Prezident Shavkat Mirziyoyev 13 mart kuni Surxondaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida «O‘zbekiston qaysi tomonda?» degan savolga javob berdi. Gap Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi haqida ketmoqda. Davlat rahbarining javobi aks etgan videoni uning matbuot kotibi Sherzod Asadov e’lon qildi.
«Zamon juda murakkab, hozir katta-katta davlatlar O‘zbekiston, sen kim tomondasan, deyapti. Neytral bo‘lib yurishing bo‘ldi endi, yo u tomonga, yoki bu tomonga o‘tgin. Qattiq-qattiq aytib, vakillari ham kelib, o‘zlari ham shunga da’vat qilyapti. Bizga kerak O‘rta Osiyoda O‘zbekiston. [Aholisi] 36 million bo‘ldi, 3−4 yilda 40 million bo‘ladi, katta davlat bo‘ladi, kim tomonsan, deyapti. Qani, bunday og‘ir savolga qanday javob berish kerak?!» — dedi u.
«Javobim bitta — bir tomonman. Millatim, xalqim buyuk O‘zbekistonimning manfaati uchun o‘lishga ham tayyorman, deb javob beraman», — dedi prezident.

Президент Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Сурхандарьинскую область 13 марта ответил на вопрос: ««На чьей стороне Узбекистан?» Предположительно речь идёт о войне России против Украины. Видео ответа главы государства опубликовал его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Сейчас очень сложное время. Большие страны сейчас говорят: „Узбекистан, ты на чьей стороне? Хватит быть нейтральным, переходи на эту сторону или на ту сторону“. Твёрдо-твёрдо об этом говорят», — сказал он.
«И сами говорят, и их представители тоже призывают к этому, говоря: „Нам нужен Узбекистан в Центральной Азии. [Население] достигло 36 миллионов человек, через три-четыре года будет 40 миллионов“. Спрашивают: „Ты на чьей стороне?“ Как нужно ответить на такой тяжёлый вопрос?» — спросил президент.
«Ответ один — я на одной стороне, я готов умереть за мою нацию, народ, интересы великого Узбекистана», — заявил Шавкат Мирзиёев.