Toshkent hayvonot bog‘i 1924 yilda O‘rta Osiyo Davlat universiteti (O‘ODU) zoologlari tashabbusi bilan ochilgan. Uning asosini buyuk knyaz Nikolay Konstantinovich saroyi qanotida joylashgan va keyinchalik Sirdaryo viloyati harbiy gubernatorining sobiq hovlisi hududining bir qismini egallagan kichik hayvonot bog‘i tashkil etdi. 24 oktabr hayvonot bog‘ining rasmiy tug‘ilgan kuni hisoblanadi.
1940 yillarning oxiriga kelib uning ekspozitsiyasi faunaning 200 dan ortiq turlarini o‘z ichiga oldi. Kamtarona sharoitlarda, ya’ni 3,5 gektar maydonga, loy g‘ishtdan qurilgan binolar va tor to‘siqlar o‘rnatilganiga qaramay, xodimlar asirlikdagi hayvonlar va qushlarning noyob turlarini ko‘paytirish ishlarini muvaffaqiyatli tarzda olib bordi.
And kondorlari hayvonot bog‘ining alohida tashrif qog‘ozi bo‘lib kelgan. Toshkent hayvonot bog‘i Leningrad hayvonot bog‘i bilan bir qatorda Amerika kalxatlari oilasi vakillarining polaponlarini ko‘paytirish va boqish mumkin bo‘lgan muassasalardan biriga aylandi. Sandra ismli urg‘ochi kondorning to‘ng‘ich farzandi 1984 yilda tug‘ilgan. O‘shanda Sandraning yoshi to‘qqizda edi, bu yil u 47 yoshga kirdi.
Foto: Toshkent hayvonot bog‘i arxividan.
Sandra o‘g‘li Kovboy bilan toshlar vasun’iy suv ombori bo‘lgan keng aviariyada yashaydi. Bu 2001 yilda tug‘ilgan oltita polapon orasidagi eng so‘nggisi. 1984 yildan 1989 yilgacha tug‘ilgan uchta qush Olmaota, Qarag‘anda va Yekaterinburg hayvonot bog‘larida yashaydi.
Hayvonot bog‘i metodisti Lola Bashirovaning so‘zlariga ko‘ra, Sandraga juft topilsa u hali ham ham ona bo‘la oladi. U bilan deyarli butun hayotini o‘tkazgan And kondori olti yil oldin vafot etdi. Toshkentga ko‘chirishga tayyor nomzodni topishning o‘zi juda qiyin ish. Maqsadga muvofiqlik ham muhimdir — Sandraning yoshi tufayli u yana bir bor onalik baxtini tuymasligi va nasl sog‘lom bo‘lmasligi ehtimoli bor.
And kondorlari — Kovboy va Sandra (po sentru). Foto: Aleksandra Judro.
«Kondorlar asirlikda 50−60 yilgacha yashaydi. Sandra — yetuk, ongli, xotirjam qush. U odamlar bilan, hatto unga qarovchilar bilan masofa saqlaydi. Kondorlar o‘zlariga nisbatan hurmat talab qilishadi. Bu bilan ular muloqot qilishni, o‘ynashni va ba’zan o‘zini kuchukcha kabi tutishni yaxshi ko‘radigan kalxatlardan farq qiladi», — deydi Lola Bashirova, Sandra quyoshda toblanayotgan bir vaqtda.
Kondorlar tushdan keyin faol bo‘lishadi. Qushlar aylana bo‘ylab uchib, markaziy qoyadagi tog‘orada navbatma-navbat o‘tirib, oziq-ovqat bilan ta’minlaydigan qo‘riqchiga qarashadi. Ular Sandra va Kovboyni go‘sht bilan oziqlantirishadi. Xuddi boshqa o‘laksaxo‘rlar kabi ular kuniga bir marta ovqatlanishadi.
«Tabiatda hayvonlar ovqatlanish uchun ovqat topishlari kerak, lekin hayvonot bog‘ida ular uchun hamma narsa tayyor, shuning uchun ular biroz dangasa. Kondorlar ham bundan mustasno emas. Shuning uchun biz ularning hayotini murakkablashtirishga va instinktlar haqida eslatishga harakat qilamiz. Misol uchun, qushlar ovqatlanayotganda ishlashi uchun katta bo‘lak go‘sht beramiz: butunligicha yutib yubormasdan, bo‘laklarga ajratib olishlari uchun», — deya tushuntiradi Lola Bashirova.
Foto: Aleksandra Judro.
Har kuni hayvonot bog‘i veterinariya shifokorlari butun hududni aylanib chiqishadi va jonivorlarni ko‘zdan kechirishadi. Ular Sandrani qayta-qayta bezovta qilmaslik uchun aviariyaga kirishmaydi — ular uni uzoqdan kuzatishadi, agar biron bir tashqi jarohatlar yoki urg‘ochi kondor o‘zini yaxshi his qilmayotganini ko‘rsatadigan belgilar bor-yo‘qligini tekshirishadi. Misol uchun, harakat qilmay qo‘yishi, ovqatga tegmagan bo‘lishi mumkin. Bunday hollarda to‘liq tahlil o‘tkaziladi.
Sandra va erkak kondor 1980 yilda Toshkentga qayerdan olib kelingani noma’lum — 1997 yilda hayvonot bog‘i Botanika bog‘i yonidagi yangi joyga ko‘chirilganda hujjatlarning bir qismi yo‘qolgan. Yana bir keksa jonivor — Judi ismli karlik begemot 1989 yilda ikki yoshida Litvaning Kaunas shahridan eski hayvonot bog‘iga kelgan. Hozir u 35 yoshda.
Judi ismli karlik begemoti eski hayvonot bog‘ida, 1989 yil. Toshkent hayvonot bog‘i arxividan olingan surat.
Tuyoqlilar bo‘limi mas’uli Botir Maqsudxo‘jayevning aytishicha, bu odam yoshiga qiyoslanganda 78 yoshga teng bo‘ladi. Botir Maqsudxo‘jayev gippopotamlar oilasinning ushbu yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan turi vakilini 25 yildan beri biladi. U Judini erkalab, buvim deb ataydi, mevalar bilan siylaydi. Begemot hammasidan ham ko‘proq olmani yaxshi ko‘radi. Bir paytlar hatto u olmalarni erkinlikdan ham afzal ko‘rgan.
«Qandaydir ishchi korpusning orqa tomonidagi eshikni qulflashni unutgan. Aqlli va chaqqon Judi uni ochib tashqariga chiqdi. Qaysi tomonga yuguraman, deb o‘ylagancha, o‘z vaqtida yetib keldik. Olmalar olib kelib, ular yordamida Judini tomorqaga qaytarishdi», — deya eslaydi Botir Maqsudxo‘jayev.
Foto: Kseniya Gorbachyova / «Gazeta.uz»
Yoshi o‘tgan sayin begemotning xarakteri o‘zgardi. Bu kayfiyatning o‘zgarishida yoqqol ifodasini topadi. Uning kayfiyatini qo‘shni tomondagi ayyor kenguru buzib qo‘yishi mumkin, u o‘ynash uchun sakrab kiradi, lekin o‘zining ketidan yetib olishiga yo‘l qo‘ymaydi. Yoki kayfiyatni perforator ovozi ham buzishi mumkin — ayniqsa shu kunlarda hayvonot bog‘ida qurilish ishlari olib borilayotgan paytda.
«Agar siz uning oldiga ovqat olib kelganingizda Judi qochib ketsa, demak uning kayfiyati yo‘q. Odatda u bunday qilmaydi. Aksincha, qorovulning yonida turib, o‘zini silashga imkon beradi», — deydi Botir Maqsudxo‘jayev.
Ular Judini kuniga ikki marta ovqatlantirishadi. Nonushta sabzavot va mevalardan iborat. Tushlik uchun bir oz pichan. Suv ayg‘iriga kechki ovqat sifatida no‘xat, grechka va somon solib qaynatilgan bo‘tqa beriladi. Bu taom unga non va ko‘katlar bilan birga tortiladi.
Judining vazni taxminan 130 kg, ya’ni normal chegarada.
Toshkent hayvonot bog‘ining uchinchi keksa jonivori terrariumda yashaydi. Ko‘k tilli kaltakesak yoki oddiy gigant kaltakesak 25 yoshda. Aslida bu jonzotlarning o‘rtacha umr ko‘rish muddati 15−20 yil.
«Tabiatda uning dushmanlari ko‘p: u kasallanadi, unga zarar yetkazishadi yoki yeb qo‘yishadi. Hayvonot bog‘idagi sharoitlar esa sanatoriyadagidek: harorat, namlik, jadvalga muvofiq ovqatlanish», — deydi «Terrarium» bo‘limi mutaxassisi Larisa Imomxo‘jayeva.
Hayvonot bog‘idagi ushbu bo‘limning keksa jonzotlari juda e’zozlanadi: ularga sabzavot va mevalar, hasharotlar va tirik ozuqalar beriladi. Kaltakesakning tishlari o‘tkir emas, lekin jag‘larining o‘zi juda kuchli — bu turdagi kaltakesaklar shilliqqurtning qobig‘ini osongina kemiradi. U vaqti-vaqti bilan gastropodlar (mollyuskalar) bilan siylanib turiladi.
Ko‘k tilli, to‘yingan ilonga o‘xshagan kaltakesakni xodimlar alohida parvarish va mehr berib e’zozlashadi.
«Siz uning yon tomonlarini qashisangiz, ayniqsa teri tashlash davrida, u panjalarini kulgili qimirlatadi, tilini ko‘rsatadi. Balki bu shunchaki qitiqdir, lekin menimcha, bu unga yoqadi. Shu bilan birga, biz uni odamlardan qo‘rqmasligi va terrariumni tozalashda vahimaga tushmasligi qo‘lga o‘rgatamiz», — deydi Larisa Imomxo‘jayeva.
Bo‘limda kaltakesakning tili nega ko‘k ekanligi va qisqa oyoqlari borligini tushuntirib beruvchi afsonani yaxshi ko‘rishadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ancha oldin kaltakesakning egasi kasal bo‘lib qolgan. Unga yordam berish uchun kaltakesak sehrli ko‘k siyohni qidirib topish uchun yo‘lga tushadi. Qaytishda u shu qadar shoshib harakatlanadiki, panjalarini ishqalab, tasodifan pufakchani (siyohli) tishlab qo‘yadi.
«Garchi bu afsona uning o‘z egasini saqlab qolgani haqida hech narsa demasa-da, bu uning sadoqatli ekanligini aytadi», — deydi terrarium xodimlari.
Ular kaltakesak, garchi sovuqqon bo‘lsa-da, u mushukning o‘rnini ajoyib tarzda bosa oladi, deb ishontirmoqda.
98 yilligi munosabati bilan Toshkent hayvonot bog‘i tomonidan «Qo‘lga o‘rgatilgan jonivorlar» bo‘limida fotoko‘rgazma tashkil etildi. Ekspozitsiyadan hayvonot bog‘ida yashovchi jonivorlarning portretlari va ijodiy uyushma qoshidagi O‘zbekiston fotorassomlari bo‘limi rahbari Rustam Sharipov tomonidan to‘ldirilayotgan arxiv fotosuratlari o‘rin olgan.
Hayvonot bog‘i o‘zining Telegram-kanalida shahar aholisiga agar ular oilaviy albomlarda eski fotosuratlar saqlanib qolgan bo‘lsa, baham ko‘rishlarini so‘rab murojaat qildi. Suratlarni info@tashkentzoo.uz elektron manziliga yuborishingiz mumkin.

Ташкентский зоопарк открылся в 1924 году по инициативе учёных-зоологов Среднеазиатского государственного университета (САГУ). Его основой стал небольшой зверинец, который располагался во флигеле Дворца Великого князя Николая Константиновича, а после занял часть территории бывшей дачи военного губернатора Сырдарьинской области. Официальным днём рождения зоопарка считается 24 октября.
К концу 40-х его экспозиция насчитывала более 200 видов представителей фауны. Несмотря на скромные условия — территорию в 3,5 гектара, помещения из сырцового кирпича и тесные вольеры — сотрудники успешно вели работу по разведению редких видов животных и птиц в неволе.
Особой гордостью были андские кондоры. Ташкентский зоопарк, наряду с Ленинградским, стал одним из учреждений, где удалось вывести и вырастить птенцов представителей семейства американских грифов. Первенец у самки по имени Сандра родился в 1984 году. Тогда ей было 9 лет, в этом исполнилось 47.
Фото из архива Ташкентского зоопарка.
Живёт Сандра в просторном авиарии со скалами и искусственным водоёмом вместе с сыном по имени Ковбой. Это последний из шести птенцов, который появился на свет в 2001 году. Трое родившихся с 1984 по 1989 годы обитают в зоопарках Алматы, Караганды и Екатеринбурга.
По словам методиста зоопарка Лолы Башировой, Сандра ещё может стать мамой, если найти ей пару. Андский кондор, с которым самка провела почти всю жизнь, погиб шесть лет назад. Отыскать кандидата, готового на переезд в Ташкент, задача сама по себе сверхсложная. Имеет значение и целесообразность — в силу почтенного возраста есть вероятность того, что материнство не будет счастливым, а потомство здоровым.
Андские кондоры Ковбой и Сандра (по центру). Фото Александра Жудро.
«Кондоры в неволе живут до 50−60 лет. Сандра у нас дама зрелая, сознательная, спокойная. С людьми держит дистанцию, даже со смотрителями. Кондоры требуют к себе уважительного отношения, не любят панибратства. Этим они отличаются от чёрных грифов, которые любят общение, игры и порой ведут себя, как собаки», — рассказывает Лола Баширова, пока Сандра греется на солнце.
Часы активности кондоров приходятся на вторую половину дня. Птицы летают по кругу, по очереди присаживаются на выступ в центральной скале и выглядывают смотрителя с едой. Кормят Сандру и Ковбоя мясом, как и положено падальщикам, раз в сутки.
«В природе животные должны найти еду, чтобы поесть, а в зоопарке живут на всём готовом, поэтому немножко ленятся. Кондоры не исключение. Поэтому мы стараемся усложнить им жизнь и напомнить про инстинкты. Например, даём большие куски мяса, чтобы птицы в процессе приёма пищи могли поработать: не целиком проглотить, а отрывать по кусочку», — объясняет Лола Баширова.
Фото Александра Жудро.
Каждый день ветеринары зоопарка обходят всю территорию и осматривают подопечных. В авиарий к Сандре лишний раз не заходят, чтобы не беспокоить — наблюдают издалека, нет ли внешних повреждений или признаков, что самка кондора плохо себя чувствует: мало двигается, еда не тронута. В таких случаях проводят тщательный анализ.
Откуда в Ташкент в 1980 году привезли Сандру с самцом неизвестно — часть документов была утеряна при переезде зоопарка на новое место по соседству с Ботаническим садом в 1997-м. Другая долгожительница — карликовая бегемотиха по кличке Джуди — прибыла в старый зоопарк из литовского города Каунас в 1989-м в двухлетнем возрасте. Сейчас ей 35.
Карликовая бегемотиха Джуди в старом зоопарке, 1989 год. Фото из архива Ташкентского зоопарка.
По словам заведующего отделом копытных Ботира Максудходжаева, это 78 в пересчёте на человеческий. С представительницей исчезающего вида из семейства бегемотовых он знаком 25 лет. Любя называет Джуди бабушкой, балует фруктами. Больше всего бегемотиха любит яблоки. Однажды даже предпочла их свободе.
«Как-то рабочий забыл запереть дверь с задней стороны вольера. Джуди, сообразительная и шустрая, её открыла и вышла на улицу. Пока думала, в какую сторону бежать, мы подоспели. Вынесли яблоки и с их помощью вернули Джуди в вольер», — вспоминает Ботир Максудходжаев.
С возрастом у бегемотихи поменялся характер. Ярче всего это выражается в переменах настроения. Испортить его может пронырливый кенгурёнок из соседнего вольера, который запрыгивает поиграть, но не даёт себя догнать, или звук перфоратора — в эти дни на территории зоопарка идут строительные работы.
«Если Джуди убегает, когда приходишь к ней с едой, значит, настроения у неё нет. Обычно она так не делает. Наоборот, стоит около смотрителя, разрешает себя погладить», — говорит Ботир Максудходжаев.
Кормят Джуди два раза в день. На завтрак дают овощи и фрукты. В обед немного сена. Ужинает бегемотиха кашей, которую варят из гороха, гречки, сечки. Подают вместе с хлебом, включённым в рацион, и зеленью.
Весит Джуди около 130 кг — в пределах нормы.
Третий долгожитель Ташкентского зоопарка обитает в террариуме. Синеязыкому сцинку, или обыкновенной исполинской ящерице, исполнилось 25 лет при средней продолжительности жизни в 15−20 лет.
«В природе у него много врагов: заболеет, поранят, съедят. А в зоопарке условия как в санатории: температурный режим, влажность, еда по расписанию», — говорит Лариса Имамходжаева, зоотехник отдела «Террариум».
Старожила отдела в зоопарке балуют: кормят овощами и фруктами, насекомыми и живым кормом. Зубы у ящерицы не отличаются остротой, зато сами челюсти очень мощные — сцинк легко разгрызает раковину улитки. Брюхоногие моллюски периодически попадают в его меню.
Сцинка, внешне похожего на упитанную змею с синим языком, сотрудники любят за общительность и ласковость.
«Когда бока чешешь, особенно в период линьки, сцинк лапками смешно дёргает, показывает язык. Может, просто щекотно, но мне кажется, что ему нравится. Заодно и к рукам приучаем, чтобы он особо не боялся людей и не паниковал во время уборки террариума», — рассказывает Лариса Имамходжаева.
В отделе любят легенду, которая объясняет, почему у сцинка синий язык и короткие лапы. Согласно ей, давным-давно у одной ящерицы заболел хозяин. Чтобы помочь ему, сцинк отправился на поиски волшебных синих чернил. По обратном пути он так торопился, что стёр себе лапки и нечаянно раскусил пузырёк.
«Хоть история умалчивает, спас ли сцинк своего хозяина, но факт преданности налицо», — считают сотрудницы террариума.
Они уверяют, что ящерица, хоть и хладнокровная, способна стать отличным кошкозаменителем.
По случаю 98-летия Ташкентский зоопарк в отделе «Приручённые животные» организовал фотовыставку. В постоянную экспозицию вошли портреты обитателей вольеров и архивные снимки, коллекцию которых помогает пополнять заведующий секцией фотохудожников Узбекистана при творческом объединении Рустам Шарипов.
В своём Telegram-канале зоопарк обратился к жителям города с просьбой поделиться старыми фотографиями, если такие сохранились в семейных альбомах. Отправлять их можно на почту info@tashkentzoo.uz.