Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi va uning huzuridagi Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi yangi vakolatlarga ega bo‘ldi. Bu O‘zbekiston prezidentining 31 maydagi №PQ-145 farmonida ko‘zda tutilgan.
Asosiy oziq-ovqat mahsulotlari narxlari keskin tebrangan davrlarda Antimonopoliya qo‘mitasi va agentlik quyidagi huquqlarga ega bo‘ladi:
• ustun mavqeni suiistemol qilish, kelishib qilingan harakatlar va til biriktirishlar, shuningdek, birja savdolariga majburiy qo‘yilishi kerak bo‘lgan monopol va yuqori likvidli mahsulotlarni to‘liq hajmda chiqarmaslik va taklifni qisqartirganlik, manipulyatsiyalar, tovar yoki moliya bozorining barqaror faoliyat ko‘rsatishiga to‘sqinlik qilish alomatlari aniqlanganda, hozirgi kalendar yilidagi tovarlar (xizmatlar)ni sotishdan tushgan tushumidan qat’i nazar, xo‘jalik yurituvchi subyektlar, davlat boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari va yuridik shaxslar birlashmalariga ijro etilishi majburiy bo‘lgan taqdimnoma kiritish. Bunda taqdimnomaning uzrsiz sabablarga ko‘ra bajarilmasligi monopoliyaga qarshi kurashish organining ko‘rsatmasini bajarmaslik uchun belgilangan javobgarlikni keltirib chiqaradi;
• narxlarning asossiz o‘sishi, kelishib qilinadigan harakatlar va til biriktirishlar holatlarini aniqlash uchun tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakilni (biznes-ombudsmanG‘ xabardor etgan holda tashkiliy huquqiy shaklidan qat’i nazar, xo‘jalik yurituvchi subyektlarning binolariga bevosita kirish hamda ombordagi mavjud zaxiralarini xatlovdan o‘tkazish;
• aniqlangan oziq-ovqat mahsulotlarining ortiqcha hajmini savdoga chiqarish, asossiz oshirilgan narxlarni pasaytirish yuzasidan bajarilishi majburiy bo‘lgan taqdimnoma va ko‘rsatmalar kiritish.
Mazkur davr (narxlar keskin tebranishi) Vazirlar Mahkamasi tomonidan oxirgi 30 kun ichida narxlar Markaziy bank asosiy stavkasiga teng yoki undan baland hajmda oshadigan bo‘lsa, 6 oygacha bo‘lgan muddatgacha belgilanadi.
Antimonopoliya qo‘mitasi va agentlik, shuningdek, ishlab chiqaruvchilar va sotuvchilarga inson salomatligi, yuridik va jismoniy shaxslar mol-mulklari uchun xavfli va sifatsiz bo‘lgan tovarlarni respublika hududiga import qilish, realizatsiya qilishni to‘xtatish, muomaladan chiqarish va iste’molchilardan majburiy tartibda qaytarib olish bo‘yicha taqdimnomalar kirita oladi.
Bundan tashqari, iste’mol tovarlari savdosiga ixtisoslashgan savdo komplekslari, tarmoqlari va bozorlarda:
• Asosiy oziq-ovqat mahsulotlari narxlarini manipulyatsiya qilish, asossiz va sun’iy oshirish, ularga bo‘lgan tanqislik va ajiotaj tabalni vujudga kelitirishga qaratilgan g‘ayriqonuniy harakatlarni;
• Asosiy oziq-ovqat mahsulotlariga narx-navoni shaklllantirishning belgilangan mexanizmlariga rioya etilishini;
• Bozorlar va savdo tarmoqlariga kirish bo‘yicha sun’iy to‘siqlar va cheklovlarni aniqlash (o‘rganish) va ularni bartaraf etish bo‘yicha bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatmalar kiritish.
Antimonopoliya qo‘mitasi markaziy apparatida Iste’mol bozorlarida narxlarni monitoring qilish departamenti tashkil etilmoqda. Ichki bozorda iste’mol tovarlraining narxlarini, import konsentratsiyalashuvini, tarif va notarif choralarning narxlarga ta’sirini tahlil qilish hamda savdo faoliyatida raqobatni ta’minlash uning asosiy vazifalari etib belgilandi.

Антимонопольный комитет и Агентство по защите прав потребителей при нём получили новые полномочия. Это предусмотрено указом президента Узбекистана №УП-145 от 31 мая.
В период резкого колебания цен на основные продовольственные товары АМК и агентство имеют право:
- вносить обязательные к исполнению представления в компании, независимо от их выручки, поступившей от реализации товаров (услуг) за последний календарный год, а также в органы госуправления, хокимияты и объединения юридических лиц при выявлении признаков злоупотребления доминирующим положением, согласованных действий и сговора, невыставления в полном объеме и уменьшения предложения монопольной и высоколиквидной продукции, подлежащей обязательному выставлению на биржевые торги, манипуляций, воспрепятствования устойчивому функционированию товарного или финансового рынка. При этом неисполнение представления по неуважительным причинам влечет ответственность;
- непосредственно входить в здания хозяйствующих субъектов независимо от их организационно-правовой формы и проводить инвентаризацию имеющихся запасов на складах для выявления случаев необоснованного роста цен, согласованных действий и сговоров. При этом нужно уведомлять бизнес-омбудсмана;
- вносить обязательные к исполнению представления и предписания по снижению необоснованно завышенных цен, реализации избыточных объемов продовольственных товаров, выявленных при инвентаризации.
Этот период (резкого колебания цен) устанавливается Кабинетом министров на срок до 6 месяцев, если за последние 30 дней цены повышаются на величину, равную или выше основной ставки Центрального банка.
Антимонопольный комитет и агентство также смогут вносить предписания производителям и продавцам о приостановлении производства, импорта на территорию республики, реализации, изъятии из обращения и принудительном изъятии у потребителей товаров, признанных опасными и некачественными для здоровья человека, имущества юридических и физлиц.
Кроме того, в торговых комплексах, сетях и на рынках, специализирующихся на торговле потребительскими товарами, АМК и агентство могут выявлять (изучать) и вносить обязательные к исполнению предписания по:
- устранению неправомерных действий, направленных на манипуляции, необоснованное и искусственное повышение цен на основные продовольственные товары, создание дефицита товаров и ажиотажного спроса на них;
- соблюдению установленных механизмов ценообразования на основные продовольственные товары;
- устранению искусственных барьеров и ограничений входа на рынки и торговые сети.
В центральном аппарате Антимонопольного комитета создаётся Департамент по мониторингу цен на потребительских рынках со своими территориальными отделами. Он будет заниматься анализом цен потребительских товаров на внутреннем рынке, импортной концентрации, влияния тарифных и нетарифных мер на цены и обеспечением конкуренции в торговле.