Achilov Murodjon Azamatovich Xorazm viloyati hokimining moliya-iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari-viloyat iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish bosh boshqarmasi boshlig‘i etib tayinlandi. U Qudratbek Qadambayevich Igambergenov o‘rnini egalladi.
Murodjon Achilov 1980 yilda Urganch viloyatida tug‘ilgan, 2000 yilda Urganch davlat universitetini, 2003 yilda O‘zbekiston Bank-moliya akademiyasini tamomlagan. Mutaxassisliklari — iqtisodiyot va bank ishi.
Mazkur lavozimga tayinlangunga qadar 2020 yildan Xorazm viloyati Gurlan tumani hokimi lavozimida ishlab kelgan. Bungacha u qariyb 20 yil davomida «Agrobank» tizimida (sobiq «Paxtabank») ishlab, yetakchi mutaxassislikdan Xorazm boshqarmasi boshlig‘i, bank boshqaruvi raisi o‘rinbosarigacha bo‘lgan lavozimlarda ishlagan.
2021 yil avgust oyida prezident farmoni bilan «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan. O‘sha yilning noyabr oyida viloyat hokimining farmoyishi bilan Murodjon Achilovga Xorazmdagi boshqa sakkiz nafar tuman hokimlari qatori O‘zbekiston Mehnat kodeksining 181-moddasiga asosan hayfsan berildi.

Муроджон Азаматович Ачилов назначен первым заместителем хокима Хорезмской области по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности. Об этом сообщает пресс-служба областной администрации. На этом посту он сменил Кудратбека Кадамбаевича Игамбергенова.
Муроджон Ачилов родился в 1980 году в Ургенчском районе, в 2000 году окончил Ургенчский государственный университет, в 2003-м — Банковско-финансовую академию Узбекистана. Специальности — экономика и банковское дело.
До назначения он с 2020 года работал хокимом Гурленского района Хорезма. До этого почти 20 лет проработал в системе «Агробанка» (прежнее название — «Пахтабанк»), занимая должности от ведущего специалиста до начальника Хорезмского управления и заместителя председателя правления банка.
В августе 2021 года указом президента был награждён медалью «Шухрат». В ноябре того же года распоряжением хокима области Муроджону Ачилову в числе восьми других хокимов районов Хорезма был объявлен выговор согласно статье 181 Трудового кодекса Узбекистана.