Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 10 mart kuni bo‘lib o‘tgan majlisda O‘zbekiston Konstitutsiyasi to‘g‘risidagi qonunni yangi tahrirda qabul qildi.
Moddalar soni amaldagi 128 tadan 155 taga, normalar soni esa 275 tadan 434 taga ko‘paymoqda.
Konstitutsiya matni 65 foizga yangilangan, shuning uchun hujjat nomi «Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar»dan «Yangi tahrirdagi Konstitutsiya»ga o‘zgartirildi.
Avvalroq O‘zbekiston ijtimoiy davlat deb e’lon qilinishi, ayrim lavozimlarni surunkasiga 2 martadan ortiq egallash taqiqlanishi mumkinligi, senatorlar soni qisqarishi, hokimlar va kengashlar raislarining vakolatlari taqsimlanishi va boshqalar kutilayotgani haqida xabar bergandik.
«Gazeta.uz» ma’lumotiga ko‘ra, prezidentlik muddatini 5 yildan 7 yilga uzaytirish to‘g‘risidagi o‘zgartirish saqlanib qolgan.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 10 марта приняла закон о Конституции Узбекистана в новой редакции.
Число статей в основном законе увеличивается с нынешних 128 до 155, норм — с 275 до 434.
Текст Конституции обновляется на 65%, поэтому название документа было изменено с «внесения изменений и дополнений в Конституцию» на «Конституцию в новой редакции».
Как мы сообщали ранее, ожидается, что Узбекистан будет провозглашён социальным государством, число сенаторов сократится, полномочия хокимов и председателей кенгашей будут разделены и другое.
Один из депутатов на условиях анонимности сообщил «Газете.uz», что поправка об увеличении срока президента с 5 до 7 лет в законе осталась.