«Koʻzgu» Youtube kanali (227 ming obunachiga ega) muallifi bloger Abduqodir Mo‘minov shanbaga o‘tar kechasi uyi yonida niqobli noma’lum shaxslar unga hujum qilgani haqida xabar berdi.
Bir nechta onlayn translyatsiyalarda u voqea tafsilotlarni aytib berdi va beysbol bitasi bilan oynasi sindirilgan mashina qanday ko‘rinishda ekani, shuningdek, boshi va qo‘lidagi jarohatlarni ko‘rsatdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u mashina ichidaligida noma’lum shaxslar mashinaga bir necha zarbalar bergan, zarba blogerning qo‘llariga ham teggan. «Agar o‘sha vaqtda ketishga muvaffaq bo‘lmasam, nima bo‘lardi, bilmayman», — dedi u.
Blogerning so‘zlariga ko‘ra, hujum qilgan shaxslar besh nafarga yaqin bo‘lgan. U 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, hujum sodir bo‘lgan joyga qaytib kelgan. Bloger voqea joyiga qaytganda u yerga allaqachon militsiya xodimlari yetib kelganini ko‘rgan.
U shaxsiy xavfsizligi va sodir bo‘layotgan voqealarni yozib olish uchun bir necha soat jonli efirda bo‘ldi.
Blogerning aytishicha, avtomashinasining videoregistratoridagi USB flesh-diskini rasmiylashtirmasdan, uning roziligisiz olib ketilgan. Flesh-diskda hujum qilgan shaxslar bilan suhbatlari yozib olingan bo‘lgan.
Videoda juda ko‘p odamlar borligi ko‘rsatilgan. Abduqodir Mo‘minov turli odamlarning oldiga kelib, fleshka uning shaxsiy narsasi ekanini aytib, qaytarib berishni so‘radi. Undan vaqti-vaqti bilan tasvirga olishni to‘xtatish so‘raldi va flesh-diskni qaytarib berish va’da qilindi.
Shuningdek, u telefoni musodara qilinganini, unda uning jurnalistik faoliyati doirasida boshqa shaxslar bilan suhbatlar qayd etilganini aytdi.

Блогер Абдукодир Муминов, автор Youtube-канала «Ko'zgu» (227 тысяч подписчиков), в ночь на субботу сообщил о нападении на него неизвестных в медицинских масках возле его дома.
В нескольких онлайн-трансляциях он рассказал подробности и показал, как выглядит машина после ударов битой, а также раны на голове и руке.
По его словам, его задели битой, когда били по машине, а также избивали руками. Он сказал, что не знает, что с ним было бы, если бы ему не удалось уехать.
Блогер рассказал, что нападавших было около пяти. Он позвонил по номеру 102 и вернулся к месту нападения, где уже были сотрудники органов внутренних дел.
Он несколько часов вёл прямой эфир для личной безопасности и чтобы фиксировать происходящее.
Далее он рассказал, что из видеорегистратора его машины без его согласия изъяли без оформления и увезли флешку, на которой были записи его личных разговоров и бесед с людьми, которые обращались к нему.
На видео видно большое количество людей. Абдукодир Муминов подходит к разным людям и просит вернуть флешку, заявляя, что это его личная вещь. Его периодически просят прекратить снимать и обещают вернуть флешку.
Он также сообщил, что у него отобрали телефон, где были записи разговоров с другими людьми в рамках его журналистской деятельности.