2023 yilning 1 martidan 1 iyuniga qadar Toshkentdagi «O‘zekspomarkaz» ko‘rgazmalar markazida «Monedan Kandinskiygacha. San’atdagi inqilob» nomli yangi ko‘rgazma tashkil etadi. Bu haqda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ma’lum qildi.
Ko‘rgazmada XIX asr oxiri va XX asr boshlaridagi impressionizm, puantalizm, postimpressionizm, kubizm va ekspressionizm kabi eng e’tiborga molik badiiy oqimlar taqdim etiladi.
Tashrif buyuruvchilar modernizmning 9 nafar namoyandalari — Klod Mone, Jorj Syora, Vinsent van Gog, Edvard Munk, Pol Sezann, Xuan Gris, Rober Delone, Paul Kleye va Vasiliy Kandinskiyning asarlarini tomosha qiladi.
«Ko‘rgazma o‘zida yuqori tiniqlikdagi tasvirlar, harakatlanuvchi surat hamda mumtoz musiqani uyg‘unlashtiradi. Ko‘p axborot tarmoqli shakl modernistlarning rangtasvir va musiqani mujassam etgan orzusini ro‘yobga chiqardi», — deyiladi xabarda.
Kuni kecha «O‘zekspomarkaz»da gollandiyalik mashhur postimpressionist rassomning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan «Van Gog bo‘lmoq» multimedia ko‘rgazmasi yakunlandi. Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etgan ko‘rgazma uch oy davom etdi.

С 1 марта по 1 июня в «Узэкспоцентре» в Ташкенте пройдёт новая мультимедийная выставка «От Моне до Кандинского. Революция в искусстве». Её организует Фонд развития культуры и искусства Узбекистана.
Как сообщила пресс-служба фонда, на выставке будут представлены важнейшие художественные направления конца XIX — начала XX веков: импрессионизм, пуантилизм, постимпрессионизм, кубизм и экспрессионизм.
мультимедийная выставка, фонд развития культуры и искусства
Посетители увидят работы девяти мастеров модернизма: Клода Моне, Жоржа Сёра, Винсента Ван Гога, Эдварда Мунка, Поля Сезанна, Хуана Гриса, Робера Делоне, Пауля Клее и Василия Кандинского.
«Выставка сочетает в себе HD-проекцию, анимированную графику и классическую музыку. Мультимедийный формат воплотил в жизнь мечту многих модернистов о совмещении живописи и музыки», — говорится в сообщении.
На днях в «Узэкспоцентре» завершилась мультимедийная выставка «Быть Ван Гогом» о жизни и творчестве знаменитого голландского художника-постимпрессиониста. Она длилась три месяца и также была организована Фондом развития культуры и искусства.