Bunda yo‘lovchilar o‘tkazuvchanlik qobiliyatini soatiga 200 dan 400 yo‘lovchigacha oshirib, tashrif buyuruvchilar zalini kengaytirish rejalashtirilgan. Shuningdek, aerovokzalning ikkinchi qavati jo‘nab ketuvchilar uchun mo‘ljallab qayta rekonstruksiya qilinadi.
Ro‘yxatga olish stollari soni 3 tadan 10 tagacha oshiriladi. Shuningdek, aeroportda zamonaviy bagaj tasmalari, elektron tarozilar va yo‘lovchilar uchun boshqa qulayliklar yaratiladi, deyiladi vazirlik xabarida.
Foto: Transport vazirligi.
Transport vazirligi rekonstruksiya qachon boshlanganini va qancha davom etishini ochiqlamagan. Biroq, aeroportni rekonstruksiya qilish uchun uchastkalar 2021 yil mart oyida davlat xaridlari portaliga joylashtirilgandi.
«Gazeta.uz» avvalroq, 2035 yilgacha mamlakat aeroportlarini rivojlantirish strategiyasini qabul qilgani haqida xabar bergandi. Undagi dasturning birinchi bosqichi 2022−2026 yillarni qamrab oladi hamda Urganch va Farg‘ona vodiysida yangi aeroportlar qurish, Toshkent aeroporti fasadini yangilash rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, mart oyida rekonstruksiya ishlaridan so‘ng ochiq kitob shaklidagi yangi Samarqand xalqaro aeroporti majmuasi ochildi. U soatiga 800 kishiga va haftasiga 120 tagacha reysga xizmat ko‘rsatishga qodir. Boshqa aeroportlardan farqli o‘laroq, terminalga avtomobil orqali yetib borish mumkin va bino panjara bilan o‘ralmagan.

В аэровокзальном комплексе международного аэропорта Карши ведётся реконструкция, сообщило Министерство транспорта Узбекистана. Планируется расширить зал прилёта, увеличив пропускную способность аэровокзала с 200 до 400 пассажиров в час. Второй этаж аэровокзала реконструируют и приспособят для вылета.
Количество регистрационных стоек увеличат с 3 до 10. Также в аэропорту установят современные багажные ленты, электронные весы и другие удобства для пассажиров, говорится в сообщении Минтранса.
Фото: Минтранс.
Минтранс не сообщил, когда началась реконструкция и сколько она продлится. Однако на портале госзакупок лоты о реконструкции аэропорта размещались в марте 2021 года.
«Газета.uz» ранее сообщала, что в стране принята стратегия развития аэропортов страны до 2035 года года, первый этап программы охватывает 2022−2026 годы. Запланировано строительство новых аэропортов в Ургенче и Ферганской долине, обновление фасада аэропорта Ташкента.
Напомним, в марте после реконструкции открылся новый аэровокзальный комплекс Самарканда в виде раскрытой книги. Он способен обслуживать до 800 человек в час и до 120 рейсов в неделю. В отличие от других аэропортов к терминалу можно подъехать на машине и здание не окружено забором.