Toshkent hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Nodira Umarova insta-bloger Sevinch Sa’dullayeva ustidan huquq-tartibot organlariga ariza kiritdi. Bu haqda «Gazeta.uz» Oliy sud saytidagi ochiq ma’lumotlarga asoslanib xabar berdi.
Jumladan, Oliy sud portalida Nodira Nigmatullayevna Umarova ma’muriy ish bo‘yicha ariza beruvchi (jabrlanuvchi) sifatida ko‘rsatilgan — uning familiyasi, ismi va otasining ismi hokim o‘rinbosarining familiyasiga to‘liq mos keladi. Gap haqiqatan ham hokim o‘rinbosari haqida ketayotganini suddagi manba «Gazeta.uz»ga tasdiqladi.
Sud qaroriga ko‘ra («Gazeta.uz»da nusxasi mavjud) ma’muriy ish sudya Surayyoxon Xo‘jamqulova tomonidan ko‘rib chiqildi. Yig‘ilishda Mirobod tumani IIB boshlig‘i o‘rinbosari Sh. Mirzayev, Mirobod tumani 4-sonli IIB xotin-qizlar bilan ishlash katta inspektori S.Baxmetova, profilaktika inspektori Sh. Bobojonov ham ishtirok etgan.
11 noyabr kuni bo‘lib o‘tgan sud majlisida Sevinch Sa’dullayeva «o‘z ishtirokidagi video va fotosuratlarni ijtimoiy tarmoqlarda odob-axloq qoidalariga zid ravishda, jamiyatdagi xulq-atvor qoidalariga qasddan e’tibor bermay, jamoat tartibini buzgan holda joylashtirgani, bu esa fuqarolarning asosli da’volariga sabab bo‘lgani» qayd etildi.
20 yoshli Sevinch Sa’dullayeva qilmishidan afsusda ekanini aytib, Turkiyada yashovchi onasining qaramog‘ida bo‘lgan bir nafar voyaga yetmagan farzandi borligini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqda tarqalayotgan video va fotosuratlar bir necha oy oldin «Instagram»ga joylashtirilgan. U o‘z qilmishlarini boshqa takrorlamaslik hamda ijtimoiy tarmoqdagi barcha video va suratlarni olib tashlashga va’da berib, yengilroq jazo qo‘llanishini so‘ragan.
Sudya huquqni muhofaza qiluvchi organ tomonidan sodir etilgan voqea O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 183-moddasi (mayda bezorilik) bilan to‘g‘ri kvalifikatsiya qilingan deb hisobladi va besh sutkalik qamoqqa olish tayinladi. Ushbu modda sanksiyasida BHMning 3 baravaridan 5 baravargacha jarima (900 ming so‘mdan 1,5 mln so‘mgacha) ham yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoqqa olish ham nazarda tutilgan.
Ish materiallariga ashyoviy dalil sifatida 1 dona CD-disk ilova qilingan.
Shuningdek, qizdan ma’muriy qamoqxona foydasiga 225 ming so‘m (har bir hibsga olingan kun uchun BHMning 15 foizi) undiriladi.
Toshkent shahar oila va xotin-qizlar bosh boshqarmasi boshlig‘i Nodira Umarova avvalroq bloger Sevinch Sa’dullayeva 5 sutkalik hibsda bo‘lganidan so‘ng to‘liq nazoratga olinib, kasb-hunarga o‘qitilishi va doimiy ishga joylashtirishi belgilanganini ma’lum qilgandi. Shuningdek, Toshkent shahar oila va xotin-qizlar boshqarmasi tomonidan u bilan doimiy ish olib borilib, psixologlar yordamida korreksion ishlar o‘tkazilishi belgilangan.
Biz Nodira Umarova va Surayyoxon Xo‘jamqulova bilan bog‘lana olmadik.
Huquq-tartibot idoralarining «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, tarmoqda uning ishtirokidagi erotik videolar tarqalgani ma’muriy ish qo‘zg‘atilishiga sabab bo‘lgan. Xususan, uning nomidan turli Telegram kanallarida erotik kontent joylashtirilgan yopiq guruhlarga olib boradigan fotosurat va videolar e’lon qilingan.

Заявление на инстаблогера Севинч Садуллаеву в правоохранительные органы подала заместитель хокима Ташкента — начальник управления по вопросам семьи и женщин Нодира Умарова. Это следует из открытых данных на сайте Верховного суда, выяснила «Газета.uz».
На портале Верховного суда в качестве заявителя (пострадавшей) по административному делу указана Нодира Нигматуллаевна Умарова. Источник в суде подтвердил, что речь идёт о заместителе хокима.
Согласно решению суда (копия есть у «Газеты.uz»), административное дело рассматривала судья Сурайёхон Хожамкулова. На заседании 11 ноября присутствовали заместитель начальника УКД ОВД Мирабадского района Ш. Мирзаев, старший инспектор по делам женщин Мирабадского района УКД ОВД №4 С. Бахметова, инспектор профилактики Ш. Бабаджанов.
На заседании отмечалось, что Севинч Садуллаева «размещала в социальных сетях видеоролики и фотографии со своим участием, противоречащие правилам этики, умышленно игнорируя правила поведения в обществе и нарушив общественный порядок, что стало причиной обоснованных претензий граждан».
20-летняя Севинч Садуллаева выразила сожаление о своих действиях и заявила, что у нее есть один несовершеннолетний ребенок, который находится на попечении ее матери, проживающей в Турции. Она сообщила, что видео и фотографии, распространённые в соцсети, были опубликованы в Instagram несколько месяцев назад. Она попросила назначить ей более лёгкое наказание, пообещав больше не повторять свои действия и удалить все видео и фото из соцсети.
Судья посчитала, что правоохранительный орган правильно квалифицировал произошедшее по статье 183 Кодекса об административной ответственности Узбекистана (мелкое хулиганство) и назначила пять суток ареста (санкция этой статьи предусматривает наказание в виде штрафа от 3 до 5 базовых расчётных величин (от 900 тысяч до 1,5 млн сумов) или административный арест до 15 суток).
К материалам делам прикреплён один CD-диск в качестве вещественного доказательства.
С девушки также будет взыскано 225 тысяч сумов (по 15% БРВ за каждый день ареста) в пользу изолятора административного задержания.
В правоохранительных органах «Газете.uz» сообщили, что в сети были опубликованы эротические видео с её участием, что стало причиной для открытия административного дела. В частности, в различных каналах в Telegram от её имени были опубликованы фото и видео, ведущие в закрытые группы с контентом эротического содержания.
Глава управления семьи и женщин Ташкента Нодира Умарова в интервью Xabar.uz заявила, что после того, как Севинч Садуллаева проведёт 5 суток под арестом, её обучат профессии, трудоустроят и назначат коррекционную работу психолога.