilining boshlanishi va tugashi arafasida yengil avtomobillarning to‘liq zaxirasidan foydalanilmoqda.
Toshkentdagi qandolatchilik korxonalaridan birining vakili bayram e’lon qilinganidan keyingi holat bo‘yicha “Gazeta.uz”ga izoh berdi.
“19-aprel kuni ijtimoiy tarmoqlarda bayram 21-kunga to‘g‘ri kelishi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Ammo keyinroq bu yangilik o‘chirildi. Mijozlar darhol 22- sanadagi buyurtmalarni ko‘chirishni boshlashdi, lekin, shu bilan birga, o‘z qarorlaridan ishonchlari komil emas edi, chunki hech kim bayram sanasini aniq aytolmasdi. Biz mijozlarimizning ehtiyojlarini qondirish uchun qo‘limizdan kelganicha harakat qildik, lekin kimgadir rad javobini berishga majbur bo‘ldik”, — dedi u.

Вопрос, когда будет отмечаться Рамазан хайит, интересовал жителей Узбекистана все последние дни. Блогеры и СМИ публиковали предполагаемые даты выходных, но они оказались неверными. О том, что первый день праздника выпадает на 21 апреля, стало известно утром 20 апреля, когда об этом сообщило Управление мусульман.
Узбекистанцам, ожидавшим, что праздник придётся на субботу 22 апреля, пришлось пересматривать планы. В Ташкенте уже днём начали наблюдаться огромные пробки. К вечеру уровень пробок согласно Яндекс.Картам составил 10 баллов.
Улица Паркентская во второй половине дня четверга.
Корреспондент «Газеты.uz» Абдулло Ёдгоров стоял в пробке на выезде из Ташкента с 15:00 до 19:30, но в итоге решил вернуться в столицу.
«Доехал до ипподрома. Говорят, что до Сырдарьи такая пробка. Стоим минуту, едем два метра и опять стоим. Все думали, что праздники начнутся 22-го числа», — рассказал он.
Другой корреспондент «Газеты.uz» Маъмуржон Обрахматов рассказал, что цены на такси из Ташкента в регионы взлетели сильнее, чем поднимались раньше перед праздниками. По его словам, таксисты у станции метро «Алмазар» просят 800 тысяч сумов с пассажира до Термеза.
«Это рекордный скачок. На Новый год цены до Термеза могли подняться максимум до 500 тысяч. И это ещё при энергокризисе и проблемах с метаном (многие машины имеют газовое оборудование — ред.)», — рассказал он.
Ажиотаж у станции метро «Алмазар».
В пресс-службе Министерства транспорта «Газете.uz» заявили, что 20 апреля с Ташкентского автовокзала было организовано 25 дополнительных рейсов по разным направлениям.
«Внутри автовокзала всё спокойно. Если будет спрос, поставим ещё дополнительные автобусы. Подвижного состава достаточно», — отметили в пресс-службе Минтранса. Информация о дополнительных рейсах публикуется в Telegram-канале автовокзала.
Автовокзал Ташкента. Фото: Минтранс.
В компании «Узбекистон темир йуллари» «Газете.uz» отметили, что в преддверии праздника было открыто четыре дополнительных рейса электропоезда Afrosiyob по маршруту «Самарканд — Ташкент — Самарканд», а по маршрутам «Ташкент — Карши — Ташкент» и «Ташкент — Хива — Ташкент» — по два дополнительных рейса.
В компании рассказали, что днём 20 апреля из-за высокой нагрузки на сервер сайт железных дорог временно не работал.
«Если получится, добавим дополнительные вагоны», — сказали в пресс-службе. Запустить дополнительные рейсы не так просто, так как железными дорогами пользуются не только пассажирские составы и нужно определять графики.
Праздничные выходные на хайит обычно объявляются внезапно, и компания к этому готова, добавили в пресс-службе. В эти дни, как и перед новогодними праздниками, началом и концом учебного года, используется весь резерв пассажирских вагонов.
Представитель одной из кондитерских Ташкента прокомментировал «Газете.uz» объявление выходных.
«19 апреля в соцсетях появились новости о том, что праздник выпадает на 21-е число. Но затем эти новости удалили. Клиенты сразу стали переносить заказы с 22-го числа, но при этом не были уверены в своём решении, так как никто точно не мог сказать дату праздника. Мы максимально старались пойти навстречу клиентам, но кому-то приходилось отказывать», — отметил он.
Работница одного из столичных салонов красоты рассказала «Газете.uz», что большинство клиентов отменили процедуры.