Vazirlar Mahkamasining 17 avgustdagi [454-sonli] qaroriga muvofiq, «O‘zbekinvest» kompaniyasining O‘zbekistonda harbiy xizmatchilarni davlat majburiy shaxsiy sug‘urta qilish monopol huquqi bekor qilindi.
Hujjat bilan 1994 yil yanvardagi harbiy xizmatchilar va harbiy majburiyatli shaxslarni, oddiy askarlar va boshliqlar tarkibiga kiruvchi shaxslarni davlat majburiy sug‘urtasini amalga oshirish haqidagi qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Endilikda, hap bir yil boshlangunga qadar vakil qilingan sug‘urtalovchi va O‘zbekiston Respublikasi Mydofaa vazipligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulotda vaziyatlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Elektron texnologiyalarni rivojlantirish markazi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qo‘mitasi o‘rtasida zarur sug‘upta shartnomalari tuziladi.
Kompaniya ushbu eksklyuziv huquqdan 2003 yildan boshlab foydalanib kelgan. Maxsus qarorning «O‘zbekinvest» monopoliyasiga tegishli 4.1 bandi o‘z kuchini yo‘qotgan deb qabul qilinadi.
Hukumat ushbu sohaga sug‘urta kompaniyalarini ochiq tanlovlar asosida jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan. Qaror ijrosini nazorat qilish iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qiskartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorovga yuklatilgan.
Harbiy xizmatchilarning sug‘urta qilish sohasidagi eksklyuziv huquqni bekor qilish prezidentning 8 apreldagi qaroriga muvofiq amalga oshirish nazarda tutilgan.

Монополия на обязательное страхование жизни военнослужащих в Узбекистане ликвидируется. Соответствующее постановление 17 августа издал Кабинет министров.
Документом вносятся поправки в постановление о государственном обязательном страховании военнослужащих и военнообязанных от января 1994 года.
Теперь уполномоченный страховщик будет определяться на основе открытого конкурса. Министерство обороны, Министерство внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Служба государственной безопасности, Национальная гвардия, Центр развития электронных технологий, Государственная служба безопасности президента и Государственный таможенный комитет будут ежегодно заключать со страховщиком договора по страхованию.
У госкомпании «Узбекинвест» с 2003 года (до этого у «Кафолат») были эксклюзивные права на страхование этих ведомств. Теперь пункт 4.1 постановления о монополии «Узбекинвеста» утрачивает силу.
Правительство поручило принять меры по привлечению в сферу других страховщиков для участия в конкурсе. Выполнение задачи возложено на вице-премьера, главу Минэкономразвития Джамшида Кучкарова.
Отмена эксклюзивных прав в сфере страхования военнослужащих предусматривалась указом президента от 8 апреля, но срок для выполнения поручения был отведён до июня.