Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Tokayev shanba kuni parlament bir kun avval qabul qilgan mamlakat Konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi.
Hujjat prezidentlik mandatini keyinchalik qayta saylanish huquqisiz, 7 yillik bir muddat bilan cheklaydi. Ilgari prezidentlik muddati 5 yil bo‘lib, davlat rahbari ketma-ket ikki marta saylanishi mumkin edi.
Qonun, shuningdek, Konstitutsiyaning prezident vakolat muddatiga oid normasining o‘zgarmasligini va uning saylanishini cheklashni belgilovchi o‘zgartirishni ham nazarda tutadi. Shu tariqa, mamlakat adliya vaziri Kanat Musinning so‘zlariga ko‘ra, kelajakda prezident vakolatlari davriyligi yoki muddatini oshirish imkoniyati istisno qilingan.
Qozog‘iston poytaxti Nur-Sulton nomi qaytadan Ostona deb o‘zgartirildi. Ushbu o‘zgarish 17 sentabrdan kuchga kiradi.
Tuzatishlar Konstitutsiyaviy sud sudyalarining vakolatlarini qayta tayinlash huquqisiz 8 yilga oshirishni ham nazarda tutadi. Buning sababi shundaki, mustaqillik uchun sudyalarning vakolat muddati ularni tayinlovchi shaxslarning vakolat muddatidan oshib ketishi kerak.
1 sentabr kuni Qosim-Jomart Toqayev xalqqa murojaatida prezidentlik mandatini qayta saylanish huquqisiz 7 yillik bir muddat bilan cheklashni va kuzda navbatdan tashqari prezidentlik saylovlarini o‘tkazishni taklif qildi. Saylov ham 2022 yilning noyabridan kechiktirmay o‘tkaziladi. Parlament va maslixatlarga muddatidan oldin saylovlar esa 2023 yilning birinchi yarmida o‘tkaziladi.
Hafta boshida Qozog‘iston parlamenti deputatlari poytaxt nomini Nur-Sultondan Ostona deb o‘zgartirishni taklif qilishdi. 2019 yil mart oyida inauguratsiya paytida Tokayev referendumsiz Ostona shahrini respublikaning birinchi prezidenti sharafiga Nur-Sulton deb nomlashni taklif qilgan edi.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в субботу подписал закон о поправках в Конституцию страны, которые накануне принял парламент.
Документ ограничивает президентский мандат одним сроком продолжительностью 7 лет, без права последующего переизбрания. Ранее срок президентских полномочий составлял 5 лет, и избираться глава государства мог два раза подряд.
Закон также предусматривает поправку, устанавливающую неизменность положения Конституции касательно срока полномочий президента и ограничения по его избранию. Таким образом, по словам министра юстиции страны Каната Мусина, исключается возможность в будущем увеличения кратности или срока полномочия президента.
Столица Казахстана из Нур-Султана переименовывается обратно в Астану. Это изменение вступает в силу с 17 сентября.
Поправки также предусматривают увеличение полномочий судей Конституционного суда до 8 лет без права повторного назначения. Это обусловлено тем, что для независимости срок полномочий судей должен превышать сроки полномочий лиц, их назначающих.
1 сентября Касым-Жомарт Токаев в послании народу предложил ограничить президентский мандат одним сроком в 7 лет без права переизбрания и провести досрочные выборы президента осенью. Сами выборы пройдут не позже ноября 2022 года. Досрочные выборы в парламент и маслихаты состоятся в первой половине 2023 года.
В начале недели депутаты парламента Казахстана предложили переименовать столицу из Нур-Cултана в Астану. Столица носила это название ровно 20 лет. В марте 2019 года во время своей инаугурации Токаев предложил переименовать Астану в Нур-Султан в честь первого президента республики без референдума.