Payshanba kuni ertalab bloger Nikita Makarenko Toshkentning Yakkasaroy tumani Shota Rustaveli ko‘chasidagi 28-uy yaqinida 4 ta katta (ulardan biri kasal) va 7 ta mayda daraxtning ildiz tizimi shikastlangani haqida xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, quruvchilar daraxtlarning tagini iyun oyidayoq ochishgan (yuqoridagi rasm), hozir esa «tuproq bilan yopish orqali ekologik jinoyatni yashirishga urinmoqda».
Nikita Makarenkoning aytishicha, o‘zini Discovery Invest vakili sifatida tanishtirgan erkak «uni jismoniy kuch ishlatish bilan qo‘rqitgan, telefonni tortib olishga uringan va qo‘llaridan changallagan».
«Gazeta.uz» muxbiri Shuhrat Latipov voqea joyida bo‘lib, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi vakillari, Yakkasaroy tumani hokimi Anvar Sayfutdinov, qurilish ishlarini olib borayotgan Millimetre Construction Company vakillari hamda 28-uyda yashovchilar bilan suhbatlashdi.
«Daraxtlarga tegishning nima keragi bor?»
Jurnalist voqea joyiga soat 12:30 da yetib kelganida, Davlat ekologiya qo‘mitasi xodimlari allaqachon huquqbuzarlik yuzasidan dalolatnoma tuzishayotgan edi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, qurilish ishlari davomida ishchilar tomonidan 2−3 yoshli 7 tup kashtan daraxti va 50 yoshdan oshgan 5 tup chinorning ildizlari ochilgan ekan. Yosh ko‘chatlar prezident tomonidan e’lon qilingan «Yashil makon» umummilliy dasturi doirasida yaqinda ekilgan bo‘lgan.
Xodimlardan birining aytishicha, chinorlarning ildiz tizimi yerga chuqur kirib ketgan, yosh kashtanlarda esa u hali ham yer yuzasida, shuning uchun birinchi navbatda ularni saqlab qolish choralari ko‘riladi. Qo‘mita vakillari ikkita yosh daraxt «aniq shikastlangan», qolganlari dendrologlarning xulosasini talab qilishini tasdiqlashdi. Keyinroq Toshkent shahar ekologiya boshqarmasi «Daraxtlarning ildizi o‘sishdan to‘xtamaydigan darajada shikastlangani»ni ma’lum qildi.
Nikita Makarenkoning aytishicha, quruvchilar daraxtlarning tagini bir oy oldin qazib olishgan, biroq internetda e’lon qilinmaguncha hech kim qonunbuzarliklarni bartaraf etish choralarini ko‘rmagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, ishchilar 11 avgustdan boshlab shoshilinch ravishda ildiz tizimini tuproq bilan qoplashni boshlagan.
Davlat ekologiya qo‘mitasining Biologik xilma-xillik va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar bosh boshqarmasi boshlig‘i Abdurashid Sodiqov voqea joyida hech qanday daraxt kesilmagani, lekin o‘simliklarning o‘sishiga zarar yetkazilgani, sug‘orish tizimi demontaj qilinganini aytdi. Mazkur holat yuzasidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 79-moddasi 3-qismi (yuridik shaxslarga tegishli bo‘lgan yoki o‘zlariga biriktirilgan hududlarda daraxtlarni muhofaza qilish va saqlashga doir qonunchilikda belgilangan choralarni ko‘rmaganlik / mansabdor shaxslarga BHMning 10 baravaridan 20 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi) bilan ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma tuzildi.
«obyektiv bo‘lish kerak. Mana bu daraxt allaqachon qurishni boshlagan. Buni hozirgi holat bilan bog‘lash noto‘g‘ri bo‘ladi», — deydi u.
Abdurashid Sodiqov loyihaga ko‘ra, ushbu hududda yozgi ayvon qurish rejalashtirilganini ta’kidladi. «Tadbirkorlik butun dunyoda qo‘llab-quvvatlanmoqda. Yozgi ayvon bo‘ladi. Men bunga qarshi emasman, lekin daraxtlarga tegish, ularning ildiz tizimini ochishning nima keragi bor? Nega ular bu daraxtlarga zarar yetkazganini men ham tushunmayapman», dedi u.
Ekologiya davlat qo‘mitasining quruvchilarga tayanib xabar berishicha, go‘yoki uyning fasadini ta’mirlash va kafe bilan yozgi ayvon qurish loyihasi prezidentga taqdim etilishi rejalashtirilgan.
Yakkasaroy tumani hokimi Anvar Sayfutdinov bundan keyingi ishlar Ekologiya davlat qo‘mitasi nazoratida amalga oshirilishini aytdi. «O‘zingiz ham bilasiz, biz tabiat qo‘riqchilarimiz… Gapingizga qo‘shilaman, [bunday holatlar] bo‘lib turadi. Biz tez munosabat bildiramiz», dedi u.
O‘z shaxsiy tashabbusi bilan yoki xayriya loyihasi
Millimetre Construction Company vakili Shahzodning aytishicha, kompaniyaning o‘zi 28-uy fasadini va uning atrofini ta’mirlash tashabbusi bilan chiqqan.
«Biz ko‘tarish uchun daraxtlar yonida beton qoplama qilmoqchi edik … Tuproqni ozroq olib tashlamoqchi edik, ildizlar chiqib qolganini ko‘rdik. [Ishni] to‘xtatdik va darhol yangi tuproq bilan yopdik. Hozir daraxtlar zarar ko‘rmasligi uchun betonni qanday ehtiyotkorlik bilan quyish haqida o‘ylayapmiz. Keyin sug‘orish tizimini o‘rnatib, yashil maysazor qoplashni rejalashtiryapmiz. Daraxtlarni saqlab qolamiz, deb va’da beramiz», dedi u.
Undan loyiha bo‘yicha hujjatlar va buyurtmachi haqida so‘ralganda, hozir tayyorlanayotganini aytishdi. «Biz buni o‘zimiz qilamiz. Buni faqat yaxshilik uchun, go‘zallik uchun qilamiz. Buyurtmachi kim? Hech kim, o‘zimiz», — dedi Shahzod.
Jurnalistlar bilan suhbatga hokim Anvar Sayfutdinov aralashib, ish jarayonida faqat bitta daraxtning ildizi shikastlangani, qolganlari zarar ko‘rmaganini ta’kidladi.
«O‘sha quruvchilar daraxt ildizlariga beparvolik bilan tegib ketishgan, hozir ularni [ekologiya boshqarmasi] jarimaga tortyapti. Ular jazosini oladi va jarima to‘laydi. Men bu xayriya Discover Invest kompaniyasi tomonidan ekanligini tushuntirmoqchiman. Millimetre Construction Company subpudratchi (kompaniya vakili ular pudratchi ekanliklarini va hamma narsani o‘z tashabbusi bilan bajarganlarini da’vo qildi — tahr.). Bu namuna sifatida amalga oshirilayotgan xayriya loyihasidir. Xayriya ishlarida buyurtmachi bo‘lmaydi», — dedi u.
Yakkasaroy tumani hokimi Anvar Sayfutdinov jurnalist va blogerlar bilan suhbatda.
Tuman hokimligi rahbarining qo‘shimcha qilishicha, ayni paytda 28-uy fasadini ta’mirlashni nazarda tutuvchi loyiha bo‘yicha hujjatlar rasmiylashtirilmoqda. «Eng muhimi, odamlar bilan muloqot bo‘lib o‘tdi, aholiga hammasi tushuntirildi, — dedi hokim yaqin atrofda turgan aholiga ishora qilib.
Millimetre Construction Company direktori Rustamjon Usmonov ishni ruxsat olmasdan bajarib, xatoga yo‘l qo‘ygan bo‘lishi mumkinligini aytdi. Shu bilan birga, «Men xohlagan ishimni qila olaman, chunki bu mening pulim. Yoki sizning cho‘ntagingizdan shu ishni qilyapmanmi?» — dedi.
Shundan so‘ng hokim Millimetre Construction Company vakillaridan loyiha tafsilotlarini tushuntirib berishini uchun Discover Invest kompaniyasidan Javohirga qo‘ng‘iroq qilishni so‘radi.
Uy fasadini yangilash.
«Gazeta.uz» muxbiri bilan suhbatda 28-uyda yashovchi Tamara Beloxatyuk va Irina Spirova qurilish kompaniyasi 25 may kuni aholi bilan ilk bor uchrashganini aytishdi. Ular ta’mirlashga qarshi emas, lekin deraza panjaralarini demontaj qilishga rozi bo‘lishmagan.
«Faktlarni oldimizga qo‘yishdi. Keyin biz rozi bo‘ldik. Keyin panjara va soyabonlarni kesib olishdi. Panjaralarni kesishayotganda ba’zilar uylarida yo‘q edi. Mening kichkina bolam bor, men to‘rtinchi qavatda yashayman. Biz yaqinda shu bola uchun panjara qo‘ygandik», — dedi u.
Aholining so‘zlariga ko‘ra, loyihani bir yarim oyda yakunlash rejalashtirilgan bo‘lsa-da, uchinchi oydirki ishlar olib borilmoqda.
Uyning hovlisidagi demontaj qilingan panjaralar.
«Endi ishni 1 sentabrgacha tugatishga va’da berishyapti. Tuproq va chang ichida yashayapmiz. Ishchilar uy hududida ovqatlanishadi, qoldiqlarini, idishlarini tashlab ketishadi. Shu hududda uxlashadi. Ular baklashka bilan cho‘milishadi, shortilarigacha yechinishadi. Gap hovlining ichki tomoni haqida ketyapti. Lekin bu yerda daraxtlarning ildiz tizimini ochishgani, bu endi pichoq tomoqqa qadalgani… Hovlimizda demontaj qilingan panjaralar yotibdi, kimdir kechasi kelib, ularni o‘g‘rilashi mumkin. Bizga, shuningdek, keyinchalik panjaralarni o‘z hisobimizdan joyiga qaytarib o‘rnatishimizga to‘g‘ri kelishini aytishdi», — dedi Tamara Beloxatyuk.
Uy yaqinidagi skameykada o‘tirgan keksa ayol ham panjaralarning olib tashlanishiga qarshi ekanini aytdi. «Men yig‘ladim va qo‘llarim bilan panjaralarni ushlab oldim, lekin baribir ular uni kesib tashlashdi. Hamma aybni hokimlik zimmasiga yuklashdi», — deydi u.
Bobur ko‘chasidagi 40-uy fasadi.
Aholining iddao qilishicha, 28-uy fasadini ta’mirlash bo‘yicha pudratchi Bobur ko‘chasi, Shota Rustaveli ko‘chasi bilan kesishgan 40-uy fasadini ta’mirlayotgan boshqa pudratchi bilan raqobatlashmoqda.
«Kim tanlovda g‘olib chiqsa, o‘sha Shota Rustaveli ko‘chasini to‘liq qiladi», deyishdi.
Hokim Anvar Sayfutdinov Shota Rustaveli ko‘chasini rekonstruksiya qilish loyihasi g‘olibi qanday aniqlanishi haqida hozircha ma’lumotga ega emasligini aytdi.
«[Loyiha] hali tayyor emas. Tayyor bo‘lishi bilanoq hammasini rasman taqdim etamiz. Oldindan bir narsa deya olmayman», — dedi u.
13 iyul kuni Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev Shota Rustaveli ko‘chasini obodonlashtirish bilan birga to‘liq rekonstruksiya qilish, drenaj va irrigatsiya tizimlarini yaratish, piyodalar va velosiped yo‘laklarini qurish to‘g‘risidagi qarorni imzolagan edi.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestriga ko‘ra, Discover Invest 2008 yil sentabr oyida ro‘yxatga olingan. 56,9% ulush Ismoil Isroilovga, 43,1% esa kompaniya rahbari Abdurasul Zohidovga tegishli.
Ismoil Isroilov bungacha Akfa Engineering and Management kompaniyasi direktori va direktor o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan. Shuningdek, Kolorpak bosmaxonasi (36,7%) va Zo’r TV (50%) ga egalik qiladi yoki ulushga ega. Abdurasul Zohidov 2020 yil yanvar oyida Discover Invest direktori sifatida «Do‘stlik» ordeni bilan taqdirlangan (u Tashkent City va «Ashxobod» bog‘larini, kongress markazli Hilton mehmonxonasi, Imzo va Artel, Akfa Medline hamda boshqa obyektlarni qurgan).
Intellektual mulk agentligining «Intellektual mulk» axborot-qidiruv tizimiga ko‘ra, Discover Invest savdo belgisi Power Construction Planet kompaniyasiga (hozirgi Discovery Invest) tegishli bo‘lib, belgini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza (patent) yagona ta’sischisi Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev bo‘lgan J-United Group tomonidan berilgan. Ushbu kompaniya jami 200 dan ortiq savdo belgilariga, jumladan Discovery Invest Akfa`ga egalik qilgan. Hozir ularning soni 23 taga kamaygan.
Yaqinda Toshkentning Chilonzor tumanidagi Chilonzor ko‘chasini rekonstruksiya qilish chog‘ida 100 dan ortiq daraxt ildizlariga zarar yetkazilishi bilan bog‘liq janjal avj oldi. Bu haqda bong ko‘targan faollar orasida Nikita Makarenko ham bor edi. Shundan so‘ng prezident topshirig‘iga ko‘ra Chilonzor tumani hokimi va prokurori ishdan bo‘shatildi, Toshkent hokimi va prokuroriga esa «vazifa vazifasiga mas’uliyatsiz munosabatda bo‘lgani uchun» qattiq hayfsan oldi.

В четверг утром блогер Никита Макаренко сообщил, что рядом с домом №28 на улице Шота Руставели в Яккасарайском районе Ташкента была повреждена корневая система 4 больших (одно из них больное) и 7 маленьких деревьев.
По его словам, строители вскрыли основания деревьев ещё в июне (на фото выше), а сейчас «экологическое преступление пытаются скрыть, засыпав землей».
Никита Макаренко сообщил, что мужчина, представившийся представителем компании Discovery Invest, «угрожал ему физической расправой, пытался отобрать телефон и хватал за руки».
Корреспондент «Газеты.uz» Шухрат Латипов побывал на месте происшествия и поговорил с представителями Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, хокимом Яккасарайского района Анваром Сайфутдиновым, представителями Millimetre Construction Company, которая ведёт строительные работы, а также жителями дома №28.
«Зачем трогать деревья?»
Когда журналист прибыл на место в 12:30, сотрудники Госкомэкологии уже оформляли акт о правонарушении. По их словам, при строительных работах рабочие вскрыли основания 7 молодых каштанов в возрасте 2−3 лет и 5 чинар, которым более 50 лет. Молодые деревья были высажены недавно в рамках объявленной президентом общенациональной программы «Яшил макон» («Зелёное пространство»).
Один из сотрудников сказал, что корневая система чинар ушла глубоко в землю, тогда как у молодых каштанов она ещё на поверхности, поэтому, в первую очередь, будут приняты меры по их сохранению. Представители комитета подтвердили, что два молодых дерева «точно повреждены», по остальным необходимо заключение дендрологов. Позже в Ташкентском городском управлении по экологии сообщили, что «корни деревьев были повреждены в той степени, что не прекратят свой рост».
Никита Макаренко сообщил, что строители раскопали основания деревьев месяц назад, но никто не принимал меры по устранению нарушений, пока это не было опубликовано в интернете. По его словам, рабочие начали в срочном порядке засыпать землёй корневую систему 11 августа.
Начальник Главного управления биоразнообразия и охраняемых природных территорий Госкомэкологии Абдурашид Садыков сообщил, что на месте происшествия не было вырубки деревьев, но был нанесён ущерб росту растений и демонтирована система орошения. По данному факту оформлен протокол об административном правонарушении по части 3 статьи 79 КоАО (непринятие установленных законодательством мер по охране и сохранению деревьев на территориях, принадлежащих или закрепленных за юридическими лицами / влечёт наложение штрафа на должностных лиц от 10 до 20 БРВ — от 3 млн до 6 млн сумов).
«Нужно быть объективными. Вот это дерево начало высыхать давно (на фото справа — ред.). Будет неправильно связывать это с текущей ситуацией», — заявил он.
Абдурашид Садыков отметил, что по проекту на этой территории планируется построить летнюю веранду. «Во всём мире поддерживают предпринимательство. Здесь будет летняя веранда. Я не против этого, но зачем трогать деревья, открывать их корневую систему? Я тоже не понимаю, зачем нанесли ущерб этим деревьям», — сказал он.
В Госкомэкологии со ссылкой на застройщиков сообщили, что проект обновления фасада дома и строительства летней веранды с кафе якобы планируется презентовать президенту.
Хоким Яккасарайского района Анвар Сайфутдинов сообщил, что дальнейшие работы будут идти под надзором Госкомэкологии. «Вы же знаете, мы защитники природы… Согласен с вами, бывают [такие случаи]. Мы сразу реагируем», — заявил он.
По собственной инициативе, или Благотворительный проект
Представитель Millimetre Construction Company Шахзод сообщил, что компания сама проявила инициативу обновить фасад дома №28 и прилегающую территорию.
«Мы хотели сделать бетонную стяжку рядом с деревьями, чтобы поднять… Мы хотели немного убрать грунт, увидели, что корни вышли. Мы остановили [работы] и сразу закрыли новым грунтом. Сейчас думаем, как аккуратно залить бетон, чтобы не страдали деревья. Затем планируем сделать полив и зелёный газон. Обещаем, что сохраним деревья», — заявил он.
Когда ему был задан вопрос о документах на проект и заказ, он сообщили, что их готовят. «Мы просто от себя делаем. Просто для доброты делаем, для красоты. Кто заказчик? Никто, мы сами», — сказал Шахзод.
В разговор с журналистами вмешался хоким Анвар Сайфутдинов, который подчеркнул, что при работах пострадали корни только одного дерева, остальные не были повреждены.
«Эти строители по неосторожности задели корни дерева, сейчас их [управление экологии] оштрафует. Они получат наказание и выплатят штраф. Хочу объяснить, что это благотворительность от компании Discover Invest. Millimetre Construction Company — это субподрядчик (представитель компании утверждал, что они являются подрядчиком и делают всё по своей инициативе — ред.). Это благотворительный проект, который выполняется в качестве образца. При благотворительности не бывает заказчика», — заявил он.
Хоким Яккасарайского района Анвар Сайфутдинов во время беседы с журналистами и блогерами.
Глава районной администрации добавил, что в настоящее время оформляются документы по проекту, которые предусматривает обновление фасада дома №28. «Самое главное — с людьми проведен диалог, жильцам всё разъяснено», — отметил хоким, указав на стоящих рядом жителей.
Директор Millimetre Construction Company Рустамжон Усманов заявил, что, возможно, ошибся, выполнив работы без получения разрешения. В то же время он сказал: «Я могу выполнять какие угодно работы, потому что это мои деньги. Или я делаю это за счёт ваших карманов?»
Затем хоким попросил представителей Millimetre Construction Company вызвать Жавохира из Discover Invest, чтобы он разъяснил детали проекта.
Обновление фасада здания.
В беседе с корреспондентом «Газеты.uz» жители дома №28 Тамара Белохатюк и Ирина Спирова сообщили, что строительная компания в первый раз встретилась с жителями 25 мая. Они не были против ремонта, но не соглашались на демонтаж оконных решеток.
«Нас перед фактом поставили. Потом мы согласились,. Потом нам срезали решётки и козырьки. У некоторых срезали решётки, когда их не было дома. У меня маленький ребёнок, я живу на четвертом этаже. Мы только из-за ребенка поставили решетку», — рассказала она.
По словам жителей, работы ведутся уже третий месяц, хотя проект планировалось завершить за полтора месяца.
Демонтированные решетки во дворе дома.
«Теперь работы обещают выполнить до 1 сентября. Мы живём в грязи, пыли. Рабочие едят на территории дома, оставляют свои объедки, контейнеры. Спят на территории. Они купаются из баклажек, раздеваются до трусов. Речь идёт про внутреннюю сторону двора. Но когда вскрылась здесь корневая система деревьев — это уже предел… У нас во дворе валяются демонтированные решетки, кто-то приходит ночью и ворует их. Нам также сказали, что потом нам придётся за свой счёт устанавливать решетки обратно», — сообщила Тамара Белохатюк.
Пожилая женщина, сидевшая на скамейке у дома, заявила, что тоже была против демонтажа решеток. «Я плакала и держалась руками за решетку, но её всё равно срезали. Они валили всё на хокимият», — сказала она.
Фасад дома №40 на улице Бабура.
Жители утверждают, что подрядчик проекта обновления фасада дома №28 будет конкурировать с другим подрядчиком, которые обновлял фасад дома №40 на улице Бабура, которая пересекается с улицей Шота Руставели.
«Кто выиграет конкуренцию, тот и будет делать всю улицу Шота Руставели», — сказали они.
Хоким Анвар Сайфутдинов заявил, что пока не владеет информацией о том, как будет определяться победитель проекта реконструкции улицы Шота Руставели.
«Ещё не готов [проект]. Как будет готово, мы официально всё представим. Преждевременно не могу сказать», — отметил он.
13 июля хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев подписал решение о полной реконструкции улицы Шота Руставели с её благоустройством, созданием дренажной и поливной систем, строительством пешеходных и велодорожек.
Согласно данным Единого государственного регистра предприятий и организаций, компания Discover Invest была зарегистрирована в сентябре 2008 года. Долей в 56,9% владеет Исмаил Исраилов, 43,1% — Абдурасул Захидов, который также является руководителем компании.
Исмаил Исраилов ранее работал директором и замдиректора Akfa Engineering and Management. Он также владеет или владел долями в типографии Kolorpak (36,7%) и телерадиоканале Zo’r TV (50%). Абдурасул Захидов в январе 2020 года был награжден орденом «Дустлик» в качестве директора Discover Invest (строила парки Tashkent City и «Ашхабад», гостиницу Hilton с конгресс-центром, заводы Imzo и Artel, Akfa Medline и другие объекты).
Согласно информационно-поисковой системе «Интеллектуал мулк» Агентства по интеллектуальной собственности, торговым знаком Discover Invest владеет Power Construction Planet (ныне — Discovery Invest), а заявку на регистрацию знака (патента) подавала J-United Group, единственным учредителем которой является хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев. Эта компания в общей сложности владела более чем 200 товарных знаков, включая Discovery Invest Akfa. Сейчас их число уменьшилось до 23.
Millimetre Construction Company зарегистрирована в июле 2020 года и занимается строительством нежилых зданий. Учредителем указан Бахтиёр Расулов.
На днях разгорелся скандал в связи с повреждением корней более 100 деревьев в ходе реконструкции улицы Чиланзар в Чиланзарском районе Ташкента. Тревогу также начали бить активисты, среди которых был и Никита Макаренко. По поручению президента хоким и прокурор Чиланзарского района были уволены, а хоким и прокурор Ташкента получили строгий выговор «за безответственное отношение к обязанностям».