Uni 28 oktabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan MDH Parlamentlararo Assambleyasi Kengashi yig‘ilishida Qirg‘iziston Respublikasi delegatsiyasi rahbari Nurlanbek Shakiyev topshirdi, deya xabar bermoqda O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati matbuot xizmati.
Shuhrat Sirojiddinov matnshunoslik va adabiyotshunoslik sohasida yirik olim sifatida tanilgan, o‘zbek mumtoz adabiyoti, dinshunoslik va tarjima nazariyasiga oid qator ilmiy asarlariga ega. Yozuvchi 140 dan ortiq ilmiy maqolalar, 16 ta monografiya va o‘quv qo‘llanmalari muallifi hisoblanadi.
Chingiz Aytmatov nomidagi mukofot Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi taklifi bilan 2012 yil noyabr oyida ta’sis etilgan. Mukofot har yili madaniyat, ma’rifat sohasidagi xizmatlari, gumanitar fanlar, adabiyot va san’at rivojiga, madaniy merosni o‘rganish va asrab-avaylash, madaniyatlar, millatlar hamda elatlarni yaqinlashtirish va o‘zaro boyitish, tinchlik va do‘stlikni mustahkamlashga, shuningdek, davlatlar o‘rtasidagi ma’naviy aloqalarni rivojlantirishga qo‘shgan hissa uchun beriladi.

Ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, доктор филологических наук, профессор Шухрат Сирожиддинов получил премию имени Чингиза Айтматова 2022 года.
Награда была вручена в рамках заседания Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ в Ташкенте 28 октября, сообщила пресс-служба Сената Олий Мажлиса Узбекистана. Премию вручил торага (руководитель) Жогорку Кенеша (парламента) Кыргызстана Нурланбек Шакиев.
Шухрат Сирожиддинов является крупным учёным в области текстологии и литературоведения, имеет ряд научных работ по узбекской классической литературе, религиоведению и теории перевода. Является автором более 140 научных статей, 16 монографий и учебных пособий.
Премия имени Чингиза Айтматова была учреждена в ноябре 2012 года по предложению Жогорку Кенеша Кыргызстана. Она ежегодно присуждается за заслуги в области культуры, просвещения, вклад в развитие гуманитарных наук, литературы и искусства, изучение и сохранение культурного наследия, сближение и взаимообогащение культур, наций и народностей, укрепление мира и дружбы, а также за развитие духовных связей между государствами.