17 may kuni O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda Fransiyaning Studio KO arxitektura byurosi tomonidan Zamonaviy san’at markazi binosi, Toshkentning Namuna va Hastimom mahallalaridagi art rezidensiyalarni rekonstruksiya qilish loyihalari taqdimoti bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda «Gazeta.uz» muxbiri.
2019 yilda Zamonaviy san’at markazi Mirobod tumani Amir Temur ko‘chasidagi tarixiy binoda joylashgan edi. 1912 yilda qurilgan sanoat binosida 1917 yil inqilobiga qadar Toshkentdagi birinchi dizel elektr stansiyasi joylashgan bo‘lib, u yerda shahardagi birinchi tramvay liniyasi uchun energiya ishlab chiqarilgan. Bino me’mori Turkiston viloyati qurilish boshqarmasi boshlig‘i Vilgelm Geynselman bo‘lib, Toshkent real maktabi, Romanovlar saroyi va boshqa loyihalar ham unga tegishlidir.
ZSM rekonstruksiya loyihasi. Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi videolavhasidan skrinshot.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori Gayane Umerovaning ta’kidlashicha, koronavirus pandemiyasi tufayli ZSMni qayta tiklash ishlarini olib borish ikki yilga qoldirishga to‘g‘ri keldi.
«Shu vaqt ichida bir qancha yirik tadbirlarni o‘tkazishga, Markaz qoshida Yosh rassomlar laboratoriyasini ishga tushirishga, Venetsiya biyennalesi uchun mediatorlarni jalb qilishga, mahallalarni rekonstruksiya qilishga kirishdik», — dedi u.
«Binoni rekonstruksiya qilish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari 2021 yilda boshlangan, ishlarni to‘liq yakunlash 2023 yilga mo‘ljallangan», — deya ma’lum qildi Gayane Umerova.
Binoni restavratsiya va rekonstruksiya qilish ishlarini eko tamoyillar asosida amalga oshirish, muqobil energiya manbalaridan foydalanish rejalashtirilgan. Asosiy vazifa — binolar me’morchiligining o‘ziga xosligi va individualligini saqlab qolishdir.
ZSM rekonstruksiya loyihasining ko‘rsatilishi. Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi videolavhasidan skrinshot.
«Biz yaqinda qo‘shilgan barcha detallarni olib tashlagan holda dizel stansiyasi va ma’muriyat binosining asl tuzilishini qayta tiklashni va ochib berishni xohlaymiz, — dedi Studio KO asoschisi Olive Marti. — Shunday qilib, u yanada haqiqiy bo‘ladi».
Arxitektorning so‘zlariga ko‘ra, shiftlarning balandligi va binoning keng perimetri ma’ruza va multimedia zallari sifatida foydalanish mumkin bo‘lgan joylarni jihozlash imkonini beradi. Loyihaga ko‘ra, markazning ichki hududi plazaga (maydon) aylantiriladi, bu esa makonni foydalanishni imkon qadar moslashuvchan qiladi va ochiq havoda tadbirlar o‘tkazish imkonini beradi.
«Biz o‘z oldimizga mavjud bo‘lgan noyob makonni yangilash va shu orqali shaharning individual madaniy, arxitektura va tarixiy muhitini saqlab qolishdek muhim vazifani qo‘yganmiz», — deydi Gayane Umerova.
ZSMda O‘zbekiston san’at jamoatchiligining jahon kontekstiga integratsiyalashuviga xizmat qiladigan ko‘rgazmalar, ma’ruzalar, jamoatchilik muhokamalari, taklif etilgan rassomlar va kuratorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Mashhur rassom va Atelier Misto asoschisi Mitsa Muchiarelli tomonidan yaratilgan Zamonaviy san’at markazining maketi. Foto: Saida Mirziyoyeva / Telegram.
Zamonaviy san’at markazining maketi.
Toshkentning Namuna va Xastimom tarixiy mahallalaridagi art-rezidensiyalar Zamonaviy san’at markazining o‘quv platformasi bo‘ladi. Unda turar-joy binolari, ko‘rgazma maydoni, kutubxona, kovorking, rassomlar, haykaltaroshlar, kulolchilar va tikuvchilar uchun ijodiy ustaxonalar bo‘ladi. Ustaxonalarda yangi media, kino va 3D bosib chiqarish bilan ham ishlash mumkin bo‘ladi. Ta’lim dasturi doirasida rassomlarning malakasini oshirish bo‘yicha maxsus dasturlar yo‘lga qo‘yiladi.
Namuna mahallasidagi art-rezidensiya Matkarimboy madrasasi negizida barpo etiladi. Binoni an’anaviy me’moriy qiyofasini saqlab qolgan holda restavratsiya qilish rejalashtirilgan. Ikkinchi rezidensiya esa sobiq bolalar bog‘chasi binosida tashkil etiladi.
Tadbirda aytilishicha, o‘z mahoratini oshirish, boshqa sohadagi hamkasblari va mutaxassislari bilan hamkorlik qilish va xalqaro miqyosda professional faoliyatini davom ettirish istagida bo‘lgan dunyoning turli burchaklaridan kelgan ijodiy kasb vakillari rezident bo‘lishlari mumkin bo‘ladi. Art-rezidensiya dasturida ishtirok etishning asosiy sharti — qiziqarli loyiha va yangi madaniy makonda ishlash istagi.
Toshkent shahrida badiiy qarorgohlarning barpo etilishi shaharning ijodiy muhitini boyitadi va qulay shahar makonini yaratadi, hududlararo va xalqaro ijodiy aloqalarni rivojlantirishni rag‘batlantiradi, shaharning individual madaniy muhitini saqlab qolishga yordam beradi. Bundan tashqari, bu yangi ish o‘rinlari yaratish, sarmoya va turizm biznesini jalb qilish imkonini beradi, deya ta’kidlandi tadbirda.

Фонд развития культуры и искусства Узбекистана и французское архитектурное бюро Studio KO 17 мая провели презентацию проектов реконструкция здания Центра современного искусства (ЦСИ) и создания арт-резиденций в двух исторических махаллях Ташкента, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
В 2019 году Центр современного искусства разместился в историческом здании на улице Амира Темура в Мирабадском районе. До революции 1917 года в индустриальном здании, построенном в 1912 году, находилась первая в Ташкенте дизельная электростанция, вырабатывающая энергию для первой в городе трамвайной ветки. Архитектором сооружения является глава строительного ведомства Туркестанского края Вильгельм Гейнцельман, которому также принадлежат проекты Ташкентского реального училища, дворца Романовых и другие.
Рендер проекта реконструкции ЦСИ. Скриншот из видео Фонда развития культуры и искусства.
Исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова отметила, что реставрацию ЦСИ пришлось отложить на два года в связи с пандемией коронавируса.
«За это время мы успели провести несколько больших мероприятий, запустить Лабораторию для молодых художников при центре, набрать медиаторов для биеннале в Венеции и запустить реконструкцию махаллей», — сказала она.
Подготовительные работы по реконструкции здания были начаты в 2021 году. Полное завершение работ намечено на 2023 год, отметила Гаянэ Умерова.
Реставрацию и реконструкцию здания планируется реализовать в соответствии с эко-принципами, будут использованы альтернативные источники энергии. Основной задачей поставлено сохранение уникальности и индивидуальности архитектуры зданий.
«Мы хотим восстановить и выявить первоначальное строение дизельной станции и административного здания, убрав все детали, которые были добавлены недавно, — рассказывает сооснователь компании Studio KO Оливье Марти. — Таким образом оно получится более аутентичным».
По словам архитектора, высота потолков и широкий периметр здания позволяют обустроить трансформируемые пространства, которые можно будет использовать как лекционные и мультимедиа залы. По проекту внутренняя территория центра будет превращена в плазу (площадь), что сделает пространство максимально гибким в эксплуатации и позволит проводить мероприятия под открытым небом.
«Перед собой мы ставим важную задачу — обновить уже существующее уникальное пространство, тем самым сохранив индивидуальную культурную, архитектурную и историческую среду города», — сказала Гаянэ Умерова.
В ЦСИ планируется проводить выставки, лекции, публичные дискуссии, встречи с приглашёнными художниками и кураторами, которые будут способствовать интеграции узбекистанского художественного сообщества в мировой контекст.
Макет Центра современного искусства, созданный известной художницей в области макетирования и основателем Atelier Misto Мицей Мучиарелли. Фото: Саида Мирзиёева / Telegram.
Макет Центра современного искусства.
Образовательной платформой Центра современного искусства станут арт-резиденции в исторических махаллях Ташкента «Намуна» и «Хаст Имам». Здесь расположатся жилые помещения, выставочное пространство, библиотека, коворкинг, творческие мастерские для живописцев, скульпторов, керамистов и портных. В мастерских также можно будет работать с новыми медиа, кино и 3D-печатью. В рамках образовательной программы будут запущены специальные программы по профессиональному развитию для художников.
Арт-резиденция в махалле «Намуна» будет создана на базе медресе Маткаримбой. Здание планируется отреставрировать с сохранением традиционного архитектурного облика. Вторая резиденция будет создана в здании бывшего детского сада.
Резидентами смогут стать представители творческих профессий со всего мира, желающие совершенствовать свои навыки, сотрудничать с коллегами и специалистами из других областей и продолжать профессиональную карьеру на международном уровне, говорилось на мероприятии. Главное условие для участия в программе арт-резиденций — интересный проект и желание работать в новом культурном пространстве.
Создание художественных резиденций в Ташкенте позволит обогатить творческую среду города и создать комфортное городское пространство, стимулируя развитие межрегиональных и международных творческих связей, и поможет сохранить индивидуальную культурную среду города. Кроме того, это позволит создать новые рабочие места, привлечь инвестиции и туристический бизнес, говорилось на мероприятии.