15 avgust kuni Jizzax viloyatidagi «Forish» poligonida «ArMI-2022» VIII Xalqaro armiya o‘yinlari doirasida O‘zbekiston mezbonlik qilayotgan «Dala oshxonasi» va «Qurolsoz usta» musobaqalari boshlandi, deb xabar berdi Mudofaa vazirligi matbuot xizmati.
Ochilish marosimida O‘zbekiston va unda qatnashuvchi davlatlar Mudofaa vazirligi mas’ul xodimlari, senatorlar, harbiy xizmatchilar, Qurolli Kuchlar faxriylari va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Joriy yilda O‘zbekiston Mudofaa vazirligi jamoalari «ArMI-2022» o‘yinlarining 21 ta yo‘nalishida ishtirok etadi. 37 yo‘nalishni qamrab olgan musobaqalarda dunyoning 37 davlatidan jami 257 jamoa qatnashmoqda. O‘yinlar Rossiya Mudofaa vazirligi tomonidan tashkil etilgan.
2021 yilda o‘yinlarda 42 davlatdan 277 jamoa ishtirok etgan bo‘lsa, O‘zbekiston harbiylari 24 yo‘nalish bo‘yicha o‘tkazilgan musobaqalarda 4 ta oltin, 9 ta kumush va 4 ta bronza medallarini qo‘lga kiritgan holda umumjamoa hisobida 2-o‘rinni egallagandi.

На горном полигоне «Фориш» в Джизакской области 15 августа стартовали соревнования «Мастер-оружейник», «Безопасная среда» и «Полевая кухня», которые принимает Узбекистан в рамках VIII Армейских международных игр «АрМИ-2022», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства обороны.
В торжественной церемонии открытия приняли участие ответственные лица Минобороны Узбекистана и стран-участниц, сенаторы, члены Общественного совета при оборонном ведомстве, а также ветераны Вооруженных сил.
В этом году команды Министерства обороны Узбекистана участвуют в 20 соревнованиях VIII Армейских международных игр, в соревнованиях, охватывающих 34 направления, всего участвуют 257 команд из 37 стран мира. Организатором игр выступает Министерство обороны России.
В 2021 году в играх соревновались 277 команд из 42 стран, тогда военнослужащие Узбекистана участвовали в состязаниях по 24 направлениям и завоевали 4 золотых, 9 серебряных и 4 бронзовых медалей, заняв второе в общекомандном зачете.