Ayni vaqtda prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida sportni ommalashtirish, sport ta’limini yaxshilash va iqtidorli sportchilarni tayyorlash bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqda uning matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, so‘nggi besh yilda sportni rivojlantirishga qariyb 4 trillion so‘m yo‘naltirilib, 118 ta yangi yirik sport obyektlari foydalanishga topshirilgan va 110 ta obyekt rekonstruksiya qilingan. «Lekin, sportdagi natijalar yaratilgan sharoitlarga hali mos emas», — dedi davlat rahbari.
Sport maktablari bilan olimpiya zaxiralari kollejlari va oliy sport mahorati maktablari o‘rtasida seleksiya borasida uzviy «zanjir» yo‘lga qo‘yilmagani qayd etildi.
Misol uchun, respublikadagi 279 ta bolalar va o‘smirlar sport maktabining 190 tasida 36 ta olimpiya sport turidan bor-yo‘g‘i 10 tasi o‘rgatiladi.
Oqibatda, xalqaro musobaqalarda qatnashish uchun davlat barcha tashkiliy va moliyaviy sharoitlarni yaratib berayotganiga qaramasdan, Osiyo va jahon olimpiya sporti bo‘yicha chempionatlarida 5−6 nafardan sovrindor chiqmoqda, xolos.
6 ta oliy sport mahorati maktabi, 32 ta olimpiya sport federatsiyasi olimpiya zaxiralari kollejlari bilan ishlashni o‘z holiga tashlab qo‘ygan. Kollejlardagi 9 mingga yaqin sportchilarning 21 foizi milliy terma jamoaga kira olgan.
«Vaholanki, milliy terma jamoa tarkibini aynan shu kollejlardan chiqqan sportchilar tashkil etishi kerak emasmi? Bu masala qaysi viloyat hokimini qiynayapti? Birorta viloyat, tuman yoki shahar hokimi sportning barcha turlari bo‘yicha tizimli ishlashni yo‘lga qo‘ya olgani yo‘q», — dedi prezident.
Sidney va Rio Olimpiadalarida shuhrat qozongan Andijon, Buxoro va Farg‘ona boks maktablari bugungi kunga kelib natija ko‘rsatmay qo‘ygani ta’kidlandi.
O‘tgan yili 352 ta respublika musobaqasi o‘tkazilgan bo‘lsa-da, birorta hududda tuman bosqichi, 158 tasida esa viloyat bosqichi tashkil etilmagan.
(Chapdan o‘ngga) Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, bosh prokuror Nig‘matilla Yo‘ldoshev va mudofaa vaziri Bahodir Qurbonov.
«Sport vazirligini yangidan tashkil etib, vazir va o‘rinbosarlariga aniq vazifalarni qo‘yganman. Endi sportchilarni tayyorlash va seleksiya qilish bo‘yicha mutlaqo yangi tizim joriy qilinadi», — dedi Shavkat Mirziyoyev. Uning so‘zlariga ko‘ra, eng avvalo, yoshlarni bolalikdanoq sportga jalb qilish va iqtidorli sportchilarni tayyorlash borasidagi yondashuvlar o‘zgartiriladi.
Yangi tizim Buxoro viloyati misolida tushuntirildi. Jumladan:
• har bir mahallada ikkita mavsumda (aprel-iyun, sentabr-dekabr) musobaqalar tashkil etilib, yaxshi natija ko‘rsatgan yoshlar sport bo‘limi va yoshlar yetakchisi tomonidan elektron ro‘yxatga kiritiladi;
• bu yoshlar viloyatdagi 19 ta sport maktabining maxsus guruhlarida (8 oygacha) murabbiylar bilan bepul shug‘ullanadi;
• maxsus guruhlardagi professional sportga salohiyati bor yoshlar yo‘nalishiga ko‘ra viloyatdagi 4 ta ixtisoslashgan maktabga qabul qilinadi (suzish, yakkakurash, o‘yin turlari va yengil atletika, badiiy gimnastika);
• sport maktabi trenerlarining ish haqi 35 foizga oshiriladi. Bundan tashqari, yaxshi natija ko‘rsatgan maktab direktorlari, trenerlar va boshqa mutaxassislarga qo‘shimcha 50 foizgacha ustama to‘lanadi;
• jamoaviy sport turlari bo‘yicha hududiy chempionatlarda sportchilari g‘olib bo‘lgan trenerlarga 5 foiz, respublika chempionatida — 20 foiz ustama beriladi;

Президент Шавкат Мирзиёев в понедельник проводит совещание по вопросам популяризации спорта, улучшения спортивного образования и подготовки спортсменов. Детали с совещания сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Президент сообщил, что за последние пять лет на развитие спорта было направлено почти 4 трлн сумов, построено 118 крупных спортивных объектов и реконструировано 110. В текущем году выделенная сумма составляет 2,3 трлн сумов, их них 1,2 трлн сумов — на спортивные учебные учреждения, сообщалось на совещании.
«Однако результаты в спорте всё ещё не соответствуют созданным условиям», — заявил президент.
Шавкат Мирзиёев указал, что не созданы «звенья» связи в области селекции спортсменов между спортивными школами, колледжами олимпийского резерва и школами высшего спортивного мастерства.
Президент поручил повысить охват молодёжи спортивными школами в 1,3 раза — до 520 тысяч человек.
Согласно озвученным им данным, в 190 из 279 детских и подростковых спортивных школ изучаются всего 10 из 36 олимпийских видов спорта. На азиатских и мировых чемпионатах по олимпийским видам спорта призёрами от Узбекистана становится лишь 5−6 человек.
Министерству развития спорта поручено провести специализацию всех спортшкол по олимпийским видам спорта и связать каждую спортивную школу с махаллёй, школой и техникумами, создав минимум 1 кружок олимпийского спорта.
Министр развития спорта Адхам Икрамов.
«Ни один хоким области, района или города не наладил системную работу по всем видам спорта», — заявил президент, говоря о необходимости формирования национальных сборных из спортсменов-учащихся колледжей. В сборную смогли войти только 21% из около 9000 обучающихся в колледжах спортсменов, сказал он.
Минспорта и областным хокимиятам поручено обеспечить массовые регулярные занятия спортом 43% молодёжи (более 6 миллионов человек). Ранее на обсуждении проекта стратегии охраны здоровья и благополучия подростков Узбекистана специалисты ЮНИСЕФ сообщали, что распространённость недостаточной физической активности подростков составляет 84% среди девочек и 56% среди мальчиков.
Завоевавшие победы на олимпиадах в Сиднее и Рио-де-Жанейро представители андижанской, бухарской и ферганской школ бокса сегодня не могут показывать достойные результаты, говорилось на совещании.
«Теперь будет внедрена абсолютно новая система подготовки и селекции спортсменов», — объявил президент. В первую очередь, изменятся подходы к привлечению к спорту с детства и подготовке талантливых спортсменов.
Новая система была разъяснена на примере Бухарской области. Она подразумевает:
• в каждой махалле в два сезона (апрель-июнь, сентябрь-декабрь) будут организовывать соревнование, показавшие хорошие результаты дети будут вноситься в электронный список;
• эти дети будут бесплатно заниматься до восьми месяцев в специальных группах 19 спортивных школ области;
• дети в группах с потенциалом к занятию профессиональным спортом будут приниматься в спецшколы по четырём направлениям;
• зарплата тренеров в спортшколах повысится на 35%. Директорам, тренерам и специалистам, показывающим хорошие результаты, доплатят ещё до 50% надбавки;
• спортивные школы области по их специализации превратятся в базу по олимпийским видам спорта.
Напомним, в апреле 2021 года на базе Министерства физической культуры и спорта и Государственного комитета по развитию туризма было создано Министерство туризма и спорта. В феврале этого года оно было разделено на два министерства: туризма и культурного наследия, а также развития спорта.