Toshkentda Markaziy Osiyodagi eng yirik yopiq akvapark qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari — investisiyalar va tashqi savdo boshqarmasi boshlig‘i Sharof Raxmanov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Dushanba kuni prezident Toshkent shahrining Yashnobod tumanidagi «Texnopark» (sobiq TAPOiCh aviatsiya zavodi) hududida yangi akvapark loyihasi bilan tanishdi. Majmuani hozirda foydalanilmayotgan 4,5 gektar maydonda va yana bir binoni to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyasi evaziga barpo etish ko‘zda tutilgan.
Bu yerda ochiq va yopiq suv havzalari, attraksionlar, restoranlar, o‘yin maydonchalari bo‘ladi. Taqdimotga ko‘ra, akvaparkning yopiq qismi 6000 tashrif buyuruvchiga, ochiq qismi esa 1000 kishiga xizmat ko‘rsata oladi.
Davlat rahbari Yunusobod tumanidagi Astronomiya parki hududida barpo etiladigan gullar bog‘i loyihasi bilan ham tanishdi.
«Bu joy aholining madaniy dam olishi, poytaxtimiz ekologiyasi yaxshilanishi uchun yana bir omil bo‘ladi», — deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
«Toshkent shahrida Markaziy Osiyoda eng yirik yopiq akvapark loyihasi namoyish etildi. [Prezident tomonidan] tezda bu loyihalarni ishga tushirish topshirig‘i berib o‘tildi», — dedi Sharof Raxmanov.

В Ташкенте планируется построить самый крупный закрытый аквапарк в Центральной Азии. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» 18 апреля сообщил заместитель хокима Ташкента — начальник управления инвестиций и внешней торговли Шароф Рахманов.
В понедельник президент ознакомился с проектом крытого аквапарка, который разместится на территории «Технопарка» в Яшнабадском районе столицы (бывший авиационный завод ТАПОиЧ). Объект планируется построить на территории неиспользуемых ныне 4,5 га земель и одного здания с привлечением прямых иностранных инвестиций.
Здесь будут крытые и открытые бассейны, водные аттракционы, рестораны, детские площадки. Согласно презентации, крытая часть аквапарка может вмещать в себя 6000 посетителей, открытая часть — 1000 человек.
Глава государства также ознакомился с проектом создания цветочного сада на территории Парка астрономии в Юнусабадском районе.
«Сад станет ещё одним шагом в процессе создания условий для культурного отдыха населения и улучшения экологии столицы», — говорится в сообщении пресс-службы президента.