7 iyul kuni Andijon viloyati hokimi Shuhrat Abdurahmonov O‘zbekiston prezidentining 27 iyundagi OAV hamda jurnalistika sohasini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlashga qaratilgan hujjatni imzoladi.
Qaror bilan hokim AKT vaziri Sherzod Shermatov, adliya vaziri Ruslanbek Davletov, moliya vaziri Timur Ishmetov, qurilish vaziri Botir Zokirov, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Adiz Boboyev hamda Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayevga topshiriq bergan. Bu esa jamoatchilik tomonidan muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Bu hujjatda prezident qaroridan mazkur hududga moslashtirilmagan holda ko‘chirilgan bandlar borligi tufayli sodir bo‘ldi.
Viloyat hokimligi matbuot xizmati ma’lum qilishicha, qaror normativ huquqiy hujjatlar to‘g‘risidagi qonunga muvofiq, normativ huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish, yuridik texnik jihatdan rasmiylashtirish va huquqiy ekspertizadan o‘tkazish qoidalariga asosan, belgilangan talablarga rioya qilingan holda ishlab chiqilgan.
Viloyat adliya boshqarmasi matbuot xizmatining qayd etishicha, hokim qarorlarida odatda ijrochilarga tushunarli bo‘lishi uchun prezidentning qarorida ko‘rsatilgan vazifalar matni takror ma’lumot uchun ko‘rsatib o‘tiladi.
«Bu boshqa viloyatlarda ham an’anaga aylangan amaliyot. Vazirliklarga topshiriqlar berilgan degan talqinni ham, yuqoridagi hokim qarorining tegishli bandini oxirigacha o‘qib chiqib, aniqlab olish mumkin, ya’ni prezident qaroridagi topshiriqlar ma’lumot va ijro uchun qabul qilingan. Shuningdek, viloyat hokimi qarori bilan ilovalar tasdiqlanmagan, balki prezident qarorida tasdiqlanganligi inobatga olingan», — deyiladi xabarda.
Hokim qarorining 3-ilovasidan parcha.
Biroq, hujjatda prezident qaroridagi ilova ekanligi biror tarzda ko‘rsatib o‘tilmagan, balki viloyat hokimining qaroriga ilova deb aniq qayd etilgan.
Adliya boshqarmasi hokim qarori nega huquqiy ekspertizadan o‘tkazilmaganiga ham izoh berdi. Qonunchilikka muvofiq uch turdagi qarorlarni yer munosabatlariga doir, normativ tusdagi qarorlar, ko‘chmas mulkni buzish bilan bog‘liq qarorlar ekspertizadan o‘tkaziladi.
«Andijon viloyat hokimining mazkur qarori yuqoridagi qarorlar toifasiga kirmaganligi sababli adliya boshqarmasidan huquqiy ekspertizadan o‘tkazilmaydi», — deyiladi xabarda.
Adliya boshqarmasi hokimning har bir qarori adliya organlaridan huquqiy ekspertizadan o‘tkazilishi haqidagi fikrlarni ham rad etdi. Bu ish hokimlik yuriskonsulti tomonidan amalga oshiriladi.

Хоким Андижанской области Шухрат Абдурахманов 7 июля подписал решение об исполнении задач, указанных в постановлении президента Узбекистана от 27 июня о поддержке СМИ и развитию сферы журналистики.
Документ вызвал вопросы, поскольку в нём хоким даёт поручения министру по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзоду Шерматову, министру юстиции Русланбеку Давлетову, министру финансов Тимуру Ишметову, министру строительства Батыру Закирову, заместителю министра экономического развития и сокращения бедности Адизу Бобоеву и хокиму Ташкента Джахонгиру Артикходжаеву.
Это произошло из-за того, что решение содержит скопированные выдержки из постановления президента без адаптации к данному региону.
Пресс-служба областной администрации сообщила, что документ был разработан с соблюдением требований законодательства согласно правилам правового технического оформления и правовой экспертизы.
Пресс-служба Управления юстиции области отметила, что в целях ясности в решениях хокима задачи, указанные в постановлении президента, обычно указываются повторно для сведения исполнителей.
«Это практика, которая является традиционной и в других областях. Толкование о том, что поручения были даны министерствам, можно понять правильно, дочитав до конца соответствующий пункт решения хокима. То есть поручения в постановлении президента приняты для сведения и исполнения. Кроме того, приложения были утверждены не решением хокима области, а наоборот, принято к сведению, что они [утверждены] постановлением президента», — говорится в сообщении.
Управление юстиции также объяснило, почему решение хокима не прошло правовую экспертизу. По законодательству органы юстиции проводят правовую экспертизу трёх видов решений хокимов, связанные с земельными отношениями, сносом недвижимости и нормативными решениями.
«Поскольку данное решение хокима Андижанской области не относится к категории вышеуказанных решений, оно не подвергнуто правовой экспертизе управлением юстиции», — говорится в сообщении.
Управление юстиции опровергло предположения, что каждое решение хокима подлежит правовой экспертизе в органах юстиции. Эту работу выполняет юрисконсульт хокимията.