Xususan, Qo‘shma Shtatlar Savdo vazirligi sanoat tarmoqlari va «hashamatli tovarlar» bo‘yicha eksport nazoratini kuchaytirdi. Eksport cheklovlari, xususan, «MegaFon» va «Skolkovo» texnoparkiga nisbatan joriy etildi.
«MegaFon» AQSh Savdo vazirligi, shuningdek, shunga o‘xshash sanksiyalarni qo‘llagan Yevropa Ittifoqining sanksiyalariga qarshi chiqish imkoniyatlarini o‘rganmoqda. «Biz kompaniyani AQSh Savdo vazirligining eksport cheklovlari ro‘yxatiga kiritish motiv va sabablarini chin dildan tushunmayapmiz. Biz ushbu qarorga e’tiroz bildirish imkoniyatini ko‘rib chiqyapmiz», — deyiladi kompaniya matbuot xizmati xabarida.
Ta’kidlanishicha, «Megafon» kiritilgan cheklovlar toifasini hisobga olgan holda, operator o‘z abonentlari va mijozlari uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri oqibatlarni ko‘rmaydi, chunki kompaniya eksport savdosi bilan shug‘ullanmaydi. «Ushbu cheklovning telekommunikatsiya xizmatlariga, jumladan, roumingga ta’siri qo‘llanilmaydi», — deya qayd etdi kompaniya va yangi hujjat operatorga ikki tomonlama maqsadli tovarlar yetkazib berishni taqiqlashini ta’kidladi.
Sanksiyalar qo‘llanilishidan bir necha kun oldin, 22 fevral kuni Forbes «MegaFon» 2021 yil fevralida USM Telecom, «MegaFon» va O‘zbekiston hukumati tomonidan tashkil etilgan Digital Invest MCHJdagi 50% ulushini o‘z egasi — USM Telecom`ga (Alisher Usmonovning USM xolding kompaniyasining raqamli bo‘limi) sotgani haqida xabar bergandi. Qo‘shma korxona (Digital Invest ulushi 51%, O‘zbekiston Davlat aktivlarini boshqarish agentligi — 49%) tarkibiga Ucell aloqa operatori, shuningdek, O‘zbekistondagi USM aktivlari — CRPT Turon raqamli markirovka tizimi operatori va ICS Holding Uzbekistan kiradi.
Digital Holding O‘zbekistonda bir qator imtiyoz va yengilliklarga ega bo‘lgan, jumladan, dividendlar to‘lash va foydani taqsimlashda dividendlar ko‘rinishidagi daromadlar bo‘yicha to‘lov manbaida daromad solig‘idan ozod qilingan. Bundan tashqari, davlat organlariga u bilan tenderlarsiz shartnomalar tuzishga ruxsat berilgan.
«MegaFon»ning o‘zi ham Toshkentda atrof-muhit monitoringi tizimini yaratish loyihasida hamkor bo‘ldi. Digital Holding, shuningdek, MegaFon va IT-Med bilan «Elektron sog‘liqni saqlash» 2025 strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik memorandumini imzoladi.
Quyidagi Rossiya banklari ham AQSh sanksiyalari ostida qoldi:
- Moskva kredit banki;
- «Uralsib» banki;
- MTS banki;
- «Zenit» banki va tegishli kompaniyalar;
- Metallurgiya investitsiya banki (Metallinvestbank);
- SDM-bank;
- Lanta-Bank;
- «Levoberejniy» Novosibirsk banki;
- «Sankt-Peterburg» banki;
- «Primore» dengiz qirg‘og‘i;
- Ural tiklanish va taraqqiyot banki (UBRIR).
Ro‘yxatga kiritilgan yuridik shaxslar orasida axborot xavfsizligiga ixtisoslashgan IT-kompaniyalar («Inforus», «Rossiyskiye naukoyomkiye texnologii» va boshqalar), ilmiy markazlar va ilmiy-tadqiqot institutlari, aerokosmik sohaga oid korxonalar («Alabuga-Volokno»), «NII Grafit) Singapur, Malta, Kipr va boshqa davlatlarning bir qancha xorijiy tashkilotlari ham bor.
«Tinkoff-Journal» ma’lumotlariga ko‘ra, boshqa chora-tadbirlar qatorida, amerikalik korxonalarga Rossiya va Belorussiyaga ma’lum chegaradan oshib ketadigan elektronika va maishiy texnikalarni olib kirish taqiqlangan. Misol uchun, smartfonlar, idish yuvish mashinalari va mikroto‘lqinli pechlar uchun eng badand qiymat 300 dollar, changyutgichlar uchun 100 dollar, muzlatgich va konditsionerlar uchun 750 dollarni tashkil qiladi. AQSh hukumati ularni qurolli kuchlar ehtiyojlari uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan ikki maqsadli tovarlar deb hisoblaydi.
Shuningdek, Rossiya alyuminiy va undan olingan tovarlarning AQShga eksporti ham amalda taqiqlandi. Buning uchun Oq uy alohida buyruq chiqardi, unda bunday ta’minot uchun 200% himoya boji joriy etiladi.
Shaxsiy sanksiyalar AQSh Davlat departamenti tomonidan e’lon qilindi. Ro‘yxatga Rossiyaning 48 ta hududi rahbarlari va 9 ta vazir kiritilgan. 1000 dan ortiq askarga viza cheklovlari qo‘yilgan.
AQSh moliya vazirligi 83 nafar yuridik va 22 jismoniy shaxsni ham sanksiyalar ro‘yxatiga kiritdi. Cheklovlar metallurgiya va tog‘-kon komplekslariga qaratilgan. «Bugungi harakatlar Davlat departamenti, Savdo vazirligi va AQSh Savdo vakili idorasi tomonidan G7 bo‘yicha ittifoqchilar va hamkorlar bilan kelishilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar bilan birgalikda Rossiyani xalqaro iqtisodiyotdan yanada yakkalab qo‘yadi va Rossiyaning kapital, materiallar, texnologiya va qo‘llab-quvvatlov olish qobiliyatiga to‘sqinlik qiladi», — deyiladi vazirlik bayonotida.
Yevropa Ittifoqi sanksiyalari
Yevropa Ittifoqining yangi sanksiyalarining asosiy nishoni harbiy-sanoat kompleksida foydalanish mumkin bo‘lgan tovarlar savdosi bo‘ldi. Rossiyaga elektronika va maxsus jihozlar, jumladan yuk ko‘taruvchi va kranlarni eksport qilishga cheklovlar qo‘yildi.
Yuk avtomobillari va reaktiv dvigatellar uchun ehtiyot qismlar va detallar yetkazib berish ham to‘xtatilmoqda. Snegoxodlar, elektr generatorlari, nasoslar, metallga ishlov berish uskunalari, shuningdek, Yevropada ishlab chiqarilgan kompaslar, durbinlar va radarlarni sotish taqiqlandi.
Qarama-qarshi yo‘nalishdagi savdoga ham bir qator taqiqlar qo‘yildi: sintetik kauchuk, asfalt, bitum va texnik uglerodni Rossiyadan Yevropaga yetkazib berish taqiqlangan.
Sanksiyalarning moliyaviy bloki uchta yirik Rossiya kredit tashkilotiga ta’sir qildi: «Alfa-bank», «Rosbank» va Tinkoff Bank. Ularning Yevropa Ittifoqidagi aktivlari muzlatiladi, Yevropa qarz bozoriga kirishi esa yopiladi.
Rossiya milliy qayta sug‘urta kompaniyasi va Milliy boylik jamg‘armasi ham sanksiyalar ostida qoldi.
Bundan tashqari, YeI RT Arabic va Sputnik Arabic telekanallarining litsenziyasini to‘xtatib turish, rossiyaliklarga gaz saqlash quvvatlarini berishni taqiqlash (tabiiy gazni suyultirish quvvatlarining bir qismi bundan mustasno) va Rossiya harbiy-sanoat kompleksini «to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘llab-quvvatlovchi» 96 tashkilotga eksportga cheklovlar qo‘yish haqida qaror qabul qildi.
34 tashkilotdan tashqari, 87 nafar fuqaro, jumladan 20 vazir o‘rinbosarlari Yevropa Ittifoqining yangi sanksiyalari ostida edi. Ularning aktivlari ham bloklanadi, Yevropa Ittifoqiga kirishi taqiqlanadi.
Yevropa Ittifoqi sanksiyalarining o‘ninchi paketi 11,4 mlrd yevroga baholanmoqda. Ya’ni Yevropadan Rossiyaga eksport shu miqdorga kamayishi kerak. Oldingi to‘qqizta paket 32,5 mlrd yevroni tashkil etgan edi.

США, Евросоюз и другие страны к годовщине начала войны России против Украины 24 февраля расширили санкции против РФ.
В частности, Министерство торговли Соединённых Штатов ужесточило экспортный контроль в отношении промышленного секторов и «предметов роскоши». Ограничение на экспорт, в частности, введены против «МегаФона» и технопарка «Сколково».
«Мегафон» изучает возможность оспорить санкции Минторга США, а также ЕС, который ввёл аналогичные санкции. «Нам искренне непонятны мотивы и причины включения компании в список экспортных ограничений от Министерства торговли США. Мы рассматриваем возможности оспаривания данного решения», — сказали в пресс-службе компании.
Там отметили, что с учётом категории ограничений, в которую попал «Мегафон», оператор не видит никаких прямых последствий для своих абонентов и клиентов, поскольку компания не занимаемся экспортными продажами. «Действие этого ограничения на телеком-услуги, включая роуминговые, не распространяется», — заявили в компании, отметив, что новый документ запрещает поставку оператору товаров двойного назначения.
22 февраля Forbes сообщил, что «Мегафон» в декабре продал собственному владельцу — USM Telecom (цифровое подразделение холдинговой компании USM Алишера Усманова) — 50% в ООО Digital Invest. «Мегафон» и USM Telecom создали Digital Invest (по 50%) для вхождения на рынок Узбекистана. Она стала управлять Digital Holding, созданным в феврале 2021 года совместно с властями Узбекистана. В СП (доля Digital Invest составляет 51%, Агентства по управлению государственными активами Узбекистана — 49%) входят телеком-оператор Ucell, а также активы USM в Узбекистане — оператор системы цифровой маркировки CRPT Turon и ICS Holding Uzbekistan.
Digital Holding получила ряд льгот и послаблений, включая освобождение от уплаты налога на прибыль у источника выплаты по доходам в виде дивидендов при выплате дивидендов и распределении прибыли. Кроме того, госорганам разрешили заключать с ним соглашения без тендеров.
«МегаФон» также становился партнёром проекта по созданию системы экомониторинга в Ташкенте. Компания Digital Holding также подписывала меморандум сотрудничестве с «МегаФоном» и IT-Med для реализации стратегии «Электронное здравоохранение-2025».
Под американские санкции также попали следующие российские банки:
1. Московский кредитный банк;
2. банк «Уралсиб»;
3. МТС-банк;
4. банк «Зенит» и связанные с ним компании;
5. Металлургический инвестиционный банк (Металлинвестбанк);
6. СДМ-банк;
7. Ланта-Банк;
8. новосибирский банк «Левобережный»;
9. банк «Санкт-Петербург»;
10. приморский банк «Приморье»;
11. Уральский банк реконструкции и развития (УБРИР).
Среди юрлиц, включённых в список, фигурируют специализирующиеся на информационной безопасности IT-компании («Инфорус», «Российские наукоёмкие технологии» и др.), исследовательские центры и НИИ, предприятия, связанные с аэрокосмической отраслью («Алабуга-Волокно», «НИИ Графит» и др.), и несколько иностранных организаций из Сингапура, с Мальты, Кипра и другие.
Как пишет «Тинькофф-журнал», среди прочих мер американскому бизнесу запретили ввозить в Россию и Беларусь электронику и бытовую технику дороже определённого лимита. Например, для смартфонов, посудомоечных машин и микроволновок потолок составляет 300 долларов, для пылесосов — 100 долларов, а для холодильников и кондиционеров — 750 долларов. В американском правительстве считают их товарами двойного назначения, которые могут быть использованы для нужд вооружённых сил.
Также практически заблокирован экспорт в США российского алюминия и товаров из него. Для этого Белый дом издал отдельное распоряжение, которое вводит заградительную пошлину в 200% на такие поставки.
Персональные санкции объявил Госдепартамент США. В список включили глав 48 регионов России и 9 министров. Больше 1000 военных попали под визовые ограничения.
Минфин США включил в санкционные списки 83 юридических и 22 физических лица. Ограничения направлены на металлургический и горнодобывающий комплексы. «Сегодняшние действия вместе с дополнительными мерами, принятыми Государственным департаментом, Министерством торговли и Офисом торгового представителя США в координации с союзниками и партнёрами по G7, ещё больше изолируют Россию от международной экономики и препятствуют возможности России получить капитал, материалы, технологии и поддержку», — говорится в заявлении министерства.
Санкции ЕС
Основной целью новых санкций Евросоюза стала торговля товарами, которые могут быть использованы в военно-промышленном комплексе. Ограничения введены на экспорт в Россию электроники и спецтехники, в том числе погрузчиков и кранов.
Прекращаются поставки запчастей и деталей для грузовых машин и реактивных двигателей. Под запрет попали продажи снегоходов, электрогенераторов, насосов, оборудования для металлообработки, а также компасы, бинокли и радары европейского производства.
Ещё ряд запретов наложен на торговлю в обратном направлении: из России в Европу запрещены поставки синтетического каучука, асфальта, битума и технического углерода.
Финансовый блок санкций затронул три крупные российские кредитные организации: «Альфа-банк», «Росбанк» и Тинькофф Банк. Их активы в ЕС будут заморожены, а доступ к европейскому долговому рынку — закрыт.
Под санкции подпали также Российская национальная перестраховочная компания и Фонд национального благосостояния.
Помимо этого, Евросоюз решил приостановить лицензию телеканалов RT Arabic и Sputnik Arabic, запретить предоставлять россиянам мощности для хранения газа (за исключением части мощностей по сжижению природного газа), ввести экспортные ограничения против 96 организаций, «оказывающих прямую поддержку» военно-промышленному комплексу России.
Кроме 34 организаций под новыми санкциями Евросоюза оказались 87 граждан, включая 20 заместителей министров. Их активы также будут заблокированы, а въезд в Евросоюз — запрещен.
Десятый пакет санкций ЕС оценивается в 11,4 млрд евро. То есть на такую сумму должен уменьшиться экспорт из Европы в Россию. Предыдущие девять пакетов составляли в сумме 32,5 млрд евро.