O‘zbekiston prezidentining maxsus vakili Abdulaziz Kamilov 26 iyul kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida ushbu davlat muvaqqat hukumati xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinishi ehtimoli haqidagi savolga javob berdi. Bu haqda «Gazeta.uz» muxbiri xabar berdi.
«Bugun bunday masala yo‘q edi (yaqin kelajakda Tolibon hukumatini tan olish haqida — tahr.). Lekin menimcha, bu tendensiya, birinchi navbatda, hukumat bilan munosabatlarni normallashtirish nuqtai nazaridan ijobiy. Ya’ni munosabatlarning normallashuvi keyinchalik tan olinishga yo‘l ochadi», — dedi Abdulaziz Kamilov.
«Bugun tan olish bilan bog‘liq ko‘plab masalalar muhokama qilindi. Afg‘oniston delegatsiyasi rahbari [Afg‘oniston muvaqqat hukumati tashqi ishlar vaziri vazifasini vajaruvchi Amir Xon] Muttakiy ochiqchasiga aytdi: Men barcha savollarni, hatto bu yerda aytilgan barcha shikoyatlarni ham yozib oldim, buni rahbariyatim bilan muhokama qilaman» , — dedi maxsus vakil.
«Va, albatta, biz umumiy til topishga harakat qilamiz. Bu o‘zaro ishonchni mustahkamlash nuqtai nazaridan katta qadam bo‘lib, busiz tan olish masalasi ham bo‘lmaydi», — deya ishontirdi diplomat.

Специальный представитель президента Узбекистана по внешней политике Абдулазиз Камилов в рамках международной конференции по Афганистану, проходящей в Ташкенте 26 июля, ответил на вопрос о возможном признании временного правительства этой страны международным сообществом, передает корреспондент «Газеты.uz».
«Сегодня так вопрос не стоял (о том, чтобы признать правительство талибов в ближайшее время — ред.). Но я думаю, что тенденция позитивная — прежде всего, в плане нормализации отношений с правительством. То есть, именно нормализация отношений будет прокладывает дорогу к дальнейшему признанию», — заявил Абдулазиз Камилов.
«Многие вопросы, связанные с признанием, сегодня обсуждались. Глава афганской делегации [министр иностранных дел временного правительства Афганистана Амир Хан] Муттаки прямо сказал: я записал все вопросы, все даже претензии, которые были предъявлены здесь, я обсужу это со своим руководством», — рассказал спецпредставитель.
«И, конечно же, мы будем пытаться найти общий язык. Это уже большой шаг в плане укрепления взаимного доверия, без чего не может быть и признания», — заверил дипломат.