22−23 dekabr kunlari Nukusda 1−2 iyulda sodir bo‘lgan voqealarni o‘rganish bo‘yicha parlament komissiyasi Buxoro viloyat sudida ushbu voqealarning jinoyat ishi bo‘yicha davom etayotgan sud majlisida jarayonda to‘liq tarkibda ishtirok etdi. Sudda kuzatuvchi sifatida qatnashayotgan Shvetsiyaning Markaziy Osiyo nodavlat notijorat tashkilotlari assotsiatsiyasi direktori Gulnoz Mamarasulova «Gazeta.uz» muxbiri Shuhrat Latipov bilan suhbatda sud jarayoni qanday kechayotgani haqida gapirib berdi.
Sudga raislik qiluvchi sudya Yelubay Abibulayev jarayonning barcha ishtirokchilari, ham ayblanuvchi, ham guvoh va jabrlanuvchilarning huquqlari, axloqiy me’yorlarga rioya etilishini ta’minlamoqda, dedi Gulnoz Mamarasulova.
«Hamma bir-birini tinglamoqda, hech kim xalaqit bermayapti. Masalan, 22 dekabr kuni sud 34 nafar guvohni so‘roq qildi. Ayblanuvchilar faol bo‘lib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berishdi. Sudya bunga aralashmadi va har kimga o‘z huquqlarini, savol berish imkoniyati borligini eslatdi… Sudya Jinoyat-protsessual kodeksiga rioya qilgan holda, har bir guvohga o‘z huquq va majburiyatlarini erinmasdan tushuntirilyapti», — dedi u.
»даuлетмuрат
Sudya Yelubay Abibulayev (markazda). Foto: Oliy sud.
Uning aytishicha, ish bo‘yicha asosiy ayblanuvchi Dauletmurat Tajimuratov deyarli har bir guvohga savol berdi, bu esa ulardan biri sudyadan sudlanuvchi muntazam savol bermasligi uchun cheklovlar qo‘yishni so‘rashiga sabab bo‘lgan.
«Guvohlardan biri Tajimuratov o‘z foydasiga savol berib, ularning vaqtini olayotganini aytdi va tez-tez savol bermasligi uchun ba’zi cheklovlar qo‘yishni so‘radi. Sudya so‘rovni rad etayotganini aytib, har bir sudlanuvchining huquq va majburiyatlari, jumladan, savol berish huquqi ham borligini tushuntirdi. U guvohlarga ham bu huquqdan faol foydalanib, savol berishni maslahat berdi», — dedi Gulnoz Mamarasulova.
Nodavlat notijorat tashkiloti rahbarining aytishicha, sudya jarayon ishtirokchilariga «sabr-toqat» tilagan, chunki ular «bir-birini hurmat qilish va tinglashga» majburligini ta’kidlagan.
Shuningdek, u barcha guvohlar ko‘rsatmani imzolashdan oldin uni to‘liq o‘qib chiqmay, guvohlik berishga kirishganini sezdi. Balki, bu Nukusdan turib Buxoro sud zaliga onlayn so‘zlagan guvohlarning ko‘rsatmasi oldindan o‘qib berilgani bilan bog‘liqdir, deya qo‘shimcha qildi u.
Umuman olganda, Gulnoz Mamarasulova va komissiyaning boshqa a’zolari bu jarayonni boshqa sud majlislariga nisbatan «namunali» deb atash mumkin, deb hisobladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, deputatlik komissiyasi tarkibida O‘zbekiston sud-huquq va penitensiar tizimiga avval ham duch kelganlar bor. Ular orasida «Huquqiy tayanch» nodavlat huquq himoyasi tashkiloti rahbari A’zamjon Farmonov ko‘p yillar qamoqda o‘tirgan.
«A’zam Farmonov 11 yil qamoqda o‘tirgan. U o‘tmishda sudda qanday axloq qoidalari buzilganini, qo‘pol qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘yilganini juda yaxshi biladi. Uning aytishicha, hozir sudlar o‘zgargan. Balki sudyalar tomonidan boshqa ishlarda ham axloq qoidalari buzilgandir, ammo hozir shunday xulosaga keldikki, hozirgi sud jarayonlari respublikadagi boshqa sudlar bilan solishtirganda boshqalarga o‘rnak bo‘lishi kerak», — dedi u.
Gulnoz Mamarasulova sudlanuvchi Dauletmurat Tajimuratov Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi sobiq raisi Murat Kamalov va sobiq ichki ishlar vaziri, Jo‘qorg‘i Kengesining amaldagi rahbari Amanbay Orinbayevni guvoh sifatida chaqirishni so‘raganini eslatdi.
Gulnoz Mamarasulova va parlament komissiyasi a’zolari
«Kamalov hali bu jarayonda ishtirok etmadi. Lekin biz kutyapmiz, umid qilamizki, keyingi uchrashuvlarda undan ham guvohlik olinadi. Kamolov va Orinbayevlarning ko‘rsatmalari ishni hal qilishda muhim bo‘lgani uchun ham ularning ko‘rsatmalari kutilmoqda. Umid qilamizki, ular bu voqealarning asosiy guvohlari sifatida guvohlik beradilar», — dedi u.
O‘tgan haftada sudda 115 kishi ko‘rsatma berdi, jumladan, alohida jinoyat ishi bo‘yicha 39 nafar sudlanuvchi hibsga olingan. Ommaviy garov yoki uy qamog‘i evaziga qo‘yib yuborilgan 107 nafar ayblanuvchini so‘roq qilish ham boshlandi.
Dauletmurat Tajimuratov. Foto: Shuxrat Latipov / «Gazeta.uz».
Gulnoz Mamarasulovaning ta’kidlashicha, hamma ayblanuvchilarning ham huquqiy savodxonligi yuqori emas, shuning uchun ular har doim ham ayrim masalalar o‘zlariga qarshi ishlashi mumkinligini bilmaydilar.
Sudlanuvchilardan biri quyidagi iborani ishlatgan: «Tajimuratov huquqshunoslik alligatori. U kerakli ma’lumotni qanday olishni biladi, lekin biz buni bilmaymiz. Ha, advokatlar bizga huquqiy nuqtai nazardan maslahat beradi, lekin biz hali advokat emasmiz, bizda huquqiy savodxonlik yo‘q», — dedi u.
Komissiya a’zolari tergov izolyatorida bo‘lib, sudlanuvchilar, jumladan, «Makan.uz» sayti asoschisi Lolagul Qallixonovani hibsda saqlash sharoitlari bilan tanishdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, sudlanuvchilar oziq-ovqat, dori-darmon, sud materiallari, ayblov xulosalari va guvohlarning ko‘rsatmalari bilan to‘liq ta’minlangani, shuningdek, o‘z advokatlari bilan muntazam uchrashib turish imkoniga ega ekanini ma’lum qildi.
«Aytilishicha, ularga kutganlaridan ham yaxshi munosabatda bo‘lishadi. Har kuni ularning sog‘lig‘i haqida so‘rashadi. Azamat Turdanov kerak bo‘lsa, ular darhol dori-darmon bilan ta’minlanishini aytdi», — dedi u.
Ayblanuvchilar huquq-tartibot idoralari xodimlarining qiynoqlari yoki tazyiqlari haqida gapirgani yo‘q, dedi deputatlik komissiyasi a’zosi.
«Yig‘ilishda ayblanuvchilar o‘rnidan turib, deputatlar, senatorlardan kechirim so‘rashdi. Alisher Qodirov (Milliy tiklanish partiyasi yetakchisi, Qonunchilik palatasi vitse-spikeri, deputatlik komissiyasi a’zosi — tahr.) kelganini ko‘rib, ulardan biri o‘rnidan turib uzr so‘radi. Izolyatsiya bo‘limiga tashrif buyurganimda, bu oldindan tayyorlanganmi, deb so‘radim. Ular Qodirov va boshqa deputatlarning ishtirokini kutmaganliklarini, bu borada kelishib olinmaganini aytishdi. Aytishlaricha: «Biri o‘rnidan turib kechirim so‘radi, biz ham o‘rnimizdan turib, unga rozi bo‘ldik. Biz uning chiqishlarini umuman bilmasdik», dedi u.
Dekabr oyi o‘rtalarida Dauletmurat Tajimuratov sudda advokatlarga telefondan foydalanish va jarayonni audioga yozib olish taqiqlangani, garchi ularga prezident farmoni bilan bu protsessual huquq asosida berilganini aytdi. Gulnoz Mamarasulova bu haqda ma’lumot olmaganini keltirdi va advokatlar yig‘ilishdan video yoki audio so‘rashini taklif qildi, chunki jarayon to‘liq qayd etib borilmoqda.
Shuningdek, uning aytishicha, komissiyaga sudlanuvchilarning qarindoshlari murojaat qilgan, ular Buxorodagi sud jarayoni tufayli bu yerga Qoraqalpog‘istondan kelib, ijaraga uy-joy olishga majbur bo‘lib, bu ularga moddiy jihatdan og‘ir bo‘layotganini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu masala komissiyaning vakolatiga kirmaydi, lekin hokimlik yoki boshqa homiylar odamlarga hech bo‘lmaganda uy-joy bilan ta’minlashda yordam berishi mumkin edi.
Komissiya o‘z hisobotini qachon e’lon qiladi?
Inson huquqlari bo‘yicha vakilning aytishicha, Buxoroda to‘liq tarkibda yig‘ilgan deputatlik komissiyasi a’zolari Nukus voqealari yuzasidan o‘tkazilgan tergov yakunlari bo‘yicha hisobotning ayrim qismlarini muhokama qilgan. Hisobotning e’lon qilinishini O‘zbekiston jamoatchiligi, xalqaro tashkilotlar, AQSh va Yevropa Ittifoqi kutmoqda.
«Bu masala doimiy muhokama qilinmoqda, komissiya hisoboti qachon e’lon qilinishi haqida munozaralar bo‘lmoqda. Agar kimdir „nashr qilaylik“ desa, aholining sudga nisbatan ishonchsizlik darajasi yuqoriligini hisobga olib, ko‘pchilik kutish kerak, deb hisoblaydi. Agar komissiya to‘liq hisobotni e’lon qilsa, unda ma’lum darajada uning ishi tugaydi yoki cheklanadi. Shuning uchun komissiya sud jarayonini kuzatishni va keyin xulosani e’lon qilishni xohlaydi. Bu [komissiya a’zolari] tomonidan ma’qullangan», dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, komissiyaning ba’zi a’zolari hech bo‘lmaganda dastlabki hisobotni nashr etishni taklif qilishgan. «Gazeta.uz» muxbirining ta’kidlashicha, komissiya xulosasida sudlanuvchilarning aybi yoki aybsizligini tasdiqlovchi faktlar bo‘lishi mumkin va bu sudga natijalar asosida to‘g‘ri qaror qabul qilishga yordam beradi. Agar xulosa sud hukmidan keyin e’lon qilinsa, bu savol va norozilikni keltirib chiqarishi mumkin.
«Shaxsan men hisobotni e’lon qilish tarafdoriman. Men xalqaro tashkilot vakiliman, biz buni muhokama qilyapmiz, mendan [hisobot] so‘rashyapti. Men bir necha elchixonalarda bo‘ldim, xalqaro nashrlar vakillari ham ko‘p qo‘ng‘iroq qilishdi. Ular har doim birinchi navbatda hisobot haqida so‘rashadi. Men xalqaro standartlarni hisobga olgan holda, hech bo‘lmaganda dastlabki hisobot berish kerakligini aytganimda, komissiyaning ayrim a’zolari unda sud jarayonini aks ettirgan holda umumiy hisobot berish zarurligini ta’kidlashdi. Ular sud jarayonini kuzatish muhimligi haqida gapirishdi, shuning uchun biz hisobotni topshirishda kechikayotganini ko‘rmoqdamiz», dedi u.
Shuningdek, Gulnoz Mamarasulova komissiya a’zolari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda ayblanuvchilar va guvohlar Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar qabul qilinishi masalasi ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlar va televideniyeda yetarlicha yoritilmagani uchun bu jarayondan to‘liq xabardor bo‘lmaganini aytishmoqda.
«Nima bo‘lyapti o‘zi? Konstitutsiyaga qanday o‘zgartirishlar kiritilmoqda? Bu faol yoritilmagan, shuning uchun ma’lum odamlar bundan foydalanib, aholining noroziligiga olib keldi. Yorliqning yo‘qligi odamlar o‘rtasida katta tushunmovchilik keltirib chiqardi. Agar ommaviy axborot vositalari yaxshi va faol ishlaganda, o‘sha jarayonlarni halol va xolis yoritib, qanday o‘zgartirishlar kiritilayotganini tushuntirib berganida, bu loyiha, Konstitutsiyaga takliflar yoki o‘zgartirishlar allaqachon kiritilgan bo‘lardi… Aholi o‘rtasidagi tushunmovchilik shundan boshlandi», dedi u.
«Markaziy Osiyo uyushmasi» direktori ko‘pchilik Qoraqalpog‘iston suveren respublika maqomini yo‘qotib, O‘zbekistonning viloyatiga aylanishidan xavotir va qo‘rquvda ekanini ta’kidladi. Rasmiy ommaviy axborot vositalarida sukunat hukm surgan bir paytda, norasmiy kanallar aholining bu qo‘rquvidan foydalangan, deydi u.
«Gazeta.uz» Qoraqalpog‘istondagi voqealarga bag‘ishlangan bir qancha materiallarda hokimiyatning sukut saqlashi va aholi bilan noto‘g‘ri aloqa o‘rnatilgani haqida yozgandi.

Парламентская комиссия по проведению независимого расследования фактов и событий начала июля в Каракалпакстане 22−23 декабря в полном составе присутствовала на продолжающемся судебном процессе по уголовному делу по этим событиям в Бухарском областном суде. Директор Шведского общества по правам человека «Ассоциация Центральной Азии» Гулноз Мамарасулова, участвующая в суде в качестве наблюдателя, в интервью корреспонденту «Газеты.uz» Шухрату Латипову рассказала, как проходит суд.
Председательствующий судья Елубай Абибулаев обеспечивает соблюдение прав всех участников процесса — как обвиняемых, так и свидетелей и пострадавших, а также этических правил, сказала Гулноз Мамарасулова.
«Никто не прерывает, все выслушивают друг друга. Например, 22 декабря суд допросил 34 свидетелей. Обвиняемые были активны и задавали вопросы. Судья не препятствовал этому и каждому объяснял его права, возможность задать вопрос… Судья, придерживаясь Уголовно-процессуального кодекса, каждому свидетелю терпеливо объяснял его права и обязанности, то, что они имеют право на адвоката», — отметила она.
Судья Елубай Абибулаев (в центре). Фото: Верховный суд.Судья Елубай Абибулаев (в центре). Фото: Верховный суд.
Представительница Шведского общества по правам человека сообщила, что основной обвиняемый по делу Даулетмурат Тажимуратов задавал вопросы практически каждому свидетелю, из-за чего один из них попросил судью ввести ограничения, чтобы подсудимый не задавал вопросы регулярно.
«Один из свидетелей сказал, что Тажимуратов отнимает у них время, задавая вопрос в свою пользу, и попросил ввести какие-нибудь ограничения, чтобы он не задавал вопросы так часто. Судья сказал, что отклоняет эту просьбу и объяснил, что у каждого подсудимого есть права и обязанности, в том числе задавать вопросы. Он посоветовал свидетелям также активно пользоваться этим правом и задавать вопросы по своей части», — рассказала Гулноз Мамарасулова.
Глава ННО отметила, как судья пожелал участникам процесса «терпения», поскольку им «необходимо уважать и слушать друг друга».
Она также заметила, что не все свидетели полностью читали клятву перед тем, как подписать её, и переходили к показаниям. Возможно, это было связано с тем, что свидетели, которые выступали из Нукуса по видеотрансляции, заранее прочитали клятву, добавила она.
В целом Гулноз Мамарасулова и другие члены комиссии считают, что процесс можно назвать «образцовым» в сравнении с другими судебными заседаниями. По её словам, в составе парламентской комиссии есть и те, кто ранее сталкивался с судебной и пенитенциарной системой Узбекистана. В их числе — узник совести Аъзамжон Фармонов, руководитель негосударственной правозащитной организации «Хукукий таянч» («Правовая опора»), который много лет провёл в заключении.
«Аъзам Фармонов провёл в тюрьме 11 лет. Он очень хорошо осведомлён о том, как раньше нарушались этические правила, допускались грубые нарушения в судебном процессе. Он говорит, что суды сейчас изменились. Возможно, встречаются нарушения этических правил судьями в других случаях, но сейчас у нас такой вывод, что текущие процессы по сравнению с другими судами в республике должны быть примером для других», — заявила она.
Гулноз Мамарасулова напомнила, что подсудимый Даулетмурат Тажимуратов просил вызвать в качестве свидетелей бывшего председателя Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Мурата Камалова и бывшего министра внутренних дел, нынешнего главу Жокаргы Кенеса Аманбая Орынбаева.
Гулноз Мамарасулова и другие члены парламентской комиссии.Гулноз Мамарасулова и другие члены парламентской комиссии.
«Камалов ещё не участвовал в этом процессе. Но мы ждём, надеемся, что от него тоже будут получены показания на следующих заседаниях. Показания Камалова и Орынбаева ожидаются, поскольку их показания важны, чтобы раскрыть дело. Мы надеемся, что они дадут показания как основные свидетели этих событий», — заявила она.
На прошлой неделе в суде дали показания 115 человек, включая 39 обвиняемых по отдельному уголовному делу, находящихся под стражей. Был также начат допрос 107 обвиняемых, отпущенных под общественное поручительство или домашний арест.
Даулетмурат Тажимуратов. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».Даулетмурат Тажимуратов. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Гулноз Мамарасулова отметила, что не все обвиняемые имеют высокую правовую грамотность, поэтому не всегда понимают, что те или иные вопросы могут «сыграть против них».
«Один из обвиняемых использовал такую фразу „Тажимуратов — аллигатор юриспруденции. Он умеет получать необходимую для себя информацию, а мы этого не знаем. Да, адвокаты нам дают советы с правовой точки зрения, но мы всё равно не адвокаты, у нас нет правовой грамотности“», — рассказала она.
Члены комиссии посетили следственный изолятор и ознакомились с условиями содержания подсудимых, в том числе основателя сайта Makan.uz Лолагул Каллыхановой.
По её словам, подсудимые сообщили, что они полноценно обеспечены питанием, лекарствами, материалами дела, в том числе протоколами суда, обвинительными заключениями и показаниями свидетелей, а также имеют возможность регулярно встречаться со своими адвокатами.
«Они говорят, что к ним относятся выше их ожиданий. Каждый день их спрашивают о состоянии здоровья. Азамат Турданов сказал, что при необходимости сразу предоставляют лекарства», — заявила она.
О пытках или давлении со стороны правоохранителей подсудимые не говорят, отметила член парламентской комиссии.
«На заседании подсудимые встали и попросили прощения у депутатов, сенаторов. Увидев, что пришёл Алишер Кадиров (лидер партии „Миллий тикланиш“, вице-спикер Законодательной палаты, член парламентской комиссии — ред.), один из них встал и принёс извинения. Во время посещения изолятора я спросила, было ли это заготовлено заранее. Они сказали, что не ожидали участия Кадирова и других депутатов, что это не было согласовано. Они говорят: „Один встал и попросил прощения, мы тоже встали и согласились с ним. Мы вообще не знали, что он будет выступать“», — сказала она.
В середине декабря Даулетмурат Тажимуратов сообщил суду, что адвокатам не разрешают использовать телефон и записывать процесс на аудио, хотя это процессуальное право им дано постановлением президента. Гулноз Мамарасулова сообщила, что не получала об этом информацию, и предположила, что адвокаты могут запросить видео или аудио с заседания, поскольку ведётся полная запись процесса.
Она также сообщила, что к комиссии обращались родные подсудимых, которые из-за проведения суда в Бухаре вынуждены ехать сюда из Каракалпакстана и снимать жильё, что финансово обременительно для них. По её словам, этот вопрос не находится в полномочиях комиссии, но хокимият или другие спонсоры могли бы оказать людям помощь хотя бы с жильём.
Когда комиссия опубликует свой отчёт
Представитель правозащитной организации сообщила, что, собравшись в Бухаре в полном составе, члены парламентской комиссии обсудили отдельные части отчёта об итогах расследования событий в Нукусе. Публикации отчёта ждёт общественность Узбекистана, об этом спрашивали международные организации, США и Евросоюз.
«Этот вопрос постоянно обсуждается, ведутся дискуссии, когда опубликовать отчёт комиссии. Если кто-то говорит „давайте опубликуем“, то большинство считает, что нужно подождать с учётом высокого уровня недоверия населения к суду. Если комиссия опубликует полный отчёт, то в некоторой степени её работа завершится либо будет ограничена. Поэтому комиссия хочет понаблюдать за судебным процессом, а затем опубликовать заключение. Это утверждено [членами комиссии]», — заявила она.
По её словам, некоторые члены комиссии предлагали опубликовать хотя бы предварительный отчёт. Корреспондент «Газеты.uz» отметил, что в заключении комиссии могут содержаться факты, которые подтвердят вину или невиновность подсудимых, а это может помочь суду по итогам принять правильное решение. Если заключение будет опубликовано после приговора суда, то это может вызвать вопросы и недовольство.
«Я лично выступаю за то, чтобы опубликовать отчёт. Я представитель международной организации, мы это обсуждаем, от меня требуют [отчёт]. Я была в нескольких посольствах, представители международных изданий также много звонят. Всегда первым делом спрашивают про отчёт. Когда я сказала, что с учётом международных стандартов необходимо дать хотя бы предварительный отчёт, некоторые члены комиссии отметили, что нужно дать общий отчёт, отразив в нём судебный процесс. Они говорят о важности наблюдения за судом, поэтому мы наблюдаем задержку с представлением отчёта», — пояснила она.
Гулноз Мамарасулова также рассказала, что на встречах с членами комиссии обвиняемые и свидетели говорят, что из-за плохого освещения вопроса принятия поправок в Конституцию в СМИ, соцсетях, на телевидении они не были в полной мере осведомлены об этом процессе.
«Что вообще происходит? Какие поправки вносятся в Конституцию? Это активно не освещалось, поэтому определённые лица этим воспользовались и привели к недовольству населения. Недостатки в освещении привели к большому недопониманию среди народа. Если бы СМИ работали хорошо и активно, честно и объективно освещали те процессы, объяснили, что за поправки вносятся, проект это, предложения или поправки уже внесены в Конституцию… Недопонимание среди населения началось с этого», — сказала она.
Директор «Ассоциации Центральной Азии» отметила, что многие переживали и боялись, что Каракалпакстан лишится статуса суверенной республики и станет областью Узбекистана. Пока было молчание в официальных СМИ, неофициальные каналы воспользовались этим страхом населения, считает она.
О молчании властей и неправильно выстроенной коммуникации с населением «Газета.uz» писала в нескольких материалах, посвящённых событиям в Каракалпакстане.