Ijtimoiy tarmoqlarda toshkentlik o‘nlab o‘smirlar ko‘chada «Aslam — sila» (Aslam — kuch) deya baqirgancha yurish qilgani aks etgan videolar tarqaldi. «Gazeta.uz» vaziyatni o‘rgandi.
Aslamboi kim?
Aslambek Baxromov (2004 yilda tug‘ilgan) PUBG (PlayerUnknown's Battlegrounds) onlayn o‘yinining mashhur strimeri bo‘lib, Aslamboi taxallusi ostida o‘ynaydi. Xabar e’lon qilingan paytda uning 376 ming nafar YouTube, 136 ming nafar Instagram obunachisi bor edi.
U 10−11 soatgacha davom etishi mumkin bo‘lgan o‘yinlarini jonli efirga uzatadi, shuningdek, Energy Gaming kibersport tashkiloti uchun chiqishlar qiladi.
Nima bo‘ldi?
Aslambek Baxromov o‘zining Instagram sahifasida 24 fevral kuni soat 15:00 da Magic City`da o‘z fanatlari bilan uchrashishini e’lon qildi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda uning Milliy gvardiya harbiylari tomonidan uchrashuv joyidan majburan olib ketilgani aks etgan.
Toshkent shahar IIB izohida aytilishicha, Jizzax viloyatidan bo‘lgan Aslambek Baxromov Magic City ko‘ngilochar majmuasida muxlislar bilan uchrashuv uyushtirib, sovg‘alar tarqatmoqchi bo‘lgan.
«Uchrashuvga taxminan 130−140 nafarga yaqin voyaga yetmagan bolalar yig‘ilgan va jamoat tartibini buzib shovqin-suron ko‘targan. Shu hududda xizmat olib boruvchi Milliy gvardiya va ichki ishlar organlari xodimlari tartibsizlikni oldini olish va tushuntirish ishlarini olib borish maqsadida A.Baxromovni ichki ishlar bo‘limiga olib ketgan. Xodimlar A.Baxromovni olib ketayotgan vaqtida bir nechta voyaga yetmaganlar uning ketidan avtomashinagacha kuzatib borishgan. So‘ng uchrashuvga yig‘ilganlarning barchasi tarqalgan», — deyiladi xabarda.
Videolarda bir guruh o‘smirlarning noma’lum yo‘nalish bo‘ylab yurib borar ekan, «Aslam — sila» («Aslam — kuch») deb baqirishayotgani aks etgan. Guvohlarning xabar berishicha, yoshlar strimerni ozod etilishini ham talab qilishgan.
Baxromovning o‘zi Telegram kanalida o‘yindan uch-to‘rt kun qolishi mumkinligini aytdi («gg yesli chyo 3−4 kun afk bop kolshm mumkun»).
Mazkur holat yuzasidan Chilonzor tumani IIO FMB tomonidan A.Baxromovga nisbatan O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 201-moddasi («Yig‘ilishlar, mitinglar, ko‘cha yurishlari yoki namoyishlar uyushtirish, o‘tkazish tartibini buzish») bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Hujjatlar o‘rnatilgan tartibda ko‘rib chiqish uchun tuman sudiga taqdim etiladi.

В социальных сетях распространились видеоролики, где десятки подростков в Ташкенте идут по улицам и кричат «Аслам — сила». «Газета.uz» изучила ситуацию.
Кто такой Aslamboi?
Асламбек Бахромов (2004 года рождения), популярный стример онлайн-игры PUBG (PlayerUnknown's Battlegrounds), выступает под псевдонимом Aslamboi. У него на момент публикации 376 тысяч подписчиков в YouTube и 136 тысяч в Instagram.
Он проводит прямые трансляции своих игр, которые могут длиться до 10−11 часов, а также выступает за киберспортивную организацию Energy Gaming.
Что произошло?
В своём Instagram Асламбек Бахромов сообщил о планах встретиться с фанатами 25 февраля в 15:00 в Magic City. К его приходу на месте собрались более 100 молодых людей.
На видео, распространившихся в соцсетях, видно, как сотрудники Национальной гвардии силой уводят его с места встречи.
В комментарии ГУВД Ташкента говорится, что Асламбек Бахромов, житель Джизакской области, организовал встречу с фанатами в развлекательном комплексе Magic City, где хотел раздать подарки.
«На встрече собрались около 130−140 несовершеннолетних детей и нарушили общественный порядок, подняв шум. Сотрудники Национальной гвардии и органов внутренних дел, несущие службу в этом месте, забрали А. Бахромова в ОВД с целью предотвращения беспорядков и проведения разъяснительной работы. Пока сотрудники увозили А. Бахромова, несколько несовершеннолетних последовали за ним до машины. Затем все собравшиеся разошлись», — говорится в сообщении.
На видеороликах группа подростков следует по неизвестному маршруту и кричит «Аслам — сила». Очевидцы сообщают, что молодые люди также требовали освобождения стримера.
Сам Бахромов в своём Telegram сообщил, что три-четыре дня может быть вне игры.
УКД ОВД Чиланзарского района оформило административный протокол по статье 201 КоАО Узбекистана (нарушение порядка организации, проведения собраний, митингов, уличных шествий или демонстраций / влечёт наложение штрафа от 60 до 80 базовых расчётных величин или административный арест до 15 суток). Документы направлены в районный суд.