Kishilarga nisbatan muayyan bir jinsga mansub bo‘lganligi sabab ishlatilgan har qanday zo‘ravonlik, bir so‘z bilan aytganda, gender zo‘ravonligining turli shakllari mavjud bo‘lib, hozirda butun dunyo bo‘ylab millionlab odamlarga ta’sir o‘tkazayotgan doimiy muammo sifatida saqlanib qolmoqda. Mazkur muammo alohida shaxslar, oilalar, hamjamiyatlar va, umuman, jamiyatga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda, iqtisodiy taraqqiyot hamda inson huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish yo‘lida to‘siq bo‘lmoqda.
Gender zo‘ravonlik — bu erkaklarni ayollardan ustun qo‘yuvchi patriarxal munosabat tuzilmalari va madaniy me’yorlar sabab saqlanib qolayotgan inson huquqlarining buzilishi va gender tengsizligining yuzaga kelishidir. Uning oqibatlari keng qamrovli bo‘lib, jismoniy, psixologik va ijtimoiy farovonlikka tezkor va uzoq muddatli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Oiladagi zo‘ravonlik — bu gender zo‘ravonlikning, odatda, turmush o‘rtoqlar, juftliklar yoki oila a’zolari o‘rtasidagi yaqin munosabatlar doirasida sodir bo‘ladigan shakli. Bu holat jismoniy, hissiy va jinsiy zo‘ravonlik hamda ruhiy qiynoq va moliyaviy holatini suiiste’mol qilish kabi turli shakllarda namoyon bo‘lishi mumkin. Oiladagi zo‘ravonlik, jinsidan qat’i nazar, har qanday turdagi munosabatlarda sodir bo‘lishi mumkin, biroq global miqyosda to‘plangan dalillar shuni ko‘rsatadiki, undan, asosan, ayollar aziyat chekadi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, dunyoda, taxminan, har uchinchi ayol umri davomida o‘z jufti tomonidan jismoniy yoki jinsiy zo‘ravonlikka yoki begona shaxs tomonidan jinsiy zo‘ravonlikka duchor bo‘ladi. Afsuski, COVID-19 pandemiyasi gender zo‘ravonlik va oiladagi zo‘ravonlik muammosini yanada chuqurlashtirdi. Pandemiya oiladagi zo‘ravonlik holatlarining global miqyosda keskin ortishiga olib keldi. Uning ko‘lami shu qadar kengaydiki, «BMT-Ayollar» tuzilmasi uni «yashirin pandemiya» deb atadi. Pandemiya tufayli yuzaga kelgan karantin, iqtisodiy beqarorlik va ijtimoiy izolyatsiya gender zo‘ravonlikning yuzaga kelishi va davom etishi uchun qulay muhit yaratganligi bu muammoni hal etish va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatishni har qachongidan ham muhimroq vazifaga aylantirdi.
Oiladagi zo‘ravonlik — yoshi, etnik kelib chiqishi, ta’lim darajasi yoki ijtimoiy-iqtisodiy holatidan qat’i nazar, jamiyatning barcha qatlamlariga mansub kishilarga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan keng tarqalgan muammo. Biroq, marginallashgan guruhlar yoki ozchilik guruhlariga mansub ayollarda kamsitish (diskriminatsiya)ning turli shakllari o‘zaro kesishishi natijasida oiladagi zo‘ravonlikni boshdan kechirish xavfi yuqori bo‘lishi mumkin.
Misol uchun, etnik ozchilik guruhlari vakillari yoki nogironligi bo‘lgan ayollar yordam va qo‘llab-quvvatlash so‘rab murojaat qilishda ko‘proq to‘siqlarga duch kelishi mumkin. Bu ayollar, shuningdek, xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar yoki huquq-tartibot idoralari tomonidan kamsitish va noxolis munosabatga uchrashining ehtimoli mavjud bo‘lib, bu muammoni yanada chuqurlashtirishi mumkin. Shu bois, ushbu shaxslar duch keladigan o‘ziga xos muammolarni e’tirof etish va hal qilish hamda ularga zo‘ravonlik vaziyatlaridan chiqib ketish uchun tegishli yordam va resurslarni taqdim etish juda muhim.
Gender zo‘ravonlik global miqyosda ham, muayyan mintaqalar darajasida ham jiddiy iqtisodiy yo‘qotishlarni keltirib chiqaradi. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, ayollarga nisbatan bo‘lgan zo‘ravonlikning global miqyosdagi iqtisodiy zarari global yalpi ichki mahsulotning qariyb 2 foizini tashkil qilishi mumkin bo‘lib, bu taxminan 1,5 trln dollarga — Kanada iqtisodiyotining hajmiga teng. Bundan tashqari, Yevropa gender tengligi masalalari instituti (EIGE) tomonidan gender zo‘ravonlikning Yevropa Ittifoqidagi iqtisodiy zarari yiliga 366 mlrd yevro atrofida baholangan.
Ushbu xarajatlar tibbiyot va sud xarajatlari kabi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarajatlar, shuningdek, mehnat unumdorligining yo‘qotilishi, qoldirilgan ish kunlari, ruhiy salomatlik va farovonlikka ta’sir kabi bilvosita xarajatlarni o‘z ichiga oladi. Gender zo‘ravonlikning iqtisodiy yuki nafaqat alohida shaxslar va oilalarga ta’sir qiladi, balki milliy iqtisodiyotlar uchun ham jiddiy oqibatlarni keltirib chiqaradi. Gender zo‘ravonlik va uning iqtisodiy oqibatlarini bartaraf etish profilaktika, jabrlanganlarni himoya qilish va qo‘llab-quvvatlashga ustuvor ahamiyat berilgan keng qamrovli siyosat, dasturlar va tadbirlar o‘tkazishni talab qiladi. Ushbu yo‘nalishdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirish orqali jamiyatlar barcha uchun xavfsizroq, adolatliroq va farovonroq kelajakni yaratishi mumkin.
Global yechimlar
Oiladagi va gender zo‘ravonlik keng tarqalgani hamda alohida shaxslar va hamjamiyatlarga halokatli ta’sir ko‘rsatayotganini e’tirof etgan holda, BMT zo‘ravonlikning bu shakllariga barham berish uchun bir qator choralarni ko‘rishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan asosiy tashabbus va chora-tadbirlar qatoriga Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiyaning qabul qilinishi; 1993 yilda Xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish to‘g‘risidagi BMT deklaratsiyasining qabul qilinishi; 1996 yilda Xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish bo‘yicha harakatlarni qo‘llab-quvvatlash uchun BMT Maqsadli jamg‘armasining tashkil etilishi; xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlik muammosi to‘g‘risida xabardorlikni oshirish va uni bartaraf etish bo‘yicha sa’y-harakatlarni safarbar etishga qaratilgan «Xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka BIRGALIKDA barham beramiz» (UNiTE) kampaniyasining ishga tushirilishi; 2017 yilda BMTning Spotlight tashabbusining qabul qilinishi va boshqalarni kiritish mumkin.
BMT Taraqqiyot dasturi (BMTTD) milliy hukumatlar, fuqarolik jamiyati tashkilotlari, ayollar guruhlari va xususiy sektorni gender zo‘ravonlikning asosiy kelib chiqish sabablarini, xususan, gender asosida kamsitilish va huquqlar tengsizligini bartaraf etishda qo‘llab-quvvatlaydi. BMTTD tomonidan bu boradagi sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlash usullaridan biri — xotin-qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan siyosat va qonunchilikni ilgari surishdir. Bu, o‘z navbatida, hukumatlar bilan gender zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlik belgilanadigan va jabrlanuvchilar uchun yuridik, tibbiy va psixologik yordam olish imkoniyatini ta’minlaydigan qonunlarni ishlab chiqish va tatbiq etish yo‘lida hamkorlikni qamrab oladi.
Ilg‘or xalqaro amaliyot shuni ko‘rsatadiki, keng ishtirokchilikka asoslangan yondashuvlar va huquqni muhofaza qiluvchi hamda sud organlari xodimlari uchun samarali o‘quv dasturlarini ishlab chiqish orqali jinoiy sud-huquq tizimi qonunlar va tegishli siyosatlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda ishtirok etgan taqdirda, gender zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlikka tortishni belgilash samaraliroq kechadi.
BMTTD huquq-tartibot idoralari hamda sud organlarining gender zo‘ravonlik, jumladan, oiladagi zo‘ravonlikning oldini olish va unga nisbatan javob choralarini ko‘rish salohiyatini mustahkamlash ustida muntazam ishlaydi. Bu ichki ishlar xodimlari, prokuror va sudyalarni samarali tergov qilish va aybdorlarni jinoiy javobgarlikka tortish bo‘yicha o‘qitish va qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga oladi. Milliy hukumatlar, fuqarolik jamiyati tashkilotlari va boshqa manfaatdor tomonlar bilan hamkorlik qilish orqali BMTTD gender zo‘ravonlikning asosiy kelib chiqish sabablarini, jumladan, genderga asoslangan kamsitilish va huquqlar tengsizligini bartaraf etishga, shuningdek, xotin-qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan siyosat va qonunchilikni ishlab chiqishni qo‘llab-quvvatlashga intiladi.
2019 yilda xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikning huquqiy ta’rifini qabul qilish orqali O‘zbekiston gender zo‘ravonlik muammosini hal etish masalasida muayyan siljishga erishdi. Qonunda xotin-qizlarga nisbatan oiladagi zo‘ravonlik va ta’qib holatlari e’tirof etilib, uning oldini olish va himoya qilish, shu jumladan, sud qarori asosida beriladigan taqiq orderlari va boshpana bilan ta’minlashni o‘z ichiga oluvchi profilaktik choralar belgilandi. Gender zo‘ravonlikka qarshi samarali javob choralarini ko‘rish uchun hukumat ichki ishlar xodimlari, sudyalar va boshqa mansabdor shaxslarni tayyorgarlikdan o‘tkazdi. Bundan tashqari, hukumat tomonidan Gender tengligi va xotin-qizlar huquq va imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha Milliy harakatlar rejasi qabul qilindi, Oliy Majlis Senati huzurida xotin-qizlar huquqlarini ilgari surish yo‘lida faoliyat yurituvchi Gender tenglikni ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiya tashkil etildi, siyosiy va iqtisodiy qarorlar qabul qilishda ayollarning ishtirokiga imkon yaratildi. Shunga qaramay, O‘zbekistonda gender zo‘ravonlikni to‘liq bartaraf etish uchun qilinishi zarur bo‘lgan ko‘p ishlar hali oldinda.
Erishilgan yutuqlarga qaramasdan, O‘zbekiston bu borada ilgarigidek qo‘llab-quvvatlash xizmatlari uchun mavjud resurslarning cheklangani, ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning tarqalganlik darajasi to‘g‘risida ma’lumotlar mavjud emasligi va jamiyatda ayollarga nisbatan zo‘ravonlikni me’yoriy holat sifatida qabul qilish yoki oqlash madaniyati kabi muammolarga duch kelmoqda. Shunday bo‘lsa-da, hukumatning ushbu muammolarni hal qilish va gender tenglikni ta’minlash masalalariga sodiqligi umid bag‘ishlaydi. O‘zbekistonda gender zo‘ravonlikni bartaraf etish borasidagi yutuqlarni kuzatib borish va sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish muhim.
Oliy Majlis endilikda o‘z qonunchilik tizimida oiladagi zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlikni belgilash masalasini ko‘rib chiqmoqda. Bu ish BMT Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish bo‘yicha qo‘mitasining O‘zbekiston hukumatiga «oiladagi zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlik belgilanishi, sud tomonidan jinoiy javobgarlikka tortish va jinoyatning og‘irlik darajasiga mos ravishda tegishli jazo choralari qo‘llashni ta’minlash maqsadida amaldagi qonunchilik, jumladan, Jinoyat kodeksi, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks va «Xotin-qizlarni tazyiqlar va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida»gi qonunga o‘zgartirishlar kiritish» to‘g‘risidagi tavsiyasiga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya (CEDAW) qo‘mitasining 19-sonli umumiy tavsiyasiga muvofiq, oiladagi ayollarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari gender belgisiga ko‘ra kamsitish hisoblanishi tasdiqlangan, bunday shakldagi kamsitish esa O‘zbekiston Konstitutsiyasiga ko‘ra taqiqlangan. Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiyaning (O‘zbekiston 1995-yil iyulda ratifikatsiya qilgan) 35-sonli umumiy tavsiyasi «barcha sohalarda ayollarga nisbatan ularning jismoniy, jinsiy yoki ruhiy daxlsizligi buzilishiga olib keluvchi gender zo‘ravonlikning barcha shakllari uchun jinoiy javobgarlikka tortish va sodir etilgan huquqbuzarlikning og‘irlik darajasiga mos ravishda huquqiy ta’sir choralari, shuningdek, fuqarolik-huquqiy himoya vositalarini zudlik bilan joriy etish yoki kuchaytirishni ta’minlash uchun» jinoiy javobgarlikni belgilashga chaqiradi.
Jinoiy javobgarlikni kiritish muhim ahamiyatga ega
Inson huquqlari bo‘yicha xalqaro shartnomalar va bitimlarga rioya qilishdan tashqari, gender zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlik kiritishning ko‘plab jiddiy sabablari mavjud. Gender zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlik belgilash potensial tajovuzkorlarni tiyib turuvchi omil sifatida xizmat qilib, jabrlanganlar uchun yanada ishonchli huquqiy himoyani ta’minlashi mumkin. Huquqbuzarlarni qilmishi uchun javobgarlikka tortish orqali bunday zo‘ravonlikka yo‘l qo‘yilmasligi va unga toqat qilinmasligi to‘g‘risida tushuncha hosil qilinadi. Shuningdek, bu jabrlanganlarni huquqiy himoya, masalan, sudlarning taqiq orderlari va zo‘ravonlik davom etishining oldini olishga yordam beradigan himoya orderlarining boshqa shakllari bilan ta’minlashi mumkin.
Jinoiy javobgarlik belgilash oiladagi zo‘ravonlikning barcha xususiyatlarini, jumladan, sharoiti, takrorlanuvchanligi, majburiy nazorati, motivlarini hisobga olish imkonini beradi. Bu ushbu jinoyatning og‘irlik darajasini baholash va zo‘ravonlik sodir etayotgan shaxs jamiyat uchun xavfli deb topilgan taqdirda, huquqlarni tiklash yoki qamoqqa olish tartibini qo‘llashni aniqlash imkonini beradi.
Nihoyat, jinoiy javobgarlik belgilash e’tiborni jabrlangan shaxsning o‘zidan ayb qidirishga emas, balki jinoyatchini o‘z qilmishlari uchun javobgarlikka tortishga qaratishga yordam beradi. Bu jabrlanganlarga, ularning murojaatiga jiddiy qaralishi va ularga nisbatan zo‘ravonlik qilgan shaxs javobgarlikka tortilishini bilgan holda, yordam so‘rab murojaat qilish mumkinligiga ishora bo‘lib xizmat qiladi. Bu esa, umid qilamizki, ijtimoiy xulq-atvorda ikkita muhim o‘zgarishga olib keladi: zo‘ravonlik — bu jinoyat ekanini tushunish va bunday jinoyatlar to‘g‘risida oshkora gapirish to‘g‘ri ekanini anglab yetish.
Gender zo‘ravonlik — insoniyatning jinoyat sifatida ta’qib qilinishi zarur bo‘lgan falokatidir. Jamiyatda zo‘ravonlikni jazosiz qoldirish va uning me’yoriy holat sifatida qabul qilish madaniyati davlat tomonidan aniq choralar ko‘rilishini talab qiladi. O‘zbekiston bugungi kunda ushbu sohadagi jazo choralarini qayta ko‘rib chiqayotgan ekan, bu mamlakat ayollari va bolalarini himoya qilish uchun chora ko‘rishning ayni vaqti. Biz O‘zbekiston bu borada to‘g‘ri qaror qabul qilishiga ishonamiz.

Существуют различные формы гендерного насилия, под которым понимается любое насилие, совершаемое в отношении лиц по причине их гендерной идентичности, которое остаётся постоянной проблемой, затрагивающей миллионы людей во всем мире. Эта проблема оказывает значительное воздействие на отдельных лиц, семьи, сообщества и общество в целом, подрывая экономическое развитие и расширение прав и возможностей человека.
Гендерное насилие — это нарушение прав человека и проявление гендерного неравенства, увековеченное патриархальными структурами власти и культурными нормами, отдающими предпочтение мужчинам над женщинами. Оно имеет далеко идущие последствия, которые могут оказывать немедленное и долгосрочное воздействие, влияя на физическое, психологическое и социальное благополучие.
Домашнее насилие — это форма гендерного насилия, которое обычно происходит в контексте интимных отношений, например, между супругами, партнёрами или членами семьи. Оно может принимать различные формы, включая физическое, эмоциональное и сексуальное насилие, психологические мучения и финансовые злоупотребления. Домашнее насилие может иметь место в любых отношениях, независимо от пола, но, как показывают глобальные данные, в основном оно затрагивает женщин.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), примерно каждая третья женщина в мире в течение жизни подвергалась физическому или сексуальному насилию со стороны интимного партнёра или сексуальному насилию со стороны другого лица. К сожалению, пандемия COVID-19 ещё больше обострила проблему гендерного и домашнего насилия. Пандемия привела к глобальному всплеску случаев домашнего насилия, который был настолько масштабным, что Структура «ООН-женщины» назвала его теневой пандемией. Вызванные пандемией карантин, экономическая нестабильность и социальная изоляция создали благоприятную почву для возникновения и продолжения гендерного насилия, что делает решение этой проблемы и оказание поддержки пострадавшим более важным, чем когда-либо.
Домашнее насилие — это широко распространённая проблема, которая может затрагивать людей из всех слоёв общества, независимо от возраста, этнической принадлежности, уровня образования или социально-экономического положения. Однако женщины, принадлежащие к маргинализированным группам или группам меньшинств, могут подвергаться более высокому риску домашнего насилия из-за пересекающихся множественных форм дискриминации.
Например, женщины, принадлежащие к группам этнических меньшинств, или женщины с ограниченными возможностями могут столкнуться с дополнительными препятствиями при обращении за помощью и поддержкой. Эти женщины также могут столкнуться с дискриминацией и предвзятым отношением со стороны поставщиков услуг или правоохранительных органов, что может ещё больше усугубить проблему. Поэтому важно признать и решать уникальные проблемы, с которыми сталкиваются эти люди, и предоставлять им индивидуальную поддержку и ресурсы, чтобы помочь им выбраться из ситуации насилия.
Гендерное насилие влечёт за собой значительные экономические издержки как в глобальном масштабе, так и в отдельных регионах. Исследования показали, что в глобальном масштабе стоимость насилия в отношении женщин может составлять около 2% мирового валового внутреннего продукта (ВВП), что эквивалентно примерно 1,5 трлн долларов США — размер экономики Канады. Кроме того, Европейский институт гендерного равенства (EIGE) оценил ущерб от гендерного насилия в Европейском союзе примерно в 366 млрд евро в год.
Эти затраты включают прямые затраты, такие как медицинские расходы и судебные издержки, а также косвенные затраты, такие как потеря производительности, пропущенные рабочие дни, воздействие на психическое здоровье и благополучие. Экономическое бремя гендерного насилия затрагивает не только отдельных лиц и семьи, но и оказывает значительное влияние на национальную экономику. Решение проблемы гендерного насилия и его экономических последствий требует проведения комплексной политики, программ и мероприятий, в которых приоритетное внимание должно уделяется профилактике, защите и поддержке пострадавших. Активизируя усилия в данном направлении, общества могут создать более безопасное, справедливое и процветающее будущее для всех.
Глобальные решения
Организация Объединённых Наций предприняла ряд шагов для решения проблемы домашнего и гендерного насилия, признавая, что эти формы насилия широко распространены и оказывают разрушительное воздействие на отдельных людей и сообщества. Некоторые из ключевых инициатив и предпринятых действий включают принятие Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин; принятие Декларации ООН об искоренении насилия в отношении женщин в 1993 году; создание Целевого фонда ООН в поддержку действий по искоренению насилия в отношении женщин в 1996 году; запуск кампании «СООБЩА покончим с насилием в отношении женщин и девочек» (UNiTE), целью которой является повышение осведомлённости о проблеме насилия в отношении женщин и мобилизация действий для ее решения; принятие Инициативы ООН Spotlight («Луч света») в 2017 году и многие другие.
Программа развития ООН (ПРООН) поддерживает национальные правительства, организации гражданского общества, женские группы и частный сектор в устранении коренных причин гендерного насилия, таких как гендерная дискриминация и неравенство в правах. Одним из способов поддержки ПРООН этих усилий является продвижение политики и законодательства, защищающих женщин и девочек от насилия. Это включает в себя работу с правительствами по разработке и внедрению законов, криминализирующих гендерное насилие и обеспечивающих жертвам доступ к юридической, медицинской и психологической поддержке.
Передовой международный опыт показывает, что криминализация гендерного насилия наиболее эффективна, когда система уголовного правосудия участвует в разработке и реализации законов и политики посредством подходов, основанных на широком участии, и эффективных программ обучения для сотрудников правоохранительных и судебных органов.
ПРООН часто работает над укреплением потенциала правоохранительных органов и судебных систем по предотвращению и реагированию на все формы гендерного насилия, включая домашнее насилие. Это включает в себя обучение и поддержку сотрудников органов внутренних дел, прокуроров и судей по вопросам эффективного расследования и судебного преследования. Работая с национальными правительствами, организациями гражданского общества и другими заинтересованными сторонами, ПРООН стремится устранить коренные причины гендерного насилия, включая гендерную дискриминацию и неравенство в правах, а также поддержать разработку политики и законодательства, защищающих женщин и девочек от насилия.
Узбекистан добился определённого прогресса в вопросе гендерного насилия, приняв юридическое определение насилия в отношении девочек и женщин в 2019 году. Закон признаёт домашнее насилие и домогательства в отношении женщин и девочек, устанавливая меры по предотвращению и защите, включая запретительные судебные ордеры и приюты. Для эффективного реагирования на гендерное насилие правительство провело обучение сотрудников органов внутренних дел, судей и других должностных лиц. Кроме того, правительство приняло национальный план действий по вопросам гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин, создало Комиссию по вопросам обеспечения гендерного равенства при Сенате Олий Мажлиса для продвижения прав женщин и способствовало участию женщин в принятии политических и экономических решений. Несмотря на достигнутый прогресс, для полного решения проблемы гендерного насилия в Узбекистане предстоит ещё много работы.
Узбекистан по-прежнему сталкивается с такими проблемами, как ограниченность ресурсов для служб поддержки, отсутствие данных о распространённости насилия в отношении женщин и культура нормализации и оправдания насилия в отношении женщин в обществе. Тем не менее, приверженность правительства решению этих проблем и продвижению гендерного равенства обнадёживает. Важно продолжать следить за прогрессом и поддерживать усилия по решению проблемы гендерного насилия в Узбекистане.
В настоящее время Олий Мажлис рассматривает вопрос о криминализации домашнего насилия в своей правовой системе. Эта работа проводится в соответствии с рекомендацией Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин правительству Узбекистана о внесении изменений в действующее законодательство, в том числе в Уголовный кодекс, Кодекс об административных правонарушениях и закон о защите женщин от домогательств и насилия для обеспечения того, чтобы домашнее насилие было однозначно криминализировано, могло преследоваться в судебном порядке и наказывалось соответствующими мерами наказания, соразмерными тяжести правонарушения.
Общая рекомендация №19 Комитета Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW) подтвердила, что насилие в отношении женщин в случаях домашнего насилия представляет собой дискриминацию по признаку пола, что, в свою очередь, запрещено Конституцией Узбекистана. Общая рекомендация №35 Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (ратифицированной Узбекистаном в июле 1995 года) призывает к криминализации «с тем, чтобы обеспечить, что все формы гендерного насилия в отношении женщин во всех сферах, представляющие собой нарушение их физической, сексуальной или психологической неприкосновенности, подлежат уголовной ответственности и безотлагательно ввести или ужесточить правовые санкции, соразмерные тяжести правонарушения, а также гражданско-правовые средства правовой защиты».
Криминализация имеет значение
Помимо соблюдения международных договоров и соглашений в области прав человека, есть много веских причин для криминализации гендерного насилия. Криминализация гендерного насилия может служить сдерживающим фактором для потенциальных преступников и обеспечивать более надёжную правовую защиту жертв. Привлекая преступников к ответственности за их действия, криминализация даёт понять, что такое насилие неприемлемо и недопустимо. Она также может обеспечить правовую защиту жертв, например, запретительные судебные ордера и другие формы охранных ордеров, которые могут помочь предотвратить дальнейшее насилие.
Криминализация позволяет рассмотреть все особенности домашнего насилия, такие как контекст, систематический характер, принудительный контроль, мотивы этого преступления. Это позволяет оценить тяжесть данного преступления и определить, следует ли применять восстановительное правосудие или лишение свободы, если лицо, применяющее насилие, считается опасным для общества.
Наконец, криминализация может помочь сместить акцент с обвинения жертвы на привлечение преступника к ответственности за свои действия. Это послужит сигналом пострадавшим что можно и нужно обращаться за помощью, зная, что к ним будут относиться серьёзно и что их обидчик будет привлечён к ответственности, что, как мы надеемся, приведёт к двум важным сдвигам в социальном поведении: пониманию того, что насилие — это преступление, и осознанию того, что открыто говорить о таких преступлениях — это правильно.
Гендерное насилие — это бедствие человечества, которое должно преследоваться как преступление. Культура безнаказанности и нормализация насилия в обществе требуют однозначной реакции со стороны государства. Поскольку Узбекистан в настоящее время пересматривает свои уголовные положения в этой области, сейчас самое время принять меры для защиты женщин и детей этой страны. Мы верим, что Узбекистан примет правильное решение.