Adliya vazirligi tomonidan tadbirkorlarning umumiy ovqatlanish sohasidagi faoliyati tahlil qilindi. Qayd etilishicha, o‘rganish davomida davlat idoralarining statistik va boshqa ma’lumotlari va 2,1 mingdan ortiq umumiy ovqatlanish korxonalari vakillari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovlar natijalari tahlil qilindi. Tahlil natijasida sohaga oid bir qator muammolar aniqlandi.
Birinchidan, sohani tartibga soluvchi qonunchilik hujjatlari va qoidalar eskirgan, biznes yuritish amaliyotiga mos kelmaydi. Masalan, restoran tozalash, ta’mirlash va shu kabilar ishlar uchun yopilishidan bir hafta oldin bu haqda e’lonni osib qo‘yishi kerak. Buni bajarmasa 2 mln. so‘m jarimaga tortiladi.
Shuningdek, umumiy ovqatlanish xizmatiga oid sanitariya norma va qoidalari (SanPiN 0309−14-son) ham zamon talablariga mos kelmaydi, buning natijasida qoidalarning 20 tasiga rioya etish imkonsiz bo‘lib qolgan.
Jumladan, taomlarni ko‘mir, o‘tin, qattiq yoqilg‘ida ishlaydigan plitalarda pishirish mumkin emas (qish mavsumlarida gaz ta’minoti cheklanganda mazkur talabga rioya qilib bo‘lmaydi).
Yana bir misol, taxminan 12 turdagi mahsulotlar uchun alohida-alohida pichoqlar mavjud bo‘lishi lozim (amalda aksariyat umumiy ovqatlanish korxonalarida har bir mahsulot uchun alohida pichoq ishlatilmaydi).
Ikkinchidan, soliq yuki va murakkab soliq ma’muriyatchiligi. Umumiy ovqatlanish korxonalari 7−9 turdagi soliqlarni to‘laydi. Jumladan, aylanmadan olinadigan soliq (tovar aylanmasi 1 mlrd so‘mgacha), qo‘shilgan qiymat solig‘i, foyda solig‘i, ijtimoiy soliq, daromad solig‘i (soliq agentli sifatida), mol-mulk solig‘i, yer solig‘i, suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq, alkogolli mahsulotlarni sotish huquqi uchun undiriladigan yig‘im (alkogolli ichimliklar sotilsa).
Soliq yukining yuqoriligi umumiy ovqatlanish korxonalarining 61 foizini soliqdan qochishga undamoqda. Shuningdek, ko‘p soliqlar to‘lash o‘z-o‘zidan ular bilan bog‘liq soliq ma’muriyatchiligini ham murakkablashtirmoqda: korxona 6 xil vaqtda soliqlarni to‘lashi va 5 xil vaqtda soliq hisobotlarini taqdim etishi lozim.
Shu sababli, umumiy ovqatlanish xizmatlari faoliyatini boshlashda respondentlarning deyarli 1/3 qismi soliq qonunchiligini tushunib olishda qiynalishgan. Mazkur omillar esa, o‘z navbatida, sohadagi yashirin iqtisodiyotning ulushi yuqori (30−40 foiz) bo‘lishiga olib kelmoqda.
Uchinchidan, tekshirish o‘tkazish holatlari juda ko‘p. Umumiy ovqatlanish korxonalarini 10 dan ortiq davlat idoralari (soliq, yong‘in nazorati, sanitariya nazorati, mehnat, ichki ishlar organlari, kommunal xizmatlarni ko‘rsatuvchi korxonalar va b.) doimiy bezovta qiladi.
Ularni eng ko‘p tekshiruvchi 3 ta idoralar (soliq, yong‘in nazorati, sanitariya nazorati) tomonidan 2020−2021 yillarda 8 mingga yaqin tekshirish o‘tkazilgan. Ya’ni, har yili o‘rtacha 14,5 foiz umumiy ovqatlanish korxonalari tekshirilgan.
Biroq, so‘rovda ishtirok etgan korxonalar vakillari boshqa fikrni bildirishdi, ya’ni 2,1 ming respondent har oyda deyarli 5,5 mingta tekshirish o‘tkazilganligini ta’kidlashdi. Demak, ularning faoliyatini noqonuniy tekshirish holatlari ko‘p.
Sohadagi tadbirkorlar ularning faoliyatini eng ko‘p tekshirish soliq organlari tomonidan amalga oshirilganligini, keyingi o‘rinlarda sanitariya va yong‘in nazorati organlari, ichki ishlar organlari (asosan, tunda faoliyat yuritishni to‘xtatish yuzasidan) ekanligini bildirishdi.
To‘rtinchidan, tekshirishlardagi korrupsiya holatlari. Faoliyatga oid qonun-qoidalar murakkab va tekshiruvchilar ko‘p bo‘lishi korrupsiyaga yo‘l ochib bermoqda.
Masalan, respondentlarning 26,4 foizi (905 nafar) soliq, 20,3 foizi (697 nafar) sanitariya va 11,3 foizi (387 nafar) yong‘in nazorati organlarida korrupsiya holatlariga duch kelishganini, shuningdek, korrupsiyaning eng ko‘p tarqalgan turi davlat organlari xodimlariga bepul xizmat ko‘rsatish ekanligini ta’kidlashdi.
Beshinchidan, infratuzilma obyektlariga ulanish va ularda bo‘ladigan uzilishlar. 63,4 foiz umumiy ovqatlanish korxonalari faoliyatini boshlashda infratuzilma obyektlari bilan bog‘liq muammolarga duch kelishgan.
Ta’minotdagi uzilishlar ham ular uchun odatiy hol bo‘lib qolmoqda. Jumladan, respondentlarning 36,3 foizi (766 nafari) suv ta’minotida, 35,2 foizi (742 nafari) gaz ta’minotida, 28,5 foizi (602 nafari) elektr ta’minotida qiyinchiliklarga yo‘liqishmoqda.
Oltinchidan, ishchilarni norasmiy yollash. Odatda, restoran, kafe va oshxonalarda oshpaz, ofitsiant, farrosh kabi ishchilarni mehnat shartnomasi tuzmasdan og‘zaki kelishuv bilan ishga oladi. Umumiy ovqatlanish korxonalarida 300 mingdan ortiq odam ishlasa, ularning 200 mingdan ko‘pi norasmiy band bo‘lib, bu holat korxona uchun (jarimaga sabab bo‘ladi), ishchi uchun (mehnat huquqlari kafolatlanmaydi) va davlat uchun (ijtimoiy va daromad soliqlari tushmaydi) ham manfaat olib kelmaydi.
Jumladan, so‘rovda ishtirok etgan korxonalar o‘z ishchilariga oyiga o‘rtacha 1,8 mln so‘m ish haqi to‘lab kelayotgani inobatga olinsa, ulardagi norasmiy bandlik tufayli davlat budjetiga 1,6 trln so‘mlik (ijtimoiy va daromad soliqlari) qo‘shimcha pul tushmasdan qolgan deyish mumkin.
Vazirlikning qayd etishicha, keltirib o‘tilganlar asosiy muammolar hisoblanib, bundan tashqari, umumiy ovqatlanish korxonalar oldida yana boshqa to‘siqlar ham bor (oziq-ovqat mahsulotlari uchun naqd pulga ehtiyoji baland, ijara xarajatlari va h.k.).
«Mazkur muammolar sohaning to‘liq potensial bilan rivojlanishiga salbiy ta’sir etib kelmoqda. Shu bilan birga, turizm sohasida katta marralarni oldimizga qo‘ymoqdamiz. Umumiy ovqatlanish xizmatlarining sifati va rivojlanganligi xorijlik sayyohlarni albatta e’tiborini jalb etadi! Umumiy ovqatlanish sohasidagi mavjud muammolar esa „zanjir effekti“ bilan turizmning rivojini ham sekinlashtiradi», — deyiladi tahlilda.
Shu sababli, Adliya vazirligi tomonidan ushbu muammolarni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilib, tegishli idoralarga taqdim etildi.

Министерство юстиции Узбекистана перечислило основные проблемы в сфере общественного питания, сдерживающие развитие отрасли. Проблемы установлены по итогам изучения регулирования и практики опросов 2100 представителей предприятий отрасли, проведённых министерством.
1. Законодательство, регулирующее общепит, устарело и не соответствует практике ведения бизнеса. В частности, если ресторан не вывесит за неделю объявление о закрытии (для проведении уборки, ремонта или других работ), на предприятие должен быть наложен штраф в 2 млн сумов.
Отмечается, что отдельные санитарно-гигиенические требования для предприятий общепита (СанПиН 0309−14) не соответствуют современным требованиям. В частности, установлен запрет приготовления на плитах с углём, дровами, твёрдым топливом, однако это требование не может быть выполнено, если зимой ограничена подача газа.
Минюст приводит ещё один пример: требование использовать отдельные ножи для 12 видов продуктов на практике не выполняется большинством предприятий общепита.
2. Налоговое бремя и сложное налоговое администрирование выделено отдельной проблемой.
Организации общепита платят 7−9 видов налогов, отмечает Минюст. Налог с оборота (оборот до 1 млрд сумов), налог на добавленную стоимость, налог на прибыль, социальный налог, налог на имущество, за пользование водными ресурсами, земельный налог и др. Согласно опросу, высокая налоговая нагрузка вынуждает 61% предприятий общественного питания уклоняться от уплаты налогов.
Также указано, что оплата налогов разных видов сама по себе усложняет налоговое администрирование этих предприятий, в связи с необходимостью выплат налогов и налоговой отчётности по различным периодам времени.
По данным опроса, почти треть опрошенных испытывает трудности с пониманием налогового законодательства при осуществлении деятельности. Эти факторы приводят к высокой (30−40%) доле теневого бизнеса в отрасли.
3. Минюст называет многочисленные проверки в качестве ещё одной проблемы в отрасли.
Предприятия общественного питания постоянно беспокоят более 10 государственных органов (налоговая, пожарная, санитарная, трудовая инспекции, правоохранительные органы, ЖКХ и др.).
В 2020—2021 годах проведено около 8 тысяч проверок общепита тремя ведомствами (налоговой, пожарной, санитарной). В среднем ежегодно 14,5% предприятий общественного питания проходят проверку.
Однако 2,1 тысячи участников опроса Минюста отметили, что ежемесячно проводились 3 проверки. Это показывает, что фактическое количество проверок составляет 5,5 тысячи в месяц, есть и случаи незаконной проверки.
Респонденты указали, что больше всего проверок проводятся налоговыми органами, затем идут органы санитарного и пожарного надзора, правоохранительные органы (в основном по приостановке деятельности в ночное время).
4. Случаи коррупции при проведении проверок.
Правила, регулирующие данную сферу сложны, и поэтому в деятельности предприятий общественного питания могут быть нарушения, допускает министерство. Эти нарушения влекут за собой проверки, которые впоследствии могут привести к коррупции.
В ходе опроса 26,4% (905) респондентов заявили, что сталкивались со случаями коррупции в налоговых, 20,3% (697) в санитарных и 11,3% (387) в органах пожарного контроля, а также отметили, что наиболее распространённым видом коррупции является бесплатное обслуживание сотрудников государственных органов.
5. Проблемы с подключением к инженерно-коммуникационным сетям и перебои в поставках газа, электроэнергии и воды.
63,4% опрошенных представителей предприятий общественного питания подчеркнули, что в начале своей деятельности сталкивались с проблемами, связанными с подключением к объектам инфраструктуры.
Перебои с поставками также остаются для них обычным явлением. В частности, 36,3% (766 человек) опрошенных имеют проблемы с водоснабжением, 35,2% (742 человека) — с газоснабжением, 28,5% (602 человека) — с электроснабжением.
6. Неформальный наём работников
Как правило, рестораны, кафе и кухни нанимают таких работников, как повара, официанты, уборщицы, по устному соглашению без заключения трудового договора.
Согласно данным Госкомстата, на предприятиях общественного питания работают более 300 тысяч человек, из них более 200 тысяч, или 2/3 всех работников — неофициально. Опрошенные указали, что они неформально платили своим сотрудникам в среднем 1,8 млн сумов в месяц.
В результате неформального найма в госбюджет не поступает около 1,6 трлн сумов налогов ежегодно, делает вывод Минюст.
Также предприятия общественного питания сталкиваются и с другими проблемами (высокая потребность в наличных средствах для покупки продуктов питания, стоимость аренды и др).
Министерство сообщило, что разработало предложения по решению проблем и направило в ответственные органы.