1−2 iyul kunlari Nukusda bo‘lib o‘tgan voqealar yuzasidan Buxoro shahrida davom etayotgan jinoyat ishi bo‘yicha Qoraqalpog‘iston prokuraturasi 22 nafar sudlanuvchining ko‘pchiligiga uzoq muddatli qamoq jazosini talab qildi, deya “Gazeta.uz"ga jarayon ishtirokchilari xabar berdi.
Foto: Oliy sud matbuot xizmati.
Ish bo‘yicha asosiy gumondor, jurnalist Dauletmurat Tajimuratovga moddalar umumlashtirilgan holda 18 yil, jurnalist (Nukusdagi voqealarga qadar va o‘sha vaqtda Toshkentda bo‘lgan) Lolagul Kallixanovaga esa — 11 yil qamoq jazosini berish so‘raldi.
Dastlabki ayblov xulosasidagidek, Jinoyat kodeksining quyidagi moddalari asosiylari hisoblanadi: 159-modda “O‘zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy tuzumiga tajovuz qilish”, 244-modda “Ommaviy tartibsizliklar” hamda 244−1-modda “Jamoat xavfsizligi va jamoat tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish”.
Sportchi Azamat Turdanovga esa o‘xshash moddalar (244−1-moddadan tashqari) asnosida 8 yilga ozodlikdan mahrum qilish jazosi so‘raldi.
Qolaversa, prokuratura qolgan sudlanuvchilarga quyidagicha jazo berishni so‘radi:
- Dauletmurat Jiyemuratovga — 9 yil;
- Allabay Tokimbetovga — 9 yil;
- Axmet Smetullayevga — 8 yil;
- Baxtiyar Kadirbergenovga — 8 yil;
- Razbek Bekmuratovga — 8 yil;
- Sultanbek Kaipovga — 8 yil;
- Bayram Seytniyazovga — 7 yil;
- Azamat Nuratdinovga — 7 yil;
- Saidabulla Medetovga — 7 yil;
- Nurlan Nayipovga — 7 yil;
- Polat Shamshetovga — 7 yil;
- Saiipnazar Kalimovga — 7 yil;
- Arislan Temirxanovga — 7 yil;
- Amirbek Adilbekovga — 7 yil;
- Kaxarman Seytimovga — 6 yil;
- Polat Nurniyazovga — 6 yil;
- Nurlan Sultamuratovga — 5 yil.
Davlat ayblovchisi faqat ikki kishi — Salamat Kalilayev va Berdax Genjebayevga 3 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosini berishni so‘radi.
“Gazeta.uz” Buxorodagi sud zalidan sudlanuvchilar nima qilmishlarda ayblanayotgani va ular qanday ko‘rsatmalar bergani haqida qator materiallarni tayyorlagandi. Ularni quyidagi havolalar orqali o‘qishingiz mumkin:

На суде по уголовному делу по событиям в Нукусе 1−2 июля, который продолжается в Бухаре, прокуратура Каракалпакстана запросила многолетние сроки лишения свободы большинству из 22 подсудимых, сообщили «Газете.uz» участники процесса.
Фото: Пресс-служба Верховного суда.
Основным подозреваемым журналисту Даулетмурату Тажимуратову по совокупности статей запрошено 18 лет, журналистке Лолагул Каллыхановой (в дни волнений в Нукусе и до них находилась в Ташкенте) — 11 лет.
В обвинениях фигурируют статьи Уголовного кодекса, предъявленные изначально: 159 «Посягательства на конституционный строй Республики Узбекистан», 244 «Массовые беспорядки», 244−1 «Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку» и 104 «Умышленное тяжкое телесное повреждение».
Спортсмену Азамату Турданову запросили 8 лет лишения свободы по схожим статьям (кроме 244−1).
Ахмета Сметуллаева прокуратура просит осудить на 8 лет, Даулетмурата Жиемуратова — на 9 лет, Бахтияра Кадирбергенова — на 8 лет, Байрама Сейтниязова — на 7 лет, Аллабая Токимбетова — на 9 лет, Кахармана Сейтимова — на 6 лет.
Азамату Нуратдинову обвинение запросило 7 лет лишения свободы, Саидабулле Медетову — 7 лет, Нурлану Найыпову — 7 лет, Полату Шамшетову — 7 лет, Разбеку Бекмуратову — 8 лет, Султанбеку Каипову — 8 лет.
Полата Нурниязова обвинение просит осудить на 6 лет, Саиыпназара Калимова — на 7 лет, Нурлана Султамуратова — на 5 лет, Арыслана Темирханова — на 7 лет и Амирбека Адилбекова — на 7 лет.
Саламату Калилаеву и Бердаху Генжебаеву обвинение запросило по 3 года ограничения свободы.
«Газета.uz» рассказывала о том, в чём обвиняются подозреваемые, и публиковала пересказы выступлений некоторых подсудимых. Все материалы о суде доступны по тегу «Нукусские события» (см. ссылку ниже).