Hukumatning 23 martdagi qarori bilan nogironligi bo‘lgan shaxsning va tarkibida nogironligi bo‘lgan shaxs bor oilaning onlayn auksion orqali yer uchastkasini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlarini qoplab berish tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi, deya xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Hujjatga ko‘ra, yer uchastkasini auksion orqali sotib olish xarajatlaridan kelib chiqqan holda oilasi tarkibida nogironligi bo‘lgan shaxslar sonidan qat’i nazar, bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravarigacha (30 mln so‘mgacha) miqdorda bir martalik to‘lov ajratiladi.
Bunda xarajatlar ushbu miqdordan yuqori bo‘lgan hollarda BHMning 100 baravarigacha (30 mln so‘mgacha) bo‘lgan qismi qoplab beriladi. Imtiyozli toifadagi shaxslar quyidagi mezonlarga muvofiq kelishi kerak:
- oxirgi 12 oy davomida o‘zi yoki oila a’zolari nomida yashash uchun mo‘ljallangan turar joyi yoki yer uchastkasi mavjud bo‘lmasligi;
- yer uchastkasi oxirgi 3 oy ichida auksion orqali xarid qilingan va O‘zbekiston hududida bo‘lishi;
- nogironligi bo‘lgan shaxs deb topilgan, shuningdek, «Temir daftar», «Ayollar daftari», «Yoshlar daftari»ning birida turgan bo‘lishi.
Qayd etilishicha, imtiyozli toifadagi shaxs auksion orqali yer uchastkasi sotib olgandan boshlab 3 oy ichida o‘z hududidagi tuman (shahar) kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bo‘limiga murojaat qilishi lozim (ushbu muddatdan kechikib berilgan arizalar ko‘rib chiqilmaydi).
Mablag‘ ajratish to‘g‘risida belgilangan tartibda qaror qabul qilingandan so‘ng 5 ish kunida imtiyozli toifadagi shaxslarning arizasida ko‘rsatilgan bank plastik hisobvarag‘iga mablag‘ o‘tkazilishi ta’minlanadi.

Правительство постановлением от 23 марта утвердило положение о порядке возмещения лицам с инвалидностью и семьям, в составе которых есть лица с инвалидностью, расходов, связанных с приобретением земельного участка на электронном онлайн-аукционе, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно положению, исходя из затрат на приобретение земельного участка на аукционе выделяется единовременная выплата в размере до 100 базовых расчётных величин (до 30 млн сумов), независимо от количества лиц с инвалидностью в составе семьи.
Граждане льготной категории должны соответствовать следующим критериям:
- отсутствие жилого помещения или земельного участка, предназначенного для проживания на своём имени или имени членов семьи, приобретённого в течение последних 12 месяцев;
- земельный участок приобретён посредством аукциона за последние три месяца и находится на территории Узбекистана;
- быть признанным лицом с инвалидностью, а также состоящим в одной из тетрадей: «Железной тетради», «Женской тетради», «Молодёжной тетради».
Гражданин льготной категории должен обратиться в районный или городской отдел занятости и сокращения бедности своего региона в течение трёх месяцев с момента приобретения земельного участка на аукционе.
Средства будут перечислены на банковский счёт пластиковой карты, указанный в заявлении, в течение пяти рабочих дней после принятия решения о компенсации.