AQSh Moliya vazirligi O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston va boshqa qator davlatlarni Rossiya va Belarusga sanksiyalar bilan cheklangan tovarlar yetkazib berilishi mumkin bo‘lgan mamlakatlar ro‘yxatiga kiritdi.
To‘liq ro‘yxat Moliya vazirligining ikkita bo‘linmasi — Moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurash tarmog‘i (FinCEN) va Sanoat va xavfsizlik byurosi (BIS) tavsiyalarida keltirilgan. Ular moliya institutlarini RF Ukrainaga bostirib kirgandan so‘ng joriy etilgan «eksport nazoratidan jismoniy yoki yuridik shaxslarning qochishga urinishlariga nisbatan hushyor bo‘lishga» chaqirmoqda.
Eksport nazorati birinchi navbatda Rossiyaning mudofaa, aerokosmik va dengiz sohalariga qaratilgan. Ular, shuningdek, Rossiya energetika sektorini, qolaversa, «Rossiya elitasi foydalanadigan hashamatli mahsulotlarni» o‘z ichiga oladi.
O‘zbekistondan tashqari Rossiyaga sanksiyaga tushgan tovarlarni potensial «yetkazib beruvchilar» qatoridan Gruziya, Armaniston, Braziliya, Xitoy, Hindiston, Isroil, Meksika, Nikaragua, Serbiya, Singapur, Janubiy Afrika, Tayvan, Turkiya va BAA joy olgan.
Shu bilan birga, tavsiyalarda ayrim hollarda nazorat qilinadigan tovarlar ushbu davlatlarga qonuniy ravishda xom ashyo sifatida eksport qilinishi mumkinligi, biroq ularni keyinchalik «qo‘shimcha yuk tashish punktlari orqali» RF yoki Belarusga yetkazib berish taqiqlangani qayd etilgan.
«Rossiya va Belarusning harbiy va mudofaa salohiyatini mustahkamlash uchun potensial qayta yo‘naltirilishi va yakuniy foydalanilishi sababli alohida tashvish tug‘diradigan» tovarlar toifasiga quyidagilar kiradi: samolyot ehtiyot qismlari, gidroakustik tizimlar, antennalar, spektrofotometrlar, sinov uskunalari, GPS tizimlari, vakuum nasoslari, neft qazib olish konlari uskunalari va boshqalar.
Sanoat va xavfsizlik byurosi Rossiya harbiy va mudofaa sektorini qo‘llab-quvvatlash uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan dengiz texnologiyalari, mikroelektronika va boshqa texnologiyalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashi mumkin bo‘lgan eksportdan xavotirda.
Avvalroq, AQSh Davlat departamenti Rossiya korxonalariga qarshi sanksiyalar rejimini buzgani uchun O‘zbekistonning Promcomplektlogistic kompaniyasiga nisbatan cheklovlarni joriy qilgani haqida yozgandik. U boshqa kompaniyalar qatorida «Rossiya harbiy-sanoat kompleksini qo‘llab-quvvatlash» da gumon qilinib, «qora ro‘yxat»ga kiritilgan.

Министерство финансов США включило Узбекистан, Кыргызстан, Казахстан, Таджикистан и ряд других государства в список стран, через которые в Россию и Беларусь могут поставляться товары, ввоз которых ограничен санкциями.
Полный список содержится в рекомендациях двух подразделений Минфина — Сети по борьбе с финансовыми преступлениями (FinCEN) и Бюро промышленности и безопасности (BIS). Они призывают финансовые учреждения «проявлять бдительность в отношении попыток физических или юридических лиц уклониться от экспортного контроля», введённого из-за вторжения РФ в Украину.
Экспортный контроль в первую очередь нацелен на оборонный, аэрокосмический и морской секторы России. Они также включают российский энергетический сектор, а также «предметы роскоши, которыми пользуется российская элита».
Наряду с Узбекистаном потенциальными «перевалочными пунктами» для отправки в Россию подсанкционных товаров называются Грузия, Армения, Бразилия, Китай, Индия, Израиль, Мексика, Никарагуа, Сербия, Сингапур, Южная Африка, Тайвань, Турция и Объединенные Арабские Эмираты.
При этом в рекомендациях подчеркивается, что в некоторых случаях подлежащие контролю товары могут быть экспортированы в эти государства законно как сырьё, однако их дальнейшая поставка в РФ или Беларусь «через дополнительные перевалочные пункты» в ряде случаев запрещен.
К категории товаров, «вызывающих особую озабоченность из-за их потенциального перенаправления и конечного использования Россией и Беларусью для укрепления их военного и оборонного потенциала», относится следующая техника: запчасти для самолетов, гидроакустические системы, антенны, спектрофотометры, испытательное оборудование, системы GPS, вакуумные насосы, нефтепромысловое оборудование и другие.
Бюро промышленности и безопасности обеспокоено экспортом, который поддерживает развитие морских технологий, микроэлектроники и других технологий, которые могут быть использованы для поддержки российского военного и оборонного сектора.
Мы сообщали ранее, что Госдепартамент США ввёл ограничения в отношении компании Promcomplektlogistic из Узбекистана за нарушение санкционного режима, введённого против российских предприятий. Она наряду с компаниями из других стран вошла в «чёрный список» по подозрению «в поддержке военно-промышленного комплекса России».