O‘zbekistonning Anqaradagi elchixonasi xabariga ko‘ra, Turkiyada sodir bo‘lgan dahshatli zilziladan so‘ng qidiruv-qutqaruv ishlari davomida yana ikki nafar o‘zbekistonlik topildi.
Ular Xatay viloyatidan topilgan chirchiqlik Asal Shotirbekova (1982 yilda tug‘ilgan), Malatya shahrida qutqaruvchilar tomonidan topilgan Akramjon Hoshimov (1996 yil). Ularga tibbiy yordam ko‘rsatiladi.
Avvalroq Qahramonmarashdagi vayronalar ostidan Rashid Boybekov topilgani, u kasalxonaga yotqizilgani haqida xabar berilgandi.
Bir kun avval esa Turkiyadagi vayronkor zilzilalar zonasida bedarak yo‘qolgan13 nafar O‘zbekiston fuqarosi qidirilayotgani ma’lum qilingan edi. Malatya viloyatida esa 1 nafar O‘zbekiston fuqarosi vafot etgani ma’lum bo‘ldi.
O‘zbekiston Turkiyaga o‘z qutqaruv guruhini yuborgan. Ular Hatay viloyatida mahalliy o‘zbeklar yashaydigan aholi punktida ish olib bormoqda. Chorshanba kuni ertalab O‘zbekiston qutqaruvchilari vayronalar ostidan to‘qqiz kishini — besh erkak va to‘rt ayolni qutqargani haqida xabar berildi. Bundan tashqari, 12 kishining jasadi topilgan.

В Турции в ходе поисково-спасательных работ после разрушительного землетрясения обнаружены ещё два узбекистанца, сообщило посольство Узбекистана в Анкаре.
Это Асал Шотирбекова из Чирчика (1982 года рождения), найденная в области Хатай, Акрамжон Хошимов (1996), которого спасатели обнаружили в Малатье. Им оказывается медицинская помощь.
Ранее сообщалось об обнаружении под завалами в Кахраманмараше Рашида Бойбекова, он госпитализирован.
Накануне сообщалось о поисках в зоне разрушительных землетрясений в Турции 13 граждан Узбекистана, с которыми отсутствовала связь. Известно о гибели 1 гражданки Узбекистана в провинции Малатья.
Узбекистан направил в Турцию группу спасателей. Они работают в области Хатай, где проживают в том числе этнические узбеки. Утром в в среду сообщалось, что спасатели Узбекистана спасли из-под завалов девять человек — пятерых мужчин и четырёх женщин. Кроме того были найдены тела 12 погибших.
На данный момент известно о 8574 погибших и 49133 раненых в результате землетрясений на юго-востоке Турции.