19-oktabr kuni Bokuda O‘zbekiston mudofaa vaziri Bahodir Qurbonov va Ozarbayjon mudofaa vaziri Zokir Xasanov uchrashuvida 2023-yilga mo‘ljallangan ikki tomonlama hamkorlik rejasi imzolandi.
O‘zbekiston Mudofaa vazirligi matbuot xizmatining “Gazeta.uz"ga bergan xabariga ko‘ra, uchrashuvda harbiy, harbiy-texnikaviy, harbiy-ta'lim va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik va boshqa qator masalalar muhokama qilindi.
Bahodir Qurbonov Ozarbayjon va O‘zbekiston o‘rtasidagi mudofaa sohasidagi hamkorlik har ikki davlat armiyasini yanada mustahkamlashga xizmat qilayotganini alohida ta’kidladi. Shuningdek, u Ozarbayjonga tashrifidan mamnunligini qayd etib, samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va yaqinlashib kelayotgan G‘alaba bayrami (Ikkinchi Qorabog‘ urushidagi g‘alaba munosabati bilan 8-noyabrda nishonlanadigan kun) bilan tabrikladi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Ozarbayjon Markaziy qo‘mondonlik punktida boshqaruvining texnik imkoniyatlari bilan ham tanishdi.

Министерства обороны Узбекистана и Азербайджана 19 октября в Баку подписали план двустороннего сотрудничества на 2023 год. Документ был подписан на встрече министров обороны Узбекистана Баходира Курбанова и Азербайджана Закира Хасанова.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Минобороны Узбекистана, на встрече были обсуждены перспективы развития сотрудничества в военной, военно-технической, военно-образовательной и других сферах, а также вопросы региональной безопасности и ряд других вопросов.
Баходир Курбанов отметил, что сотрудничество Узбекистана и Азербайджана в сфере обороны «служит дальнейшему укреплению обороноспособности армий двух государств». Он также поздравил коллегу с предстоящим Днём Победы (праздник в Азербайджане по случаю победы во Второй карабахской войне, который отмечается 8 ноября).
Делегация Узбекистана ознакомилась с техническими возможностями командного управления Азербайджана на Центральном командном пункте.