Vazirlar Mahkamasining Madaniy merosni himoya qilish inspeksiyasi, Bosh prokuratura hamda Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi tomonidan Farg‘ona viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyida olib borilgan o‘rganish ishlarida qonun buzilish holatlari aniqlandi, deya xabar qildi agentlik matbuot xizmati.
O‘rganishda muzeyda saqlanayotgan umumiy bahosi 2,5 mlrd so‘mlik 70 ta noyob eksponat (ulardan 56 tasi rangtasvir asarlari) qalbakilashtirilgani, muzeyni kapital ta’mirlash uchun budjetdan ajratilgan 3,1 mlrd so‘m mablag‘ning 1,4 mlrd so‘mi mansabdor shaxslar tomonidan talon-toroj qilingani aniqlandi. Shuningdek, muzeyda saqlanishi lozim bo‘lgan 1 dona rangtasvir va 1 dona grafika asari topilmadi.
Qayd etilishicha, 2011 yilda muzey tomonidan Farg‘ona viloyati IIBga jami 21 nomdagi ashyolar berilgan. Ulardan 14 nomdagi ashyolar 2016−2020 yillar davomida muzeyga qaytarilgan, ammo qolgan 7 dona rangtasvir asari qaytarilmagan. Hozirgi kunda Farg‘ona viloyati IIBda ushbu 7 dona rangtasvir asari mavjud emasligi aniqlandi.
Aniqlangan holatlar yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, aprel oyida «Ichan-Qal’a» davlat muzey-qo‘riqxonasida o‘tkazilgan o‘rganishlarda noyob deb kelingan 101 ta muzey ashyosining kirim kitobidagi tavsifnomalari o‘lcham, material, ishlanish uslubi va yaratilgan davri bo‘yicha mos kelmasligi aniqlani haqida yozgan edik.

Инспекция по охране культурного наследия Кабинета министров, Генеральной прокуратурой и Агентство культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия при проверке в Государственном музее истории и культуры Ферганской области выявили нарушения закона, сообщила пресс-служба агентства.
В ходе изучения рабочей группой было установлено, что 70 уникальных экспонатов (из них 56 — живописные произведения) на общую сумму 2,5 млрд сумов оказались поддельными.
Не были также найдены одно живописное и одно графическое произведения, которые должны были храниться в музее.
Из выделенных из бюджета на капитальный ремонт музея 3,1 млрд сумов 1,4 млрд были расхищены должностными лицами, говорится в сообщении.
Отмечается, что в 2011 году музей передал Управлению внутренних дел Ферганской области 21 предмет, из них в музей были возвращены только 14 в период с 2016 по 2020 год. Установлено, что в УВД Ферганской области в настоящее время этих семи живописных произведений нет.
По факту выявленных обстоятельств возбуждено уголовное дело, проводятся следственные действия.
В апреле мы писали, что в Государственном музее-заповеднике «Ичан-Кала» в Хиве было выявлено более 100 предметов, не соответствующих заявленному периоду создания и внешнему виду.