Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 13 iyuldagi 1-son bayoniga muvofiq 2022−2023 o‘quv yili qabulida abituriyentlarni onlayn ro‘yxatga olish muddatlari uzaytirildi. Bu haqda 15 iyul kuni Davlat test markazi xabar qildi.
Unga ko‘ra 2022−2023 o‘quv yili qabulida abituriyentlarni onlayn ro‘yxatga olish 2022 yil 27 iyulga qadar (27 iyul kuni ham) davom etadi.
Chet tilidan kasbiy (ijodiy) imtihon o‘tkaziladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga ro‘yxatga olish esa 17 iyulga qadar (17 iyul kuni ham) amalga oshiriladi.
Mazkur muddat davomida abituriyentlar o‘z ma’lumotlarini o‘zgartirishlari hamda chet tilidan milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘ladigan bo‘lsa, sertifikat ma’lumotlarini tizimga kiritishlari mumkin.
Ro‘yxatdan o‘tish Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali va Davlat test markazi sayti orqali amalga oshiriladi.
DTM «Gazeta.uz»ga aniqlik kiritishicha, Qoraqalpog‘iston aholisi YAIDXP va DTM saytiga kirish imkoniyatiga ega. Bundan tashqari, abituriyentlarni ro‘yxatdan o‘tkazish maktablar va Davlat xizmatlari markazlari tomonidan ham amalga oshirilmoqda.

Кабинет министров Узбекистана протоколом от 13 июля продлил срок онлайн-регистрации абитуриентов в государственные вузы, в том числе абитуриентов из Каракалпакстана, до 27 июля. Об этом 15 июля сообщил Государственный центр тестирования.
На направления бакалавриата, где проводится профессиональный (творческий) экзамен по иностранному языку, регистрация продлится по 17 июля включительно.
Процесс регистрации должен был завершиться 20 июля, по направлениям с творческим экзаменом по иностранному языку — 10 июля.
В дополнительные дни абитуриенты могут внести изменения в информацию о себе, в том числе о сертификатах о владении иностранным языком, говорится в сообщении.
Регистрация ведётся через Единый портал интерактивных государственных услуг и сайт Государственного центра тестирования.
Абитуриенты в Каракалпакстане могут подать документы в вузы в центрах госуслуг и в школах, где организованы Wi-Fi-зоны (подробнее).