Jumladan, «Turkiy nigoh — 2040» konsepsiyasini amalga oshirish doirasida 2022−2026 yillarga mo‘ljallangan Turkiy davlatlar tashkiloti strategiyasi qabul qilindi. «Bu hujjatning amalga oshirilishi mamlakatlarimiz o‘rtasida turli sohalarda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi», — dedi Vladimir Norov.
Shuningdek, a’zo davlatlar o‘rtasida Savdoni yengillashtirish strategiyasi tasdiqlandi va Soddalashtirilgan bojxona koridorlari tizimini shakllantirish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
«Turkiy investitsiya fondini qisqa muddatlarda tashkil etish to‘g‘risidagi qaror o‘ziga xos bir yutuq bo‘ldi deb hech shubhasiz ayta olamiz. Bu Tashkilot mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli loyiha bo‘yicha hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishda va real sektorlarda hamkorlikni rivojlantirishda umumiy kuchli siyosiy-huquqiy irodani namoyon etdi», — deya ta’kidladi O‘zbekiston TIV rahbari.
Bundan tashqari, sammit doirasida transport-logistika sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlarni yaratadigan Xalqaro aralash yuk tashishlar to‘g‘risidagi bitim hamda Transport bog‘liqligi dasturi imzolandi.
Tashkilot faoliyatini takomillashtirish, uning institutsional asoslarini mustahkamlash maqsadida Naxichevan bitimiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi Protokol va Tashkilotning yangi tahrirdagi ichki qoidalari qabul kilindi.
«Ular Tashkilotimiz faoliyatida tenglik, o‘zaro hurmat va barcha qarorlarni konsensus asosda qabul qilish kabi hamkorlikning asosiy qadriyatlariga sodiqlikni tasdiqlaydi», — deya qayd etdi Vladimir Norov.

По итогам саммита Организации тюркских государств принято более 10 многосторонних документов, сообщил на итоговом брифинге министр иностранных дел Владимир Норов.
Принята Стратегия ОТГ на 2022−2026 годы в рамках реализации концепции «Видение тюркского мира 2040», «воплощение которой позволит приступить к запуску взаимодействия по различным направлениям между странами организации», отметил Владимир Норов.
Утверждена Стратегия по упрощению торговли между государствами-участниками ОТГ, а также подписано Соглашение о формировании упрощенных таможенных коридоров.
«Прорывным стало принятие решение о скором создании Тюркского инвестиционного фонда, который выведет на новый уровень взаимодействия стран ОТГ в проектной деятельности и продемонстрировал общую твердую волю к развитию сотрудничества в реальных секторах», — заявил Владимир Норов.
Кроме того, на полях саммита подписаны Соглашения о международных комбинированных грузоперевозках и Программа транспортной взаимосвязанности, открывающие перед нами новые возможности для дальнейшего углубления транспортно-логистического сотрудничества.
Для укрепления основ работы ОТГ подписаны протокол об изменениях к Нахичеванскому соглашению и правила процедуры ОТГ в новой редакции.
«Они подтверждают, что залогом успеха нашей Организации будут оставаться неизменная приверженность к базовым ценностям нашего сотрудничества, как равенство, взаимное уважение, принятие всех решений на основе консенсуса», — заключил Владимир Норов.