«Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda ko‘rsatayotgan yetakchiligingiz va shaxsiy intilishingiz uchun, shu jumladan xavfsizlik sohasidagi hamkorlik uchun chuqur minnatdorlik bildiraman», — deyiladi maktubda.
AQSh prezidentining qayd etishicha, O‘zbekiston bilan iqtisodiyot va energetika masalalarida o‘zaro aloqalarni rivojlantirish, shuningdek, Shavkat Mirziyoyevning mamlakatni siyosiy tizimini modernizatsiya va isloh qilish borasidagi sa’y-harakatlaringizni qo‘llab-quvvatlash AQSh uchun ustuvor ahamiyatga ega.
AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklik chuqurlashib borayotganini ta’kidlagan Jo Bayden erishilgan yutuqlarni 2023 yilda ham yanada ilgari surishiga umid bildirdi.
«Siz Markaziy Osiyodagi beshta mamlakatning mintaqaviy hamkorligini kengaytirish orqali qo‘shni mamlakatlar bilan munosabatlarni rivojlantirishga katta e’tibor qaratayotganingizni alohida qayd etmoqchiman. Bu sa’y-harakatlar Markaziy Osiyoda va uning tashqarisida ravnaq va barqarorlikni ta’minlashga katta hissa qo‘shmoqda», — dedi AQSh prezidenti.
Jo Bayden AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi sheriklik, mana 30 yildirki, BMTning barcha mamlakatlarning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilishdek asosiy prinsiplariga rioya qilish asosida rivojlandi.
«Ishonchim komilki, ushbu qadriyatlarga mushtarak sodiqligimiz o‘zaro aloqalarimiz uzoq muddatli istiqbolda yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi», — deyiladi maktabda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев получил письмо от президента Соединённых Штатов Америки Джо Байдена по случаю 30-летия дипломатических отношений двух стран. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Президент США выразил главе Узбекистана признательность за «лидерство и личную приверженность укреплению отношений между нашими странами, включая сотрудничество в области безопасности».
«Для США приоритетными являются вопросы развития отношений с Узбекистаном в сфере экономики и энергетики, а также поддержка Ваших усилий по модернизации и реформированию политической системы страны», — говорится в письме.
Подчеркнув, что «стратегическое партнёрство США с Узбекистаном продолжает углубляться», Джо Байден выразил надежду «далее продвигать наши достижения в 2023 году».
«Хотел бы особо отметить вашу приверженность развитию отношений с соседними странами через процесс расширения регионального сотрудничества пяти стран Центральной Азии. Эти усилия вносят большой вклад в обеспечение процветания и стабильности в регионе и за ее пределами», — отметил президент США.
Джо Байден подчеркнул, что партнёрство между США и Узбекистаном более 30 лет основывалось на «соблюдении ключевых принципов устава ООН: уважение независимости, суверенитета и территориальной целостности всех стран».
«Убеждён, что наша общая приверженность этим ценностям будет способствовать дальнейшему углублению наших связей на долгую перспективу», — отмечается в письме.