Samarqand viloyati YHXB matbuot xizmati rahbari Xurshid Safarovning ma’lum qilishicha, hali avtomobil boshqarish huquqiga ega bo‘lmagan yigit Cobalt rusumli avtoulovni boshqarib, singlisining dugonalarini uyiga olib ketayotgan bo‘lgan. Avtomobil yuqori tezlikda harakatlanishi natijasida 4H-495V mahalliy yo‘lining 2-kilometrida yo‘ldan chiqib ketib, past tekislikka ag‘darilib ketgan.
Reportajda voqea guvohi pachaqlangan avtomobil ostidan ikki qizni chiqarib olgani, ulardan biri shu yerning o‘zida vafot etganini so‘zlab berdi. Odamlar yarim soat ichida ham kelmagan «tez yordam»ni kutmasdan, jabrlanganlarni Damas mashinasida kasalxonaga olib borishgan.
Ikkinchi qiz esa tuman kasalxonasida vafot etgan. Yana bir yo‘lovchiga shifokorlar tibbiy yordam ko‘rsatgan. Xabarda haydovchining salomatligi haqida hech narsa deyilmagan.
Hodisa yuzasidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 3-qismi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Zamon dasturida shuningdek, Samarqand viloyatida Damas haydovchisi vafot etgan yana bir YTH haqida xabar berildi. «Olmaota — Bishkek — Toshkent — Shahrisabz — Termiz» M-39 avtomobil yo‘lining Jomboy tumani hududidan o‘tuvchi 1072-kilometrida Damas mashinasining yoqilg‘isi tugab qoladi. Haydovchi avtoulovni itarib ketayotganida orqadan kelayotgan yuk mashinasi urib yuboradi.
YHXB xabariga ko‘ra, Damas haydovchisi voqea joyida vafot etgan, orqadan kelib urgan transport vositasi haydovchisi voqea joyidan qochib ketgan.
Olib borilgan surishtiruv ishlari natijasida yuk avtomobili haydovchisi topildi. Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Юноша 17 лет находился за рулём автомобиля в момент смертельного ДТП в махалле «Чака» в Самаркандском районе. О деталях трагедии рассказал репортаж передачи Zamon телеканала Sevimli.
По словам руководителя пресс-службы Самаркандского областного УБДД Хуршида Сафарова, парень, который по возрасту ещё не может иметь водительского удостоверения, сел за руль Cobalt и повёз домой подруг младшей сестры. Двигаясь с превышением скорости, на 2-м километре махаллинской дороги 4H595 автомобиль вылетел с дороги в низину и опрокинулся.
В репортаже очевидец инцидента рассказывает, что двух девушек люди достали из-под искорёженного автомобиля, одна из них была уже мертва. Не дождавшись «скорой» в течение получаса, люди повезли пострадавших в больницу на Damas.
Вторая девушка скончалась в районной больнице. Ещё один пассажир обратился за медицинской помощью. В репортаже не говорится о состоянии здоровья водителя.
По факту ДТП возбуждено уголовное дело в соответствии с частью 3 статьи 266 (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств) Уголовного кодекса, ведётся следствие.
Zamon сообщает ещё об одном смертельном ДТП в Самаркандской области, в результате которого погиб водитель Damas. На 1072-м километре трассы М-39 «Алматы — Бишкек — Ташкент — Шахрисабз — Термез» на территории Джамбайского района у Damas закончился бензин, и машина заглохла. Когда водитель толкал автомобиль, сзади наехал грузовик.
По данным УБДД, водитель Damas погиб на месте, а водитель авто, совершившего аварию, скрылся с места происшествия. В ходе следственных действий машина была найдена. Возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса.