Departamentning Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi resurslaridan foydalanish sohasida iqtisodiy huquqbuzarliklarga qarshi kurashish bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro F. T. taqiqlangan ov quroli — «leska»dan to‘qilgan to‘rlardan foydalanib, tabiiy hududdan 107 bosh sudak, 22 bosh zog‘orabaliq (sazan), 20 bosh «tovonbaliq», «oq amur» va «vobla» kabi baliqlarini ovlagani aniqlandi. Ushbu xatti-harakatlari bilan fuqaro hayvonot dunyosiga 31,2 mln so‘m zarar yetkazilgani ma’lum qilindi.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 202-moddasi (hayvonot yoki o‘simlik dunyosidan foydalanish tartibini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Гражданин Ф.Т., используя сети, незаконно выловил большое количество рыбы в Айдар-Арнасайской системе озёр, сообщил Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
В ходе оперативного мероприятия в его улове было найдено 107 судаков, 22 сазана, 20 карасей, белый амур и вобла. Ущерб животному миру оценивается в 31,2 млн сумов.
В отношении мужчины возбуждено уголовное дело по статье 202 (Нарушение порядка пользования животным или растительным миром), ведётся следствие.