Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 2 noyabr kuni yanvar voqealari ishtirokchilarining bir qismi ozod qilishni ko‘zda tutgan «Amnistiya to‘g‘risida»gi qonunni imzoladi, deb xabar bermoqda Zakon.kz sayti Akordaga tayanib.
Qozog‘iston Bosh prokuraturasi avvalroq umumiy hisobda 1500 ga yaqin shaxs amnistiyaga tushishi haqida xabar bergan edi.
Qonunning asosiy maqsadi 4−7 yanvar kunlari bo‘lgan ommaviy tartibsizliklar sharoitida «ig‘vogarlar ta’siriga tushib qolgan va jinoiy harakatlar sodir etgan» shaxslarni, shuningdek, yanvar voqealari paytida noqonuniy xatti-harakatlarga barham berishda jinoiy huquqbuzarliklarni sodir etgan harbiy xizmatchilar jazolash muddatlarini qisqartirish va jazoni o‘tashdan ozod qilishdan iborat.
Bundan tashqari, hujjat, jinoiy huquqbuzarliklar, kichik va o‘rtacha og‘irlikdagi jinoyatlar sodir etgan tartibsizliklar ishtirokchilariga nisbatan jinoyat ishlarini tugatish, bunday qilmishlar uchun aybdor deb topilgan shaxslarni jazodan ozod qilish, shuningdek, bu kabi huquqbuzarliklar sodir etgan shaxslardan sudlanganlik hukmini olib tashlashni nazarda tutadi.
Og‘ir jinoyat sodir etgan shaxslarga nisbatan sudlar tomonidan tayinlangan jazo to‘rtdan uch qismga, o‘ta og‘ir jinoyatlar uchun esa ikki baravar kamaytiriladi.
Terroristik, ekstremistik, korrupsiyaga oid jinoyatlar, davlatga xiyonat qilish, qiynoqlar, jinoyatlar takrorlangan yoki xavfli takrorlangan taqdirda, ommaviy tartibsizliklar, voyaga yetmaganlarning jinsiy daxlsizligiga qarshi jinoyatlar sodir etgan shaxslarga nisbatan amnistiya tatbiq etilmaydi.
Qasim-Jomart Toqayev 1 sentabr kuni Qozog‘iston xalqiga murojaatida amnistiya e’lon qilinishi haqida aytgan edi.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев 2 ноября подписал закон «Об амнистии», согласно которому часть участников январских событий будут освобождены, сообщил сайт Zakon.kz со ссылкой на Акорду.
В Генпрокуратуре Казахстана ранее сообщили, что в общем под амнистию подпадут около 1500 человек.
Основная задача закона — сокращение сроков наказания и освобождение от отбывания наказания лиц, «подпавших под влияние провокаторов и совершивших преступные деяния» в условиях массовых беспорядков в период с 4 по 7 января, а также сотрудников правоохранительных органов и военных, допустивших уголовные правонарушения при пресечении противоправных деяний во время январских событий.
Документом также предусмотрено прекращение уголовных дел в отношении участников беспорядков, совершивших уголовные проступки, преступления небольшой и средней тяжести, освобождение от наказания осуждённых по таким деяниям, а также снятие судимости с отбывших наказание за такие правонарушения.
Лицам, совершившим тяжкие преступления, законом сокращается назначенное судами наказание на три четверти, особо тяжкие преступления — вполовину.
Амнистии не подлежат лица, совершившие террористические, экстремистские, коррупционные преступления, государственную измену, пытки, при рецидиве или опасном рецидиве преступлений, организацию массовых беспорядков, преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних.