Ispaniyalik mashhur opera qo‘shiqchisi Plasido Domingo 26-aprel kuni o‘zining Markaziy Osiyo bo‘ylab gastrol safari doirasida Toshkentdagi Xalqaro forumlar saroyida konsert beradi.
Plasido Domingo — zamonning buyuk tenorlaridan biri bo‘lib, uning yuksak mahoratini ham mumtoz musiqa ixlosmandlari, ham dunyoga mashhur tanqidchilar tan olishgan.
Plasido Domingo eng uzoq olqishlarga sazovor bo‘lgan qo‘shiqchi sifatida Ginnesning rekordlar kitobiga kiritilgan. 1991-yilda Venada namoyish etilgan “Otello” spektaklidan so‘ng tomoshabinlar 80 daqiqa davomida qarsak chalganlar. Yarim asrdan ko‘proq faoliyati mobaynida Domingo dunyoning turli mamlakatlari sahnalarida 150 dan ortiq operalardagi asosiy partiyalarni ijro etgan, 300 dan ziyod kechani orkestr bilan birga quyi sahnada yoki dirijyorlik pultida o‘tkazgan, jami 3900 dan ortiq spektakllarda qatnashgan.
2012-yilda tenor La Scala, Covent Garden, Paris Opera, Dallas Opera, Metropolitan Opera, Vienna State Opera, Palacio De Bellas Artes, New York City Opera, Vena davlat operasi, Crocus City Hall sahnalarida 80 dan ziyod spektakllarda ishtirok etdi, qo‘shiq kuyladi va dirijyorlik qildi.
Mazkur oqshomda Toshkent aholisi va mehmonlari nafaqat buyuk Plasido Domingo chiqishlaridan bahramand bo‘lishadi.
Dasturda shuningdek italiyalik lirik tenor, butun dunyoga qo‘shiqchilik mahorati bilan bir qatorda ijrosidagi musiqalarning rang-barangligi bilan ham mashhur, Alessandro Safina, ispaniyalik opera malikasi Marina Monzo va O‘zbekiston Davlat konservatoriyasi talabasi, Rossiya davlat akademik Katta teatri opera jamoasi solisti Behzod Davronov ham ishtirok etishadi.
Simfonik orkestrga orkestrlar va opera teatrlari bilan birga dunyo bo‘ylab taqdim etayotgan konsertlari tufayli mashhur bo‘lgan italiyalik dirijyor Gaetano Lo Koko boshchilik qiladi.
Fusunkor opera kechasi tashkilotchisi — uzoq yillardan buyon madaniyat, san’at va sport sohalarida yirik loyihalar bilan shug‘ullanib kelayotgan Art.uz Promotion Agency.

Во Дворце международных форумов 26 апреля выступит знаменитый испанский оперный певец Пласидо Доминго в рамках своего Центрально-Азиатского турне.
Пласидо Доминго — один из величайших теноров современности, чью гениальность признали как любители классический музыки, так и мировые критики.
Пласидо Доминго внесён в «Книгу рекордов Гиннесса» как певец, вызвавший самые длительные аплодисменты. В 1991 году после спектакля «Отелло» в Вене, овации продолжались 80 минут. За более чем полувековую карьеру на сцене в разных странах мира, тенор исполнил более 150 ведущий оперных партий, провёл более 300 вечеров в оркестровой яме или за дирижёрским пультом, всего участвовал более чем в 3900 представлениях.
В 2012 году тенор участвовал в более чем 80 представлениях, включая пение и дирижирование — в La Scala, Covent Garden, Paris Opera, Dallas Opera, Metropolitan Opera, Vienna State Opera, Palacio De Bellas Artes, New York City Opera, Венской государственной опере, Crocus City Hall и проч.
Но жителям и гостям Ташкента в этот вечер предстоит услышать не только Пласидо Доминго.
На сцену также выйдут итальянский лирический тенор, прославившийся на весь мир вокалом и разнообразием исполняемой музыки, Алессандро Сафина, испанская оперная дива Марина Монзо и ученик Государственной консерватории Узбекистана, солист оперной труппы Большого театра России Бехзод Давронов.
Руководить симфоническим оркестром будет знаменитый итальянский дирижёр Гаэтано Ло Коко, который выступает с оркестрами и оперными театрами по всему миру.
Организатором волшебного оперного вечера выступает компания Art.uz Promotion Agency, которая на протяжении многих лет занимается масштабными проектами в области культуры, искусства и спорта.