Joriy yilning o‘tgan 9 oyi davomida 12,6 mlrd dollarlik pul o‘tkazmalari kirib kelgan bo‘lib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 2,2 barobarga ortiq bo‘ldi. Ushbu davrda banklarning aholidan valyuta xaridi va aholiga valyuta sotuvi o‘rtasidagi ijobiy tafovut 2,5 mlrd dollarga teng bo‘ldi. Bunda, aholining valyuta sotuvi 9,0 mlrd dollarni va aholining valyuta xaridi 6,5 mlrd dollarni tashkil qildi.
Transchegaraviy pul o‘tkazmalari 2021−2022 yillarda. Manba: Markaziy bank.
Shuningdek, regulyator rahbari ayrim banklar tomonidan valyuta oqimi ko‘p ekaniga qaramasdan kuniga 1000 yoki 5000 dollar miqdorida cheklov belgilab qo‘yilgani haqidagi xabarlarga ham izoh berdi.
Mamarizo Nurmuratovning ta’kidlashicha, boshqa davlatdan pul o‘tkazmasini amalga oshirishda O‘zbekistonda naqdsiz valyuta (rubl) olinadi. Uning eslatishicha,pandemiyagacha va pandemiya davrida ham banklar naqd valyutani asosan Rossiya banklaridan olib kelishgan. 2021 yilda ular 2 milliard dollarlik valyuta import qilgan bo‘lsa, Markaziy bank 100 million dollarni import qilgan. Bu aholining valyuta operatsiyalari uchun yetarli edi.
Biroq, 2022 yilning fevral oyida joriy etilgan G‘arbning Rossiyaga qarshi sanksiyalari tufayli Rossiya banklari dollar va yevro olishni to‘xtatganligi sababli import qilish imkoniyati cheklangan. Bunda O‘zbekiston banklari boshqa Yevropa banklaridan valyuta olib keldi.
«Shu o‘rinda biz Markaziy bank funksiyalariga kirmaydigan ish qildik. Amerika Federal bankidan valyuta olib kelib mamlakatdagi tijorat banklariga tarqatdik», — deya ta’kidladi regulyator rahbari.
Mart oyidan Markaziy bank naqd xorijiy valyutani olib kirish va tijorat banklariga taqdim etishni boshladi. Ilgari chet el valyutasi asosan Rossiya banklaridan olib kelingan, biroq hozirda bu imkoniyat cheklangan va Yevropa banklari «naqd pul»ni «biroz xavotir va ehtiyotkorlik bilan» bermoqda, degan edi MB rahbari.
Raqamlarga qaraydigan bo‘lsak 12,2 mlrd dollar pul o‘tkazmasi kelgan bo‘lsa, biz 6,5 mlrd valyuta sotdik aholiga. Endi tasavvur qiling qancha naqd valyuta kerak. 2021 yilda olib kelingani qancha edi va mana bu ikki yo‘nalish bo‘yicha ehtiyoj qancha. O‘sha sharoitda biz qariyb 7 mlrd dollar naqd olib kelib tijorat banklariga tarqatdik.
Regulyator rahbarining qo‘shimcha qilishicha, avvallari O‘zbekiston Rossiyadan valyutani erkin va hech qanday shartlarsiz olish imkoniga ega bo‘lgan, biroq AQSh Federal rezerv tizimida jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurash bo‘yicha moliyaviy chora-tadbirlar guruhi (FATF) tomonidan qo‘yilgan asosiy talablar mavjud.
«Ya’ni bu jinoiy faoliyatdan olingan daromad yoki terrorizmni moliyalashtirishga xizmat qiluvchi holatlarni inkor etish odatda, pul o‘tkazmalari bu notovar xarakterdagi valyuta operatsiyalari, bank xizmatlariga kirib bu odatda 1 000 dollargacha bo‘ladi. Avvalgi uchrashuvlarda batafsil bu pul o‘tkazmalari hajmi nimaga keskin oshib ketganligini 4 ta omil bilan izohlab o‘tgan edim. Bugungi kunga qaraydigan bo‘lsak 2,2 barobar faqat pul o‘tkazmalarining oshganligini biz pul olib kelishda ishontirishimiz kerak, ya’ni bu pul haqiqiy mehnat muhojirlarining puli ekanligiga ishontirishimiz kerak», — deya ta’kidladi u.
Mamarizo Nurmuratov 2021 yilgacha o‘rtacha 1 000 dollar bo‘lgan pul o‘tkazmalari pul o‘tkazmalarining 62−64%ni tashkil qilgani, bugungi kunda 10 ming dollar va undan yuqorilari 60% tashkil qilayotganini ta’kidladi.
«Bir oyning o‘zida ayrim shaxslar 20−30 martalab 10 ming dollardan valyuta olmoqda, bu esa tovar xarakteriga ega bo‘lmagan operatsiyalar hisoblanadi. Ilgari Rossiyaga eksport qilib, o‘z mahsulotlari uchun zarur bo‘lgan pul mablag‘larini banklar orqali o‘tkazgan kichik eksportyorlar bugun naqd rublga eksport qilib, bizga rubl yuborib, bu yerdan valyuta ko‘rinishida olishmoqda. Ammo FATF qoidalari bor. Bu yerda xo‘jalik yurituvchi subyektning eksport daromadi valyutaga aylantiriladi va bu jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga xizmat qilishi mumkin bo‘lgan xavflardan biri hisoblanadi. Shuning uchun hozir biz talab qo‘yganmiz, talab shundan iboratki eksportyorning pul o‘tkazmasi bilan bog‘liq bo‘lgan o‘tkazmasi eksport bilan bog‘liq bo‘ladigan bo‘lsa uning pulini valyuta hisob raqamiga o‘tkazishni taklif beryapmiz», — deya tushuntirish berdi MB raisi.
Markaziy bank raisi agar tushum haqiqatan ham eksportga tegishli bo‘lsa, eksport qiluvchilar o‘zlarining valyuta hisob raqamlariga o‘tkazmalarni olishlari shartligini aytdi.
«Ikkinchidan, 5000 dollardan ortiq pul o‘tkazmalari uchun banklar [mablag‘larning] kelib chiqish manbalarini talab qilishga majbur», — deya qo‘shimcha qildi u.
Mamarizo Nurmuratov ham Rossiya fuqarolari rubldagi daromadlarini O‘zbekiston orqali dollarga aylantirayotganini tasdiqladi.
Regulyator rahbari O‘zbekistonda dollar chop etilmasligi, joriy etilgan talablar mahalliy banklarning tashabbusi emas, balki Nyu-York FRB tuzilmalari tomonidan o‘rnatilgan muvofiqlik nazoratiga rioya qilish ekanini ta’kidladi.
«Nyu-York FRBning komplayens-nazorat tuzilmasi O‘zbekistonga ikki marta tashrif buyurdi va mahalliy banklar tomonidan ushbu talablarga rioya etilishini tekshirdi. Agar ularda shubha bo‘lsa, ertaga qandaydir banklarga nisbatan naqd valyutani chiqarishga cheklovlar joriy etilishi mumkin», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, banklarning o‘zlari FRB tuzilmasi bilan shartnomalar tuzishga kirishdilar, shu munosabat bilan naqd valyuta bilan bog‘liq vaziyat barqarorlashdi.

Объём денежных переводов в Узбекистан из-за границы в январе-сентябре 2022 года резко вырос. Об этом на пресс-конференции 27 октября сообщил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов.
По сравнению с девятью месяцами прошлого года рост составил 2,2 раза и достиг 12,6 млрд долларов, что является рекордным показателем за всю историю наблюдений. При этом только за третий квартал (июль-сентябрь) Узбекистан получил переводы на 6,07 млрд долларов.
Денежные переводы за 2021 и 2022 годы. Источник: Центробанк.
Положительная разница между покупкой и продажей населением валюты в банках составила 2,5 млрд долларов.
Глава регулятора также прокомментировал сообщения о том, что некоторые банки установили лимит по выдаче валюты в размере 1000 или 5000 долларов в день, хотя «поступает большой объём валюты».
Мамаризо Нурмуратов отметил, что при совершении перевода из другой страны в Узбекистан поступает безналичная валюта. Он напомнил, что раньше банки привозили наличную валюту в основном из российских банков. В 2021 году они завезли валюты на 2 млрд долларов, тогда как Центробанк — 100 млн долларов. Этого было достаточно для валютно-обменных операций населения.
Однако из-за западных санкций против России, введённых в феврале, возможность завоза сейчас ограничена, поскольку российские банки перестали получать доллары и евро.
С марта Центробанк завозит наличную иностранную валюту из Федерального резервного банка Нью-Йорка и предоставляет её коммерческим банкам. Кроме того, европейские банки выдают наличную валюту банкам Узбекистана «с некоторой осторожностью и опаской», отмечал ранее Мамаризо Нурмуратов.
«Если к нам поступили денежные переводы на 12,6 млрд долларов, то мы, кроме того, продали населению валюту на 6,5 млрд долларов. А теперь представьте, сколько нужно наличной валюты. Сколько было в 2021 году, а теперь какова потребность по этим двум [направлениям]. В этих условиях мы привезли наличную валюту на 7 млрд долларов и предоставляем их банкам», — заявил он.
Глава регулятора добавил, что раньше Узбекистан мог получать валюту из России свободно и без каких-либо условий, но у Федеральной резервной системы США есть основные требования, установленные Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (FATF).
«Мы должны соблюдать правила FATF, то есть противодействовать случаям отмывания преступных доходов и финансированию терроризма. Обычно денежные переводы входят в банковские услуги как нетоварные операции и составляют до 1000 долларов. Наши трудовые мигранты тоже обычно отправляют сумму до 1000 долларов. Я ранее подробно объяснял резкий рост переводов четырьмя факторами. Теперь при завозе наличной валюты [из-за границы] мы должны убедить [американский банк], что рост переводов в 2,2 раза произошёл за счёт переводов трудовых мигрантов», — заявил он.
Мамаризо Нурмуратов отметил, что если в 2021 году суммы до 1000 долларов занимали 62−64% доли в общем объёме переводов, то сегодня 60% приходятся на переводы в 10 тысяч долларов и более. По его словам, эти переводы считаются товарными и коммерческими операциями.
«Встречаются такие случаи, что некоторые лица 20−30 раз за месяц получают по 10 тысяч долларов… Малые экспортёры, которые раньше экспортировали в Россию и переводили нужные для продукции деньги через банки, сегодня экспортируют за наличные рубли, отправляют нам рубли и получают здесь в виде валюты. Но есть правила FATF. Экспортный доход хозсубъекта превращается здесь в валюту, а это считается одним из рисков, который может служить легализации доходов от преступной деятельности», — отметил он.
Председатель ЦБ сообщил, что перед экспортёрами поставлено требование, чтобы переводы поступали на их валютные счета, если поступления действительно связаны с экспортом.
«Во-вторых, по переводам свыше 5000 долларов банки вынуждены требовать источники происхождения [денежных средств]», — заявил он.
Мамаризо Нурмуратов также подтвердил, что российские граждане свои доходы в рублях превращают в доллары через Узбекистан.
Глава регулятора подчеркнул, что доллары не печатаются в Узбекистане, а вводимые требования — это не инициатива местных банков, а соблюдение комплаенс-контроля, устанавливаемого структурами ФРБ Нью-Йорка.
«Структура комплаенс-контроля ФРБ Нью-Йорка дважды посещала Узбекистан и проверяла соблюдение этих требований местными банками. Если у них появятся подозрения, то завтра в отношении какого-нибудь банка могут ввести ограничения на выдачу наличной валюты», — отметил он.
По его словам, банки начали сами заключать соглашения со структурой ФРС, в связи с чем ситуация с наличной валютой стабилизировалась.