25 iyun kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan energetika forumida O‘zbekiston Energetika vazirligi elektr energiyasini isloh qilish bo‘yicha loyiha ofisi direktori o‘rinbosari Bahrom Umarbekov Energetika vazirligi energiya tizimida erkin bozor yaratish ustida ish olib borayotganini aytib, ushbu loyihaning ahamiyatini tushuntirib berdi. Bu haqda «Gazeta.uz» muxbiri xabar bermoqda.
«Biz erkin bozordan manfaatdormiz, chunki investorlarga hech qanday [davlat] kafolatlari berilmaydi. Faqat xususiy mulk huquqi kafolatlanadi. Investor tavakkal qilib stansiya quradi va mijoxlarni qiziqtira olsa, ularga elektr energiyasini sotadi», — deydi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bozorni yaratish ikki-uch yil davom etadi.
«Bunga qadar oldimizda ikki yo‘l bor: eski usulda davlat qarzini ko‘paytirib, davlat qarzi hisobiga elektr stansiyalarini qurish yoki o‘tish davrida davlat-xususiy sheriklik asosida bir qator loyihalarni amalga oshirish. Elektr taqchilligining o‘sishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun hozirda DXSH loyihalari amalga oshirilmoqda. Buning ijobiy va salbiy tomonlari bor. Afzalligi shundaki, davlatning suveren qarzi ko‘paymaydi. Salbiy tomoni shundaki, kafolatlar bo‘yicha bilvosita [majburiyatlar] ortib bormoqda», — dedi loyiha idorasi rahbari o‘rinbosari.
Davlat energetika korxonalarining moliyaviy ahvoli og‘irlashib, investor tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi uchun pul to‘lamasa, Moliya vazirligi davlat korxonasi qarzini to‘lashga majbur bo‘ladi. «Bu bilvosita qarzlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri qarzga aylanishini anglatadi. Shuning uchun biz tezda erkin bozor yaratishimiz kerak», — dedi u.
Bahrom Umarbekovning ma’lum qilishicha, bugungi kunda ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasining har bir kVt/soati 500−600 so‘m atrofida bo‘lsa, davlat uni aholiga 295 so‘mdan sotmoqda.
Energetika vazirligi vakilining qayd etishicha, shu sababli hukumat energiya resurslariga tariflarni oshirish masalasini muhokama qilmoqda. Energetika sohasida to‘rtta tabiiy monopoliya mavjud bo‘lib, ular DXSH orqali investitsiyalarni jalb qila olmaydi. Bular «Milliy elektr tarmoqlari», «Hududiy elektr tarmoqlari», «O‘ztransgaz» va «Hududgazta’minot» korxonalari.
«Ularning o‘sishi uchun mablag‘larni ikki yo‘l bilan jalb qilish mumkin. Birinchisi — suveren qarzning oshishi, ya’ni hukumat davlat qarzini oladi va uni shu to‘rtta korxonaga beradi. Ikkinchisi — korxonalar o‘z balansida korporativ kreditlar oladi. Ushbu jarayonlarni joriy etish uchun tariflarni biroz ko‘tarishimiz kerak bo‘ladi, chunki bu kompaniyalar hozir zarar ko‘rmoqda», — dedi u.
Bahrom Umarbekovning ta’kidlashicha, hozirda gaz yoki elektr energiyasini xarid qilish va ularni tashish xarajatlari yagona tarifga kiritilgan.
«Tarif ikki qismga bo‘linishi kerak. Agar biz transport komponentini alohida olib qo‘ysak, kreditorlar rentabellikni tekshirishlari va transport xarajatlarini qoplashlari mumkin bo‘ladi. Hozir ular buni tasdiqlay olmaydilar, shuning uchun korxonalar o‘z balanslariga korporativ kreditlarni jalb qila olmaydilar», — dedi Energetika vazirligi vakili.
Uning fikricha, davlat qarzini jalb qilish imkoniyatlari chegaralangan, bu esa kompaniyalarning o‘sishini cheklaydi.
1 aprel holatiga ko‘ra, xususiy tashqi qarz tarkibida neft-gaz va energetika tarmoqlarining ulushi 4,83 mlrd dollarni tashkil etadi. Eslatib o‘tamiz, «O‘ztransgaz» 2021 yilni 2,51 trln so‘m (2021 yil uchun o‘rtacha yillik kurs bo‘yicha 236,2 mln dollar), 2020 yilni 3,57 trln so‘m (354,7 ln dollar) zarar bilan yakunladi. «Gazeta.uz»ning hukumatdagi manbasiga ko‘ra, bugungi kunda kompaniyaning umumiy qarzi 2 mlrd dollardan oshgan.
Elektr energiyasining ulgurji bozoriga qanday o‘tish rejalashtirilmoqda?
O‘zbekiston 2025 yilgacha elektr energiyasining ulgurji raqobatbardosh bozoriga uch bosqichda o‘tishi ma’lum qilindi. Birinchi bosqichda elektr energetikasi korxonalarini liberallashtirish va elektr energiyasini sotishni xohlovchi xususiy korxonalar uchun litsenziyalar olish nazarda tutilgan. Bunday bozor yondashuvi mahsulot sifatini yaxshilash va narxlarni pasaytirishi kutilmoqda.
Ikkinchi bosqichda elektr energiyasini taqsimlash tizimi operatori yaratilib, elektr energiyasini iste’molchilarga sotish funksiyalari bosqichma-bosqich yetkazib beruvchilarga o‘tkaziladi. Ushbu yetkazib beruvchilar iste’molchilarga litsenziya asosida elektr energiyasini sotish huquqiga ega bo‘ladi.
Uchinchi bosqich — «Bir kunlik (soatlik) sotuv». Elektr energiyasini soatlik ishlab chiqarish va iste’mol qilishning ortiqcha yoki taqchil hajmlari onlayn savdo maydonchasida sotiladi.
Energetika vaziri o‘rinbosari Sherzod Xodjayev 23 iyun kuni yangi konsepsiyaga ko‘ra, raqobatbardosh elektr energiyasining ulgurji va chakana bozoriga o‘tish uchun to‘rt bosqichdan iborat bo‘lishini aytdi. Unga ko‘ra, prezident bozorga kirmoqchi bo‘lgan har qanday tadbirkorlik subyektiga litsenziya berish va uning ishlab chiqarishni boshlashi mumkin bo‘lgan aniq tartibni belgilash mumkin bo‘lishi uchun bozor qoidalarini tasdiqlashga ruxsat bergan.
May oyida Sherzod Xodjayev yaqin kelajakda iste’molchilar elektr energiyasi yetkazib beruvchisini tanlash imkoniyatiga ega bo‘lishini ta’kidlagan edi. «Iste’molchi o‘ziga kerakli yetkazib beruvchini tanlashi va o‘ziga kerak bo‘lgan korxona bilan shartnoma tuzishi mumkin bo‘ladi. Ammo, Internetdan farqli o‘laroq, bu yerda davlat narx siyosatini emas, balki tarif siyosatini olib boradi. Natijada talab qanchalik katta bo‘lmasin, belgilangan narxdan ortiq sota olmaslik uchun tariflar o‘rnatiladi», — dedi vazir o‘rinbosari.
Bundan tashqari, 2023 yildan xususiy korxonalar uchun elektr energiyasini sotish bozori ochiladi. 14 ta tuman va shaharda yuridik shaxslarga elektr energiyasini sotish imkoniyati yaratiladi. Shuningdek, energiyani ulgurji sotib olish va sotish kompaniyasi va sohani tartibga solish agentligini tashkil etish orqali energiya bozorini boshqarishning yangi tizimiga o‘tish rejalashtirilgan.

Заместитель директора проектного офиса Министерства энергетики Узбекистана Бахром Умарбеков на энергетическом форуме в Ташкенте 25 июня сообщил, что Минэнерго работает над созданием свободного рынка в энергетической системе, и объяснил важность этого проекта, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Нам интересен свободный рынок тем, что инвесторам не предоставляется никаких [государственных] гарантий. Только гарантируется право частной собственности. Инвестор берёт на себя риски, строит станцию и продаёт электроэнергию клиентам, если сможет их заинтересовать», — сказал он.
По его словам, на создание рынка потребуется два-три года.
«До этого у нас есть два пути: по-старому увеличивать государственный долг и строить за счёт госдолга электростанции или на основе государственно-частного партнёрства реализовать ряд проектов в переходный период. Для предотвращения роста дефицита электроэнергии сейчас реализуются проекты ГЧП. Есть плюсы и минусы. Плюс в том, что не увеличивается суверенный долг государства. А минус заключается в том, что растут косвенные [обязательства] по гарантиям», — отметил замглавы проектного офиса.
При ухудшении финансового положения государственных энергетических компаний и невыплате денег за электричество, производимое инвестором, Министерство финансов будет вынуждено выплатить долги госпредприятия. «Это значит, что косвенные долги превратятся в прямые долги. Поэтому мы должны быстрее создать свободный рынок», — подчеркнул он.
Бахром Умарбеков заявил, что текущая себестоимость производства электроэнергии составляет примерно 500−600 сумов за кВт·ч, тогда как государство продаёт её населению по 295 сумов.
Представитель Минэнерго отметил, что по этой причине в правительстве обсуждается повышение тарифов на энергоресурсы. В сфере энергетики функционируют четыре естественные монополии, которые не могут привлечь инвестиции через ГЧП. Это компании «Национальные электрические сети», «Региональные электрические сети», «Узтрансгаз» и «Худудгазтаъминот».
«Для их роста можно привлечь деньги двумя способами. Первое — увеличение суверенного долга, то есть правительство берёт госдолг и отдаёт этим четырём предприятиям. Второе — эти предприятия на свой баланс берут корпоративные кредиты. Для внедрения этой процедуры нам нужно немного поднять тарифы, так как эти компании сейчас работают с убытками», — сообщил он.
Бахром Умарбеков указал, что сейчас расходы на приобретение газа или электроэнергии и их транспортировка включены в единый тариф.
«Тариф нужно разделить на две части. Если мы выведем отдельно транспортный компонент, тогда кредиторы смогут удостовериться в доходности, покрытии расходов на транспортировку. Сейчас они не могут в этом удостовериться, из-за чего предприятия не могут привлечь корпоративные займы на свой баланс», — сказал представитель Минэнерго.
По его мнению, возможности привлечения госдолга ограничены, из-за чего ограничивается рост компаний.
По состоянию на 1 апреля доля нефтегазового и энергетического сектора в структуре частного внешнего долга составляет 4,83 млрд долларов. Напомним, компания «Узтрансгаз» завершила 2021 год с убытками в размере 2,51 трлн сумов (236,2 млн долларов по среднегодовому курсу за 2021 год), 2020 год — 3,57 трлн сумов (354,7 млн долларов). По данным источника «Газеты.uz» в правительстве, на сегодняшний день общий долг компании превышает 2 млрд долларов.
Как планируется перейти на оптовый рынок электроэнергии
Сообщалось, что Узбекистан перейдёт на оптовый конкурентный рынок электроэнергии до 2025 года в три этапа. На первом этапе предусмотрена либерализация электроэнергетических предприятий и получение лицензий частными предприятиями, желающими продавать электроэнергию. Предполагается, что данный рыночный подход позволит повысить качество продукции и снизить цены.
В ходе второго этапа будет создан оператор системы распределения электроэнергии, а функции по продаже электроэнергии потребителям постепенно будут переданы поставщикам. Эти поставщики будут иметь право продавать электроэнергию потребителям на основании лицензии.
Третий этап — «Внутридневные (почасовые) продажи». На торговой площадке в режиме онлайн будут торговаться избыточные или дефицитные объёмы почасового производства и потребления электроэнергии.
Заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев 23 июня сообщил, что согласно новой концепции, для перехода на конкурентные оптовый и розничный рынок электроэнергии потребуется пройти четыре этапа. По его словам, президент разрешил утвердить рыночные правила, чтобы можно было предоставлять лицензию любому бизнес-субъекту, который хочет выйти на рынок, и определить понятный порядок, по которому он может начать своё производство.
В мае Шерзод Ходжаев отмечал, что в ближайшее время потребители смогут выбрать поставщика электроэнергии. «Потребитель сможет выбрать нужного ему поставщика и заключить договор с нужной ему компанией. Но, в отличие от интернета, здесь государство сохранит тарифную политику, а не ценовую. В результате, независимо от того, насколько велик спрос, тарифы устанавливаются так, что вы не можете продать дороже установленной цены», — заявлял замминистра.
Кроме того, с 2023 года для частных компаний откроют рынок сбыта электроэнергии. В 14 районах и городах они смогут продавать электричество юрлицам. Планируется также перейти на новую систему управления энергорынком, создав компанию для оптовой купли-продажи энергии и агентство для регулирования сферы.