Farg‘ona vodiysi viloyatlarida Mobiuz va Ucell mobil operatorlari mijozlari aloqa va internet muammolariga duch kelishdi. Kompaniyalar magistral yo‘lda avtohalokat sodir bo‘lgani haqida xabar berdi.
Ucell kompaniyasi matbuot xizmati Farg‘ona vodiysining ushbu uch hududida LTE (4G) tarmog‘i ishida avtomagistraldagi avariya tufayli uzilishlar bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi.
«Ayni damda nosozliklarni tezda bartaraf etish ishlari olib borilmoqda. Ovozli aloqa (2G tarmog‘ida) hamda internet (3G tarmog‘ida) barqaror ishlamoqda», — deyiladi xabarda.
Mobiuz tarmoqda olib borilayotgan avariya-tiklash ishlari munosabati bilan 25 sentabr kuni Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida ma’lumotlar uzatish xizmatlarida uzilishlar bo‘lishi mumkinligini qayd etdi. «Gazeta.uz»ga uyali aloqa operatorining qo‘ng‘iroqlar markazi avariya yakshanba kuni ertalab sodir bo‘lgani haqida xabar berdi, biroq avariya sabablari va nosozliklarni bartaraf etish vaqtini aytib bera olmadi. Keyinchalik, Mobiuz 19:16 da «Gazeta.uz»ga soat nosozliklar 18:16 da bartaraf etilganini ma’lum qildi.
Uzmobile kompaniyasi esa o‘z tarmog‘ida cheklovlarga duch kelinmayotganini bildirdi. Beeline ham nosozliklar haqida xabar kelib tushmaganini qayd etdi.

Обновлено: в Mobiuz в 19:16 сообщили «Газете.uz», что неполадки устранены в 18:16. По данным пресс-службы компании, аварийные работы проводились на стороне поставщика.
Клиенты сотовых операторов Mobiuz и Ucell столкнулись с проблемами связи и интернета. Компании сообщили об аварии на магистрали.
Пресс-служба Ucell заявила, что в этих трёх областях Ферганской долины возможны перебои в работе сети LTE (4G) из-за аварии на магистрали.
«На данный момент ведутся работы по скорейшему устранению неисправностей. Голосовая связь (в 2G) и интернет (3G) работают стабильно», — говорится в сообщении.
В Mobiuz отметили, что в связи с проводимыми аварийно-восстановительными работами на сети 25 сентября может наблюдаться прерывание оказываемых услуг передачи данных в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях. В колл-центре сотового оператора «Газете.uz» сообщили, что авария произошла утром в воскресенье, но не смогли озвучить причины аварии и время устранения неполадок.
В компании Uzmobile заявили, что не наблюдают ограничений в своей сети. Beeline также не получала сообщения о неполадках.