1−2 iyul kunlari Qoraqalpog‘istonda yuz bergan fojiali voqealar yuzasidan Nukus aholisining fikr-mulohazalarini aks ettiruvchi «Gazeta.uz»dagi maqola e’lon qilinganidan roppa-rosa bir hafta o‘tgach, rasmiylarning ilk munosabati paydo bo‘ldi.
O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari, «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi yetakchisi va iyul oyi boshida Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan voqealarni o‘rganuvchi parlament komissiyasi a’zosi Alisher Qodirov mazkur maqolani yolg‘on deb atadi.
«Komissiya a’zosi sifatida bu maqolada keltirilgan fikrlarni batafsil rad etish uchun vakolatim yo‘q, lekin ko‘p aniq dalillar bilan tanish ekanligim uchun bu maqola yolg‘on va chalg‘ituvchi talqinlarga to‘la ekanligini aniq aytaman», — deb yozdi deputat.

Спустя ровно неделю после публикации репортажа «Газеты.uz» из Нукуса, в котором приводятся мнения жителей Каракалпакстана о трагических событиях 1−2 июля, появилась первая реакция официального лица.
Алишер Кадиров, заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, лидер Демократической партии «Миллий тикланиш» и член парламентской комиссии по расследованию событий начала июля в Каракалпакстане, назвал статью лживой.
«Как у члена комиссии у меня нет полномочий подробно опровергнуть мнения, приведённые в этой статье, однако, поскольку я знаком со многими конкретными доказательствами, я конкретно заявляю, что эта статья полна ложных и вводящих в заблуждение толкований», — написал депутат.