O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasi bo‘yicha referendum o‘tkazish uchun 55 ta uchastka tuzilmoqda.
“Dunyo” axborot agentligi xorijiy davlatlarda joylashgan uchastkalar manzillari aks ettirilgan interaktiv xaritani ishga tushirdi.
O‘zbekistonning o‘zida Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahri chegaralarida 14 ta referendum okrugi tashkil etilmoqda. Xorijdagi referendum uchastkalari Toshkentdagi 14-okrugga biriktirilgan.
Referendum o‘tkazuvchi 14 ta okrug komissiyalarida jami 266 kishi ish olib boradi.
2021-yilgi prezidentlik saylovlarida bo‘lgani kabi fuqarolarga o‘z uchastkasini aniqlash va uni o‘zgartirishda interaktiv xizmat ko‘rsatiladi. U Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida yo‘lga qo‘yiladi.
Referendum 30-aprel kuni bo‘lib o‘tadi. Muddatidan avval ovoz berish 19−26-aprel kunlariga belgilangan.

При дипломатических и других представительствах Узбекистана за рубежом образуются 55 участков для проведения референдума по проекту Конституции в новой редакции.
Информационное агентство «Дунё» запустило интерактивную карту с адресами участков, расположенных в зарубежных странах.
В самом Узбекистане создаётся 14 округов референдума в пределах границ Каракалпакстана, областей и Ташкента. Участки за рубежом прикреплены к (14-му) Ташкентскому городскому округу.
В 14 окружных комиссиях по проведению референдума в общей сложности будет работать 266 человек.
Как и на выборах президента 2021 года, будет действовать интерактивная услуга по определению своего участка и его изменению. Она будет запущена на Едином портале интерактивных государственных услуг.