24 may kuni Jahon banki guruhi (JBG) Ijrochi direktorlar kengashi 2022−2026-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston bilan Hamkorlik dasturini ko‘rib chiqdi va tasdiqladi. JBG kelgusi besh yil davomida 2022−2026-yillarga mo‘ljallangan Milliy taraqqiyot strategiyasida belgilangan strategik islohotlarni amalga oshirishda hukumatga ko‘mak berish doirasida ushbu hujjatga tayanadi. Bu haqda Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
Yangi hamkorlik dasturi Jahon banki guruhining (Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) va Investitsiyalarni kafolatlash bo‘yicha ko‘p tomonlama agentlik (MIGA)ni o‘z ichiga oladi — tahr.) mamlakat hukumati bilan hamkorlikdagi 30 yillik tajribasiga asoslanadi. 2017 yildan buyon guruhning xalqaro institutlari moliyalashtirish, tahliliy xizmatlar va texnik yordam ko‘rsatishda hukumat bilan yaqin hamkorlik qilib kelmoqda.
JBG muhim rol o‘ynagan islohotlardan biri bu — paxta yetishtirish sektorida majburiy mehnatdan foydalanishga barham berilganligi bo‘ldi. Yana bir misol — JBG ishtirokida Navoiy viloyatida sanoat miqyosidagi birinchi quyosh elektrostansiyasi ishga tushirilishidir.
Yangi Hamkorlik dasturi O‘zbekistonning inklyuziv va barqaror bozor iqtisodiyotiga o‘tishini tezlashtiradigan uchta strategik maqsadlarga o‘z e’tiborini qaratadi:
- xususiy sektorda inklyuziv bandlikni oshirish;
- inson kapitalini rivojlantirish;
- «yashil» iqtisodiy o‘sish hisobiga farovonlikni oshirish va barqaror rivojlanish.
Shuningdek, Hamkorlik dasturi O‘zbekistonga 2030 yilgacha qator ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish maqsadlariga erishishga yordam beradigan sektorlararo vazifalarni amalga oshirishda ham ko‘maklashadi. Ularga quyidagilar kiradi:
- gender tengsizlikka barham berish;
- siyosiy qarorlarni qabul qilishda fuqarolar ishtirokini kuchaytirish va davlat organlarining jamoatchilik oldidagi hisobdorligini mustahkamlash.
«O‘zbekiston hukumati yangi Hamkorlik dasturi qabul qilinganligini olqishlaydi va biz ushbu dasturni Jahon banki, XMK va MIGA tashkilotlaridagi hamkorlarimiz bilan amalga oshirishni rejalashtirganmiz», — deya ta’kidladi bosh vazir o‘rinbosari, O‘zbekiston iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov.
«Dastur 2022−2026-yillarga mo‘ljallangan Milliy taraqqiyot strategiyasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga o‘z hissasini qo‘shadi, shuningdek mamlakatga 2026 yilgacha kambag‘allik darajasini ikki barobarga qisqartirishga hamda 2030 yilga qadar O‘zbekistonning daromad darajasi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan mamlakatlar qatoriga kirishiga yordam beradi», — deydi u.
Hamkorlik dasturi O‘zbekiston rivojlanishi yo‘lidagi mavjud muammolar va imkoniyatlarning har tomonlama tahlili asosida ishlab chiqilgan. Tahlil mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy holatining kompleks diagnostikasi doirasida o‘tkazilgan. Shuningdek, unda hukumat va mahalliy hokimiyat, fuqarolik jamiyati, xususiy sektor, ilmiy doiralar va rivojlanish bo‘yicha xalqaro hamkorlar vakillari bilan o‘tkazilgan faol konsultatsiyalar natijalari ham inobatga olingan.
«O‘zbekiston bilan so‘nggi besh yillik muvaffaqiyatli hamkorligimizga tayanib va boshqa o‘tish davri iqtisodiyotlaridagi transformatsiya jarayonini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tajribamizni inobatga olgan holda, Hamkorlik dasturi mamlakat hukumatiga bozor islohotlarining yangi avlodini amalga oshirishda yordam beradi», — deya ta’kidladi Tatyana Proskuryakova, Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori.
Bugungi kunda Jahon bankining O‘zbekistondagi portfeliga iqtisodiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlovchi 28 ta loyiha kiradi. Ushbu loyihalar 5,26 mlrd AQSh dollari hajmidagi moliyaviy majburiyatlarni o‘z ichiga oladi. Bunga Xalqaro rivojlanish assotsiatsiyasining 3,23 mlrd AQSh dollarilik imtiyozli kreditlari (nol yoki juda past foiz stavkasida 5 yillik imtiyozli davr bilan 30 yilga beriladi) va Xalqaro tiklanish va taraqqiyot bankining 2,03 mlrd AQSh dollarilik kreditlari kiradi. Ushbu mablag‘lardan 2,66 mlrd dollari endi taqsimlanadi. Ushbu moliyaviy resurslar yangi Hamkorlik dasturi doirasida loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
«O‘zbekiston xususiy sektor o‘sishni rag‘batlantirayotgan tarixiy islohotlar evaziga misli ko‘rilmagan iqtisodiy transformatsiyani boshidan o‘tkazmoqda, — deydi Vibke Shlyomer, Turkiya va Markaziy Osiyo bo‘yicha XMK direktori. — XMK muhim sohalarga investitsiya qilish va investorlarning qo‘shimcha mablag‘larini safarbar qilish, moliyaviy infratuzilmani mustahkamlashda yordam ko‘rsatish, turli xil xizmatlarni ko‘rsatish sifatini oshirish uchun yanada ko‘proq innovatsion DXSH loyihalarini ishga tushirish va barqaror iqtisodiy o‘sishga ko‘maklashish orqali mamlakatni ushbu yo‘lda qo‘llab-quvvatlashda davom etadi».
Hozirgi kunda XMKning O‘zbekistondagi portfeli xususiy sektor rivojlanishini qo‘llab-quvvatlaydigan 230 million dollarlik 18 ta loyihadan iborat. Ushbu moliyalashtirish bilan bir qatorda, XMK hukumatni davlat banklarini xususiylashtirishga tayyorlashda, paxta sektorini transformatsiya qilishda, kimyo sanoatini rivojlantirishda hamda sog‘liqni saqlash va energetika sohalarida DXSH loyihalarini joriy qilishda qo‘llab-quvvatlash uchun rasmiylarga konsultatsion xizmatlar ham ko‘rsatadi.
MIGA 2021 yilda O‘zbekistonning Sirdaryo viloyatida 1500 MVt quvvatga ega yangi issiqlik elektrostansiyasini qurish va ekspluatatsiya qilish bo‘yicha investorlarni xatarlardan himoya qiluvchi kafolatlarni taqdim etgan edi.

Совет исполнительных директоров Группы Всемирного банка (ГВБ) 24 мая одобрил новую рамочную программу партнёрства (РПП) с Узбекистаном на 2022−2026 годы. Банк будет руководствоваться этим документом в последующие пять лет в рамках содействия правительству страны в реализации стратегических реформ, обозначенных в Стратегии развития на указанные годы, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Всемирного банка в Узбекистане.
Новая программа партнёрства основывается на 30-летнем опыте совместной работы ГВБ (в него входят Всемирный банк, Международная финансовая корпорация (МФК) и Многостороннее агентство по инвестиционным гарантиям (МИГА) — ред.) с властями страны. С 2017 года международные институты группы тесно сотрудничают с правительством, предоставляя финансирование, аналитические услуги и техническую помощь. Одной из ключевых сфер, где группа ВБ сыграла важную роль, является прекращение использования принудительного труда в хлопковом секторе. Другой пример — запуск с участием группы первой солнечной электростанции промышленного масштаба в Навоийской области, построенной и управляемой частным оператором.
РПП фокусируется на трёх стратегических целях, направленных на ускорение перехода Узбекистана к инклюзивной и устойчивой рыночной экономике:
1. увеличение инклюзивной занятости в частном секторе;
2. развитие человеческого капитала; и
3. повышение благосостояния и устойчивого развития за счёт «зелёного» экономического роста.
РПП также будет содействовать реализации межсекторальных задач, которые позволят Узбекистану достигнуть ряда целей социально-экономического развития к 2030 году Они включают:
1. устранение гендерного неравенства; и
2. более активное участие граждан в процессе принятия политических решений и усиление подотчётности государственных органов перед общественностью.
«Правительство Узбекистана приветствует принятие новой рамочной программы партнёрства, которую мы намерены реализовывать совместно с нашими партнёрами из Всемирного банка, Международной финансовой корпорации (МФК) и Многостороннего агентства по инвестиционным гарантиям (МИГА)», — отметил Джамшид Кучкаров, заместитель премьер-министра, министр экономического развития и сокращения бедности Узбекистана.
Он выразил уверенность, что программа внесёт вклад в успешную реализацию Стратегии развития Узбекистана на 2022−2026 годы и поможет стране в достижении целей по сокращению уровня бедности вдвое к 2026 году, а также вхождению Узбекистана в число стран с доходами выше среднего к 2030 году.
РПП была разработана на основе всестороннего анализа существующих вызовов и потенциальных возможностей для развития Узбекистана. Он был проведен в рамках всесторонней диагностики социально-экономической ситуации в стране. В нём также учтены результаты активных консультаций с представителями правительства и региональных властей, гражданского общества, частного сектора, академических кругов и международных партнёров по вопросам развития.
«Основываясь на нашем успешном сотрудничестве с Узбекистаном за последние пять лет и с учётом нашего опыта поддержки трансформации в других странах с переходной экономикой, РПП окажет содействие правительству в реализации рыночных реформ следующего поколения», — заявила Татьяна Проскурякова, региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии.
В настоящее время в портфель Всемирного банка в Узбекистане входят 28 проектов, поддерживающие различные социально-экономические реформы, с финансовыми обязательствами на общую сумму 5,26 млрд долларов США. В эту сумму входят льготные кредиты Международной ассоциации развития (МАР) на сумму около 3,23 млрд долларов (предоставляются с нулевой или очень низкой процентной ставкой на 30 лет с льготным периодом в 5 лет) и кредиты Международного банка реконструкции и развития (МБРР) на 2,03 млрд долларов. Около 2,66 млрд долларов из вышеуказанной суммы обязательств ещё только предстоит освоить. Данные финансовые ресурсы будут задействованы для реализации проектов в рамках новой РПП.
«Узбекистан переживает беспрецедентную экономическую трансформацию благодаря историческим реформам, стимулирующим рост частного сектора, — сказала Вибке Шлёмер, директор МФК по Турции и Центральной Азии. — МФК продолжит поддерживать страну на этом пути посредством инвестирования и мобилизации дополнительных средств инвесторов в ключевые сектора, помощи в укреплении финансовой инфраструктуры, запуска большего числа новаторских проектов государственно-частного партнёрства (ГЧП) для повышения качества в предоставлении различного рода услуг и содействия устойчивому экономическому росту».
Портфель МФК в Узбекистане состоит из 18 проектов с финансовыми обязательствами на общую сумму 230 млн долларов, которые поддерживают развитие частного сектора. Это финансирование дополняет консультативные услуги, в том числе предоставляемые корпорацией с целью поддержки правительства в подготовке государственных банков к приватизации, трансформации хлопкового сектора, развитии химической промышленности и пилотировании проектов ГЧП в сфере здравоохранения и энергетики.
МИГА в 2021 году предоставило гарантии, защищающие инвесторов от рисков, на строительство и эксплуатацию новой парогазовой электростанции мощностью 1500 МВт в Сырдарьинской области Узбекистана.