O‘zbekiston koinotni o‘rganishga qanday hissa qo‘shgan?
Insonning koinotga birinchi parvozi bundan 61 yil avval amalga oshirilgan. Kosmonavtika kuni munosabati bilan “Gazeta.uz”ning O‘zbekistonning koinotni o‘rganishga qo‘shgan hissasi haqidagi tahlilini eslaymiz. Yutuqlar qatoridan “TAPOiCh”da kosmonavtlarni sinovdan o‘tkazish uchun samolyotlar ishlab chiqarilgani, Toshkent muhandislik byurosida Oy tuprog‘ini Yerga olib tushgan qurilmaning yaratilgani, Oyni tadqiq qilish uchun Toshkentda ishlab chiqilgan asbob-uskunalar Nevich posyolkasida sinovdan o‘tkazilgani kabilar o‘rin olgan.
Maqola birinchi marta 2021-yilda rus tilida nashr etilgan.
Gazeta.uz” ayrim fotosuratlarni O‘zbekiston Kinofotofono hujjatlar milliy arxividan olgan.
Zamonaviy kosmik sanoat iqtisodiy o‘sishning kuchli texnologik bazasiga aylandi. Bu eng yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan tarmoqlardan biridir. Kosmik faoliyat ilmiy-texnikaviy salohiyatni, yuqori texnologiyalarni rivojlantirishni taʼminlaydi, xavfsizlik va mudofaa, atrof-muhitni boshqarish, tabiiy va texnogen ofatlarning oldini olish kabi muammolarini hal qilishga yordam beradi.
Bugungi kunda barcha rivojlangan davlatlar o‘zlarining geosiyosiy manfaatlarini ro‘yobga chiqarish uchun kosmik faoliyat muhimligini anglab yetdi.
SSSR parchalanishi bilan O‘zbekistonning aerokosmik sanoati deyarli rivojlanmadi, biroq mamlakatda koinotni o‘rganish borasida muhim bo‘lgan ishlanmalar mavjud.
Baʼzi rasmlar ustiga bosish mumkin. Tavsifni ko‘rish uchun rasm ustiga bosing.
Baykonur
1955-yilda dunyodagi eng birinchi va eng katta Boyqo‘ng‘ir kosmodromiga asos solingan. Kosmodrom qurilishi uchun joy tanlashda hal qiluvchi shartlar obyekt hududidagi aholi siyrak yerlar, Moskva-Toshkent temir yo‘lining mavjudligi va Sirdaryoga yaqinligi bo‘ldi. Suv kosmodrom xodimlarining hayotini taʼminlash va uni qurish uchun zarur edi. U maxfiylashtirilgan edi.
Maxfiy hujjatlarda sinov maydoni NIIP-5 (SSSR Mudofaa vazirligining 5-sonli ilmiy tadqiqot sinov maydonchasi) deb nomlangan. Poligon tashkil etilgan paytdan to 1960-yillargacha maxfiy pochta manzili “Toshkent-90” bo‘lgan.
O‘zbekistondan Boyqo‘ng‘irga harbiy mutaxassislar, qurilish materiallari va oziq-ovqat jo‘natilgan.
Gagarin shahri
Kosmosga parvoz qilganidan keyin millionlar kumiriga aylangan Yuriy Gagarin do‘stlik va tinchlik missiyasi bilan xorij safarlariga chiqdi. 1961-yil 29-noyabrga o‘tar kechasi bortida birinchi kosmonavt bo‘lgan, Moskvadan Dehliga uchayotgan samolyot yoqilg‘i to‘ldirib olish uchun Toshkent aeroportida to‘xtadi. Buni «Правда Востока» gazetasi muxbiri Georgiy Dimovning qizi Irina eslaydi.
Kosmonavtning Toshkentda qisqa to‘xtashi haqida faqat yuqori rahbariyat bilgan bo‘lsa-da, jurnalist va uning qizi Gagarin bilan uchrashish baxtiga muyassar bo‘ldi.
Muxbirga uchrashuv haqida yozish taqiqlangan, ammo ertasi kuni ertalab intervyular va fotosuratlar nashr etilgan.
1961-yil dekabr oyida Toshkentda Yuriy Gagarinni rasmiy va tantanali qabul qilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Minglab odamlar birinchi kosmonavtni kutib olish uchun ko‘chalarga chiqishdi. Toshkentliklar aeroportdan shahar markazigacha bo‘lgan yo‘lni to‘ldirishdi. Gagarin korteji yurgan yo‘l gullarga to‘la edi.
1968-yil mart oyida fojiali o‘limidan oldin Gagarin O‘zbekistonga yana ko‘p marta kelgan. Kosmonavt vafotidan keyin SSSRdagi ko‘chalar, xiyobonlar, shuningdek, ikkita shahar uning nomi bilan ataldi: biri Rossiyaning Smolensk viloyatida, ikkinchisi Jizzax viloyatida.
Bizning Gagarin 1974-yilda shahar maqomini oldi (ilgari bu shahar tipidagi Yerjar posyolkasi edi). Bugungi kunda Gagarin shahri Jizzax viloyati Mirzacho‘l tumanining maʼmuriy markazi hisoblanadi.
Shaharning asosiy ko‘chasini toshkentlik haykaltarosh Leonid Ryabsev tomonidan o‘rnatilgan baland Gagarin haykali bezab turadi. Uning bronzadan tayyorlangan Gagarin asari shaharning muhim yodgorligiga aylangan. Yodgorlik poydevorida uchayotgan Ikar tasvirlangan barelyef o‘rnatilgan. Yana bir barelyefda birinchi kosmonavtni Yerga yaqin orbitaga olib chiqqan “Vostok” raketasi tasvirlangan.
Birinchi kosmonavt yurayotgan holda tasvirlangan. U chap oyog‘ini yuzadan ko‘tarib, postamentdan tushmoqchi bo‘lib turganga o‘xshaydi. Hamisha navqiron Gagarin kosmik kombinezonda, qo‘lida skafandr bilan Mirzacho‘l cho‘li bo‘ylab qadam tashlab, qozoq cho‘liga – kengliklaridagi Boyqo‘ng‘ir uchirish majmuasida kutayotgan raketasi sari borayotgandek.
TAPOiCh
2012-yilda faoliyatini to‘xtatgan Chkalov nomidagi Toshkent aviatsiya ishlab chiqarish birlashmasi ham kosmik soha rivojiga katta hissa qo‘shgan.
1977-yildan 1987-yilgacha zavodda kosmonavtlarni vaznsizlik sharoitida sinab ko‘rish uchun bir nechta IL-76 MDK laboratoriya samolyotlari qurilgan. Samolyot kuchaytirilgan korpus va tortishish kuchi bo‘lmaganda majburiy ravishda ishlashga qodir yoqilg‘i va moy taʼminoti tizimlariga ega edi.
Ushbu samolyotlarda yuzdan ortiq sovet, rus va xorijiy kosmonavtlar tayyorlangan. Zavodga ko‘plab astronavtlar tashrif buyurishgan, ular samolyotlarni loyihalash va qurish bo‘yicha maslahat berishgan.
Toshkent mashinasozlik konstruktorlik byurosi
Fizika-matematika fanlari nomzodi, 1993-2002-yillarda Kosmik tadqiqotlar agentligiga rahbarlik qilgan Kamol Mo‘minov faxriylardan olgan maʼlumotlariga tayanib “Gazeta.uz”ga maʼlum qilishicha, 1960-yillarning ikkinchi yarmi boshida Toshkentda O‘zbekiston SSR rahbariyati tashabbusi bilan SSSRning yirik kosmik korxonalari rahbarlari va bosh konstruktorlarining yopiq yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan.
Ushbu yig‘ilishda O‘zSSR hududida kosmik sanoat korxonalarini tashkil etish taklif etiladi. Sovet kosmonavtikasining asoschilaridan biri, akademik Vladimir Barmin o‘zi rahbarlik qilayotgan Moskva bosh mashinasozlik konstruktorlik byurosining Toshkentdagi filialini ochish imkoniyatlari haqida gapiradi.
1969-yilda FKBOM tuziladi (1978-yilda ToshKBM deb qayta nomlanadi). Byuro Oy va Venerani tadqiq qilish, kosmik mahsulotlarni (shu jumladan diametri 30 metrgacha bo‘lgan antennalarni) ishlab chiqish, tayyorlash, sinovdan o‘tkazish, to‘liq o‘lchamli standart namunalarni yig‘ish va sinovdan o‘tkazish uchun asboblar va jihozlarni ishlab chiqdi. Byuro oldiga oy bazalarini loyihalash, Oy tuprog‘i jinslaridan kislorod va suv olish uchun qulayliklar yaratish vazifasi qo‘yildi.
Mutaxassislar oy tuproqlarini burg‘ulash va Yerga yetkazib berish uchun qurilmalarni yaratdilar. Toshkentda ishlab chiqilgan tuproq oluvchi qurilma “Luna-24” kosmik kemasiga o‘rnatildi. 1976-yilda u Oyda chuqurligi 2 metrdan ortiq quduq kavladi. Tuproq o‘rganish uchun Yerga jo‘natildi. Tahlillar natijasida birinchi marta Oyda suv borligiga ishonchli dalillar olindi.
ToshKBMda koinotda yangi kompozit materiallarni ishlab chiqarish uchun qurilmalar yaratish bilan ham shug‘ullanilgan. Toshkentda ishlab chiqarilgan maxsus eritish pechlari va noyob qurilmalar Sovet orbital stansiyalarida eritish va turli materiallardan namunalar olish bo‘yicha tajribalar uchun xizmat qildi.
Byuro mutaxassislari o‘ta yuqori harorat va kimyoviy agressiv atmosfera sharoitida ishlashga qodir burg‘ulash apparatini ishlab chiqdilar. Qurilma Venera-13 va Venera-14 sovet avtomatik kosmik stansiyalariga o‘rnatildi. 1982-yil mart oyida Veneraga yumshoq qo‘nish amalga oshirildi va uning fizik hamda kimyoviy xususiyatlarini o‘rganish uchun tuproqni burg‘ulash, yig‘ish va tashish bo‘yicha noyob tajribalar o‘tkazildi.
Vladimir Jonibekovning
koinotga parvozi
Toshkentda “Kosmonavtlar” metro bekati yaqinidagi maydonga kosmonavt Vladimir Jonibekovning byusti, stansiyaning o‘zida esa uning surati tushirilgan medalyon o‘rnatilgan.
Vladimir Jonibekov 1942-yilda Toshkentdan 50 km uzoqlikda joylashgan Iskandar qishlog‘ida tug‘ilgan. O‘sha yillarda qishloq Qozog‘iston SSR tarkibida edi.
Jonibekov o‘zi amalga oshirgan beshta ekspeditsiyaning barchasida kema komandiri edi. Bu hozirgi kungacha yangilanmagan jahon rekordidir. U koinotga birinchi parvozini 1978-yilda amalga oshirgan.
To‘rtinchi parvoz paytida Jonibekov bilan birga koinotga chiqqan kosmonavt Svetlana Savitskaya ochiq koinotga chiqqan birinchi ayol bo‘ldi.
Beshinchi kosmik parvoz eng uzog‘i bo‘ldi – 112 kun davom etdi. Kosmonavtlar Vladimir Jonibekov va Viktor Savinix tarixda birinchi marta nazoratdan chiqib ketgan “Salyut-7” orbital stansiyasini boshqariladigan kosmik kemaga tutashtirishdi. Taʼmirlashdan keyin stansiya yana olti yil xizmat qildi.
Ekipaj oxirgi parvozda bortga paxta chigitini olib ketdi. Nol tortishish sharoitida o‘simliklarni yetishtirish imkoniyatini aniqlash va ularning xatti-harakatlarini o‘rganish kerak edi.
Birinchi tajribada urug‘lar unib chiqdi, lekin kerakli harorat sharoitlari yo‘qligi sababli nobud bo‘ldi. Ikkinchi tajribada koinotda bo‘lib qaytgan chigitlar yer yuzida issiqxona sharoitida ekilgan.
Keyingi kuzatuvlar hayratlanarli natijani ko‘rsatdi: vaznsiz sharoitda bo‘lgan o‘simliklarning tolasi bir xil sharoitda o‘stirilgan, lekin kosmosga yuborilmagan bir xil navnikiga qaraganda ikki baravar uzun (78 mm) edi.
SSSR Qahramoni sifatida Vladimir Jonibekov tirikligida uning haykali o‘rnatilishi sharafiga muyassar bo‘lgan. 1984-yilda Toshkent markazida haykaltarosh Yakov Shapiro tomonidan yaratilgan kosmonavt byusti o‘rnatildi.
«Sharaf Rashidovich menga qo‘ng‘iroq qildi va: “Mana, Jonibekov xotini bilan keldi. Sizdan, Yoqubjon (u meni shunday chaqirardi), u bilan uchrashishingizni so‘rayman, – deya aytib bergan edi Yakov Shapiro o‘limidan biroz oldin “Gazeta.uz” muxbiriga. – Oqil Umurzakovich (Oqil Salimov — O‘zbekiston SSR Oliy Soveti Prezidiumi raisi) sizni u bilan tanishtiradi. Keyin esa Jonibekov bilan ustaxonangizda uchrashamiz».
«Men kosmonavtlarni jasoratlari uchun qadrlayman va yaxshi ko‘raman, — dez davom etgandi Yakov Shapiro. — Ular o‘limga tik borishadi. Bu yerga ko‘plab kosmonavtlar kelib, ustaxonamga tashrif buyurishdi. Bu yerda Krikalyov turgandi, Grechko boriydi, Leonov. Volodya Jonibekov esa shu yerda... uning apartamenti ana u yerda, shu ustaxonada. U bilan bog‘liq barcha parvozlar, hamma narsa shu yerda muhokama qilingandi. Sharof Rashidovich esa mana bu yerda edi».
Sovet kosmonavtlari nomi bilan atalgan Toshkentning yangi maydonidagi Vladimir Jonibekov byusti, 1984-yil 3-mart
Foto: O‘zbekiston Kinofotofono hujjatlar milliy arxivi
Vladimir Jonibekov byustidan tashqari Yakov Shapiro yulduzlar mavzusida kompozitsiya ham yaratdi. U kosmonavt ortiga o‘rnatilgan. Rassom Ikar, Ulug‘bek, Siolkovskiy, Korolyov, Gagarin va go‘dakni quchog‘ida ushlab turgan ona-Yer siymolarini haykaltaroshlik qildi.
«Har bir ayol o‘z kosmonavtini tug‘ishi va tarbiyalashi kerak», – derdi 2021-yil aprel oyi boshida vafot etgan haykaltarosh.
“Kompozit” zavodi
1981-yilda Chirchiqda ToshKBM filiali – “Kompozit” tajriba-sinov zavodi tashkil etildi. U kompozit materiallardan kosmik tuzilmalar uchun noyob qismlar va konstruksiyalarni ishlab chiqarardi. Zavod kompozitsion shishaplastik va ugleplastik hamda ulardan tayyorlangan mahsulotlar ishlab chiqardi. Ugleplastiklar – yengil, ammo po‘lat kabi kuchli material bo‘lib, aerokosmik, harbiy va avtomobil sanoatida keng qo‘llaniladi. Hozirgi kunda esa ulardan maishiy hayotda keng qo‘llanilmoqda.
Quyidagi fotosuratda zavod, uning ustaxonalari, baʼzi mahsulotlar va baʼzi xodimlar aks etgan.
Zavod jihozlarida, shuningdek, Glonass kosmik kemasining quyosh batareyalari konstruksiyasida qo‘llaniladigan ugleplastik sterjenlarning bir nechta partiyalari, karkaslar, “Radioastron” dasturi bo‘yicha 15-30 metrli o‘zgaruvchan koinotga oid parabolik antennalar, “Kosmos” va “Prognoz” seriyasidagi sunʼiy yo‘ldoshlar uchun quyosh panellari ishlab chiqarildi.
Toshkent kosmik asbobsozlik ilmiy-tadqiqot instituti
1988-yilda Moskva kosmik markazlaridan birining filiali sifatida Toshkent kosmik asbobsozlik ilmiy-tadqiqot instituti (TashNIIKP) tashkil etildi. Ilmiy-tadqiqot institutiga 1989-yildan SSSR tarqalguncha rahbarlik qilgan Kamol Mo‘minovning aytishicha, SSSR parchalanishidan oldin institut harbiy koinot yo‘nalishi bilan shug‘ullangan.
Ilmiy-tadqiqot institutining yana bir yo‘nalishi tabiiy resurslarni aniqlash hamda xo‘jalik va ekologik faoliyatni tahlil qilish, qishloq xo‘jaligi ekinlari holatini o‘rganish maqsadida O‘zbekiston hududining sunʼiy yo‘ldosh tasvirlarini qayta ishlash edi.
U, shuningdek, maxfiy ravishda harbiy sunʼiy yo‘ldoshlar uchun avtomatlashtirilgan dasturiy taʼminot va apparat tizimlarini hamda boshqariladigan kosmik kemalar va stansiyalar ekipajlari uchun sunʼiy intellektga asoslangan qarorlarni qabul qilish tizimlarini ishlab chiqish bilan shug‘ullangan.
Ilmiy tadqiqot instituti qishloq xo‘jaligi, qurilish, kartografiya, geologiya, geofizika, suv va mineral resurslar sohalarida qimmatli natijalarga erishdi. Institutda Yerni masofadan turib zondlash sohasida 50 dan ortiq mutaxassislar tayyorlandi.
Nevich yig‘ilish-sinov majmuasi
1980-yillarning boshlarida Toshkent viloyatining Parkent tumanida sovetlarning Oy dasturi hamda “Energiya” — “Buran” dasturlari uchun TashKBMning “Nevich” yig‘ilish-sinov poligoni qurildi.
U yerda ko‘p sonli stendlar va mexanik korpuslar, radiotelemetrik va boshqa o‘lchash uskunalari, yig‘ish sexlari va ustaxonalari bo‘lgan noyob eksperimental inshootlar yaratildi va sinovdan o‘tkazildi. Poligon 80-yillarning oxiriga kelib to‘liq jihozlandi va foydalanishga tayyorlandi, zarur ijtimoiy infratuzilma yaratildi.
Poligonda ToshKBMning tajriba ishlanmalari – kosmosga joylashtirilishi kerak bo‘lgan katta o‘lchamli o‘zgartiriladigan antennalar, kosmosda yoyiladigan quyosh plyonkasi maydonlari va boshqa mahsulotlar sinovdan o‘tkazilishi kerak edi.
Nevichda 80 metrli metall minora – ASS (avtonom sinov stendi) o‘rnatilgan edi. Uning yordami bilan qattiq yoqilg‘i tezlatgichlari bo‘lgan penetrator-namuna oluvchilar sinovdan o‘tkazildi, ular tuproqqa kirg‘izilgan va chuqurroqqa kirib borib, probirkaga tuproq namunasi to‘ldirilgan.
Hozirgi vaqtda “Nevich” poligoni faoliyat ko‘rsatayotgani yo‘q. Binoning mahobatli o‘lchamlari sayyohlarni hayratga soladi. Poligon qo‘riqlash xizmati odamlarni ichkariga kiritmaydi. Bir necha yil oldin, ASS minorasi demontaj qilindi, garchi u mashg‘ulot maydonchasining diqqatga sazovor joyi bo‘lgan, ko‘plab ekstremal sportchilarni jalb qilgan va minglab sayyohlarni jalb qilishi mumkin bo‘lsa ham.
“Suffa” rasadxonasi va radioteleskopi
1982-yilda O‘zbekistonda, Jizzax viloyati Zomin tumanidagi Suffa platosida radioastronomiya rasadxonasi qurilishi boshlandi. Uning asosiy obyekti 70 metrli radioteleskop bo‘lib, u millimetr diapazonidagi kosmik nurlanishni ham aniqlay oladigan noyob uskunadir. Shunga o‘xshash vosita faqat San-Diyegoda (AQSH) mavjud.
Radioteleskop qurilishi bilan bir vaqtda Samarqandda SSSR FA Koinot tadqiqotlari institutining ilmiy bo‘limi ochildi. Kamol Mo‘minov bo‘lim boshlig‘i etib tayinlandi. SSSR parchalanganidan keyin radioteleskop qurilishi to‘xtatildi. Bugungi kunda qurilish 35-40 foiz atrofida tayyor bo‘lib, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida RT – 70 qurilishini yakunlashni davom ettirish bo‘yicha muzokaralar boshlangan.
Rasadxona koinotda ilmiy tadqiqotlar olib borish va bu boradagi xalqaro dasturlarda hamkorlik qilish uchun qurilgan. SSSR parchalanishi tufayli qurilish muzlatib qo‘yilgan, ammo 2018-yilda u qayta tiklangan va 2024-yilgacha yakunlanishi rejalashtirilgan.
“Fizika-Quyosh” IICHB
Toshkent viloyati Parkent tumanida joylashgan Fanlar akademiyasining “Fizika-Quyosh” IICHBni ham alohida taʼkidlash joiz. Ulkan quyosh pechida sovetlarning ko‘p foydalaniladigan “Buran” orbital kemasining himoya qoplamasiga yuqori haroratga taʼsir ko‘rsatilgan.
Solijon Sharipov
Rossiyalik kosmonavt Solijon Shokirovich Sharipov 1964-yilda O‘sh viloyatida (Qirg‘iziston) ko‘p bolali o‘zbek oilasida tug‘ilgan.
U ikki marta, umumiy hisobda esa 10 soat davomida ochiq koinotda bo‘lgan.
Sharipov Xyustonda Amerika shattlida birinchi parvoziga tayyorgarlik ko‘rayotganda, orbitada palovni sinab ko‘rishni taklif qildi. Parhezshunos-shifokorlar va oshpazlar O‘zgan guruchidan palov tayyorladilar, kosmonavtlar kosmosdagi kechki ovqatlardan birida uni isitib, isteʼmol qilishdi. O‘shandan beri o‘zbek palovi kosmonavtlar ratsionida paydo bo‘ldi.
Solijon Sharipov “Indevor” kosmik kemasida. Foto: mytashkent.uz
1998-yilda Solijon Sharipov O‘zbekiston bayrog‘ini koinotga olib chiqdi. Toshkent markaziy univermagidan xarid qilingan va orbitada bo‘lgan bayroq Yerga qaytib kelgach, koinotda bo‘lganligi to‘g‘risidagi sertifikat bilan birga respublika rahbariyatiga topshirildi.
Mustaqillik yillarida
kosmik sanoat
O‘zbekiston mustaqilligining dastlabki yillarida “O‘zbekkosmos” agentligi tashkil etildi. Kamol Mo‘minov agentlik faoliyatining 10 yilida mamlakatda kosmik sohani rivojlantirishga doir meʼyoriy-huquqiy hujjatlar ishlab chiqilganini taʼkidlaydi. Xorijiy davlatlarning milliy kosmik tashkilotlari, xususan, BMTning Kosmik Fazo bo‘yicha boshqarmasi (UNOOSA) bilan aloqalar o‘rnatilgan.
2002-yilda “O‘zbekkosmos” tugatildi. Fanlar akademiyasining Kosmik tadqiqotlar markazi tashkil etilib, unga ikkita korxona biriktirildi, qolganlari esa turli vazirlik va idoralarga o‘tkazildi.
2019-yil avgust oyida prezident Shavkat Mirziyoyev imzolagan «O‘zbekistonda kosmik faoliyatni rivojlantirish to‘g‘risida»gi farmonga ko‘ra “O‘zbekkosmos” agentligi qayta tashkil etildi. Agentlikning vazifalari qatorida Yerni masofadan turib zondlash tizimini ishlab chiqish, sunʼiy yo‘ldosh aloqa tarmog‘ini yaratish, sunʼiy yo‘ldosh navigatsiya tizimlaridan foydalanish va boshqalar bor.
Bu vazifalarning amalga oshirilishi zamonaviy ish o‘rinlarini yaratish, ilm-fanni rivojlantirish, texnologik mustaqillikni, mamlakatning kosmik tadqiqotlar sohasida axborot xavfsizligini taʼminlash va O‘zbekistonning xalqaro nufuzi darajasini oshirish imkonini beradi.
Qiziqarli narsalarni bilasizmi? U haqida boshqalarga aytib bermoqchimisiz?
O‘z hikoyangizni info@gazeta.uz elektron manziliga yuboring.
Matn va barcha grafik materiallarga bo‘lgan huquqlar “Gazeta.uz” nashriga tegishli. www.gazeta.uz saytida eʼlon qilingan, “Gazeta.uz” yoki uchinchi shaxslarga tegishli bo‘lgan grafik va boshqa materiallardan har qanday maqsadda foydalanish taqiqlanadi.

Какой вклад внёс Узбекистан в освоение космоса
Первый полёт человека в космос состоялся 61 год назад. В честь Дня космонавтики вспоминаем обзор «Газеты.uz» о вкладе Узбекистана в освоение космоса. Среди достижений — производство самолётов для испытания космонавтов на ТАПОиЧ, создание установки в Ташкентском бюро машиностроения, которая привезла на Землю лунный грунт, и тестирование в посёлке Невич разработанной в Ташкенте аппаратуры для исследования Луны.
Материал был впервые опубликован в 2021 году.
Некоторые фотографии «Газета.uz» приобрела в Национальном архиве кинофотофонодокументов Узбекистане.
Современная космическая индустрия превратилась в мощную технологическую базу экономического роста. Это один из секторов с наиболее высокой добавленной стоимостью. Космическая деятельность обеспечивает развитие научно-технического потенциала, высоких технологий, помогает решению проблем безопасности и обороны, природопользования, предупреждения стихийных и техногенных катастроф.
Сегодня все развитые страны пришли к пониманию важности космической деятельности для реализации своих геополитических интересов.
С развалом СССР аэрокосмическая отрасль Узбекистана практически не развивалась, однако на счету страны есть разработки, ставшие важными для исследования космоса.
Некоторые фотографии кликабельные. Нажмите на изображение, чтобы увидеть описание.
Байконур
В 1955 году был основан самый первый и самый большой в мире космодром Байконур. Определяющими условиями для выбора места строительства космодрома послужили малозаселённые земли в районе объекта, наличие железной дороги Москва-Ташкент и близость реки Сырдарьи. Вода была необходима для жизнеобеспечения сотрудников космодрома и его строительства. Оно было засекречено.
В секретных документах полигон назывался НИИП-5 (Научно-исследовательский испытательный полигон №5 Министерства обороны СССР). Секретным почтовым адресом полигона с момента основания и до 1960-х был «Ташкент-90».
В Байконур из Узбекистана отправляли военных специалистов, стройматериалы и продовольствие.
Город Гагарин
Ставший кумиром миллионов после полёта в космос Юрий Гагарин отправился с миссией дружбы и мира в зарубежные поездки. Ночью 29 ноября 1961 года самолёт с первым космонавтом на борту, следовавший из Москвы в Дели, остановился в Ташкентском аэропорту на дозаправку. Об этом вспоминает дочь корреспондента газеты «Правда Востока» Георгия Димова, Ирина.
Несмотря на то, что о короткой остановке космонавта в Ташкенте было известно только высшему руководству, журналисту вместе с дочерью посчастливилось встретиться с Гагариным.
Писать о встрече корреспонденту запретили, но уже на следующее утро интервью и фотографии вышли в печать.
Фото: mytashkent.uz
В декабре 1961 года состоялся официальный и торжественный приём Юрия Гагарина в Ташкенте. Тысячи человек вышли на улицы встретить первого космонавта. Ташкентцы обступили путь из аэропорта в центр города. Дорогу, по которой следовал кортеж Гагарина, осыпали цветами.
До своей трагической гибели в марте 1968 года Гагарин ещё много раз побывал в Узбекистане. После смерти космонавта в его честь были названы улицы, проспекты, а также два города в СССР: один в Смоленской области России, второй – в Джизакской области.
Наш Гагарин получил статус города в 1974 году (ранее это был посёлок городского типа Ержар). Сегодня город Гагарин является административным центром Мирзачульского района Джизакской области.
Главную улицу города украшает высокий памятник Гагарину авторства ташкентского скульптора Леонида Рябцева. Его бронзовый Гагарин стал важной достопримечательностью города. На пьедестале памятника установлен барельеф с Икаром в полёте. На другом барельефе – ракета-носитель «Восток», поднявшая первого космонавта на околоземную орбиту.
Первый космонавт запечатлён в движении. Его левая нога отрывается от поверхности, и кажется, что он вот-вот сойдёт с постамента. Вечно молодой Гагарин в космическом комбинезоне, со скафандром в руке шагает по Мирзачульской степи, переходящей в казахскую степь, на просторах которой его ждёт ракета на стартовом комплексе Байконура.
ТАПОиЧ
Ташкентское авиационное производственное объединение имени Чкалова, прекратившее деятельность в 2012 году, тоже внесло весомый вклад в развитие космической отрасли.
С 1977 по 1987 год на заводе были построены несколько самолётов-лабораторий ИЛ-76 МДК для испытания космонавтов в условиях невесомости. Самолёты имели усиленный корпус и системы подачи топлива и масла, способные работать принудительно при отсутствии гравитации.
На этих самолётах прошли подготовку свыше сотни советских, российских и зарубежных космонавтов. Завод посетили многие космонавты, консультировавшие проектирование и строительство самолётов.
Ташкентское конструкторское бюро машиностроения
Кандидат физико-математических наук Камал Муминов, руководивший Агентством космических исследований с 1993 по 2002 годы, по имеющейся у него информации от ветеранов, рассказал «Газете.uz», что в начале второй половины 1960-х годов по инициативе руководства УзССР в Ташкенте было проведено закрытое совещание руководителей и главных конструкторов крупнейших космических предприятий СССР.
На этом совещании было предложено создать в УзССР предприятия космической отрасли. Один из основоположников советской космонавтики, академик Владимир Бармин высказался о возможности открытия в Ташкенте филиала Конструкторского бюро общего машиностроения, которое он возглавлял в Москве.
В 1969 году создаётся ФКБОМ (в 1978 году переименовано в ТашКБМ). Бюро разрабатывало приборы и аппаратуру для исследования Луны и Венеры, разработки, изготовления, проверки космических изделий (в том числе антенн диаметром до 30 метров), сборки и отработки полноразмерных штатных образцов. Перед бюро была поставлена задача по проектированию лунных баз, созданию установок для получения кислорода и воды из пород лунного грунта.
Специалисты создали установки для бурения и доставки на Землю грунтов Луны. Грунтозаборное устройство, разработанное в Ташкенте, установили на космический аппарат Луна-24. В 1976 году он пробурил на Луне скважину глубиной более 2-х метров. Грунт доставили на Землю для изучения. В результате анализа было впервые получено убедительное доказательство наличия на Луне воды.
В ТашКБМ также занимались созданием установок для выращивания новых композиционных материалов в космосе. Разработанные в Ташкенте специальные плавильные печи и уникальные приборы, послужили на советских орбитальных станциях для опытов по плавке и получению образцов различных материалов.
Специалисты бюро разработали бурильный аппарат, способный работать в условиях сверхвысоких температур и химически агрессивной атмосферы. Устройство установили на советских автоматических космических станциях «Венера-13» и «Венера-14». В марте 1982 года они совершили мягкую посадку на Венеру и осуществили уникальные эксперименты по бурению, забору и транспортировке грунта для изучения его физико-химических свойств.
Полёт в космос Владимира Джанибекова
В Ташкенте на площади у станции метро «Космонавтлар» установлен бюст космонавта Владимира Джанибекова, а на самой станции - медальон с его изображением.
Владимир Джанибеков родился в 1942 году в посёлке Искандер, расположенном в 50 км от Ташкента. В те годы посёлок входил в состав Казахской ССР.
Джанибеков был командиром корабля всех пяти экспедиций, которые он совершил. Это непревзойденный мировой рекорд по сей день. Свой первый полёт в космос он совершил в 1978 году.
Во время четвёртого полёта Джанибеков вышел в открытый космос вместе с космонавтом Светланой Савицкой, которая стала первой женщиной, побывавшей в открытом космосе.
Пятый космический полёт был самым продолжительным – 112 суток. Космонавты Владимир Джанибеков и Виктор Савиных впервые в истории осуществили стыковку пилотируемого космического корабля с вышедшей из-под контроля орбитальной станцией «Салют-7». После ремонта станция прослужила ещё шесть лет.
В последний полёт экипаж взял на борт семена хлопчатника. Нужно было выявить возможность выращивания растений в невесомости и изучить их поведение.
В первом эксперименте семена проросли, но из-за отсутствия необходимых температурных условий погибли. Во втором эксперименте семена хлопчатника, которые побывали в космосе, были посажены в тепличных условиях на земле.
Дальнейшие наблюдения показали удивительный результат: волокно растений, побывавших в условиях невесомости, было в два раза длиннее (78 мм), чем у того же сорта, выращенного в тех же условиях, но не отправленного в космос.
Как Герой СССР Владимир Джанибеков удостоился установки своей скульптуры при жизни. В 1984 году в центре Ташкента был установлен бюст космонавта работы скульптора Якова Шапиро.
«Звонит мне Шараф Рашидович и говорит, – рассказывал Яков Шапиро корреспонденту “Газеты.uz” незадолго до своей смерти. – “Вот приехал Джанибеков с женой. Я тебя прошу, Якубжан (он меня так называл), встретиться с ним. Акил Умурзакович тебя с ним познакомит (Акил Салимов – Председатель Президиума Верховного Совета УзССР). А потом мы с Джанибековым встретимся у тебя в мастерской».
«Я ценю и люблю космонавтов за их подвиги, – продолжил Яков Шапиро. – Они идут на смерть. Многие космонавты приезжали сюда и посещали мою мастерскую. Крикалёв здесь был, Гречко был, Леонов. А Володя Джанибеков здесь… его апартаменты тут, в этой мастерской. Все полеты, которые к нему относились, здесь всё обсуждалось. И Шараф Рашидович здесь был».
Бюст Владимира Джанибекова на новой площади Ташкента, названной в честь советских космонавтов, 3 марта 1984 года
Помимо бюста Владимира Джанибекова, Яков Шапиро создал композицию на звёздную тему. Она установлена позади космонавта. Художник изваял фигуры Икара, Улугбека, Циолковского, Королёва, Гагарина и Матери-Земли, держащей в руках младенца.
«Каждая женщина должна родить и вырастить своего космонавта», – сказал скульптор, которого не стало в начале апреля 2021 года.
Завод «Композит»
В 1981 году в Чирчике был создан филиал ТашКБМ – опытно-экспериментальный завод «Композит». На нём изготавливали уникальные детали и узлы для космических конструкций из композитных материалов. Завод выпускал композиционные стеклопластик и углепластик и изделия из них. Углепластик – лёгкий, но прочный как сталь материал, широко применяющийся в авиакосмическом, военном, автомобильном производстве. Сейчас широко применяется и в быту.
На фото ниже виды завода, его цехов, некоторые изделия и отдельные сотрудники.
На оборудовании завода было также изготовлено несколько партий углепластиковых стержней, каркасов, используемых в конструкции солнечных батарей космических аппаратов «Глонасс», 15-30-метровые трансформируемые параболические антенны космического базирования по программе «Радиоастрон», панели солнечных батарей для спутников серии «Космос» и «Прогноз».
Ташкентский НИИ космического приборостроения
В 1988 году в качестве филиала одного из московских космических центров был создан Ташкентский НИИ космического приборостроения (ТашНИИКП). По словам Камала Муминова, возглавлявшего НИИ с 1989 года, до распада СССР институт занимался тематикой военного космоса.
Другим направлением НИИ была обработка космических снимков территории Узбекистана для выявления природных ресурсов и анализа хозяйственно-экологической деятельности, изучения состояния сельскохозяйственных культур.
Он также занимался секретными разработками автоматизированных программно-технических комплексов для военных спутников и систем принятия решений на базе искусственного интеллекта для экипажей пилотируемых космических кораблей и станций.
НИИ получил ценные результаты в сфере сельского хозяйства, строительства, картографии, геологии, геофизики, водных и минеральных ресурсов. Институт подготовил более 50 специалистов в сфере дистанционного зондирования Земли.
Сборочно-испытательный комплекс Невич
В начале 1980-х годов для советской лунной программы и для программы «Энергия» - «Буран» был построен сборочно-испытательный полигон ТашКБМ «Невич» в Паркентском районе Ташкентской области.
Там были созданы и протестированы уникальные экспериментальные сооружения, с многочисленными стендами и механическими корпусами, с радиотелеметрической и другой измерительной аппаратурой, со сборочными цехами и мастерскими. Полигон был полностью оснащен и подготовлен к эксплуатации к концу 80-х, была создана необходимая социальная инфраструктура.
На полигоне испытывали разработки ТашКБМ – крупногабаритные трансформируемые антенны, которые нужно было разворачивать в космосе, солнечные развертываемые в космосе пленочные поля и другие изделия.
На Невиче была установлена металлическая 80-метровая вышка – САИ (стенд автономных испытаний). С её помощью испытывали пенетраторы-пробоотборники с твердотопливными ускорителями, они внедрялись в грунт, и при проникновении вглубь происходило заполнение капсулы пробой грунта.
В настоящее время полигон Невич бездействует. Исполинские размеры сооружения завораживают туристов. Охрана полигона людей внутрь не пускает. Несколько лет назад вышку САИ демонтировали, несмотря на то, что она была изюминкой полигона и привлекала многих экстремалов и могла бы привлечь тысячи туристов.
Обсерватория и радиотелескоп «Суффа»
В 1982 году в Узбекистане на плато Суффа в Зааминском районе Джизакской области было начато строительство радиоастрономической обсерватории. Его главный объект – 70-метровый радиотелескоп, представляющий собой уникальный инструмент для регистрации космического излучения в миллиметровом диапазоне. Аналогичный инструмент существует только в Сан-Диего (США).
Одновременно со строительством радиотелескопа, в Самарканде был открыт научный отдел Института космических исследований АН СССР. Руководителем отдела был назначен Камал Муминов. После распада СССР строительство радиотелескопа было приостановлено. На сегодняшний день, строительная готовность около 35-40%, и начаты переговоры узбекской и российской сторон о возобновлении завершения строительства РТ – 70.
Обсерватория строилась для проведения научных исследований космоса и сотрудничества по международным программам в этой области. Из-за развала СССР строительство заморозили, но в 2018 году возобновили и планируют закончить к 2024 году.
НПО «Физика-Солнце»
Стоит также отметить НПО «Физика-Солнце» Академии наук, расположенный в Паркентском районе Ташкентской области. В большой солнечной печи проводили испытания, подвергая воздействию высоких температур защитную обшивку советского орбитального корабля многоразового использования «Буран».
Салижан Шарипов
Российский космонавт Салижан Шакирович Шарипов родился в 1964 году в Ошской области (Кыргызстан) в многодетной узбекской семье.
На его счету два выхода в открытый космос общей продолжительностью 10 часов.
В Хьюстоне во время подготовки к своему первому полёту на американском шаттле Шарипов предложил попробовать плов на орбите. Врачи-диетологи и повара приготовили плов из узгенского риса, который был разогрет и съеден во время одного из ужинов в космосе. С тех пор узбекский плов появился в рационе космонавтов.
Салижан Шарипов на борту космического корабля «Индевор». Фото: mytashkent.uz
В 1998 году Салижан Шарипов поднимал в космос флаг Узбекистана. По возвращении на Землю, флаг, купленный в ташкентском ЦУМе и побывавший на орбите, был передан руководству республики с сертификатом о пребывании в космосе.
Космическая индустрия в годы независимости
В первые годы независимости Узбекистана было создано Агентство «Узбеккосмос». Камал Муминов упоминал, что за 10 лет существования агентства были разработаны нормативно-правовые акты в области развития космической отрасли в стране. Были налажены связи с национальными космическими организациями зарубежных стран, в частности с Управлением Организации Объединенных Наций по вопросам космического пространства (UNOOSA).
В 2002 году «Узбеккосмос» был ликвидирован. Был организован Центр космических исследований АН, которому передали два предприятия, остальные - разным министерствам и ведомствам.
В августе 2019 года президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о развитии космической деятельности в Узбекистане, согласно которому вновь создано Агентство «Узбеккосмос». Среди задач агентства – создание системы дистанционного зондирования Земли, создание сети спутниковой связи, использование спутниковых навигационных комплексов и другие.
Реализация этих задач может создать современные рабочие места, развивать науку, обеспечить технологическую независимость, информационную безопасность страны в области космических исследований и повысить уровень международного престижа Узбекистана.