Prezident Shavkat Mirziyoyev 11 aprel kuni transport va kommunal sohalardagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar berdi uning matbuot xizmati.
Taqdimot davomida mamlakat aeroportlarini 2035 yilga qadar rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish muhokama qilindi, dasturning birinchi bosqichi 2022−2026 yillarga mo‘ljallangan.
Shu jumladan, davlat xususiy sheriklik asosida Buxoro aeroportlarida yangi yo‘lovchi terminallari qurish, shuningdek, hududlararo loukoster aviakompaniyasi faoliyatini yo‘lga qo‘yish loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Bunda xususiy hamkor tender orqali aniqlanadi. Hozirgi vaqtda xususiy sherikni tanlash uchun tanlov hujjatlari ishlab chiqilmoqda.
Jami investitsiyalar hajmi 136 mln dollarga baholanmoqda, shundan:
• 66,7 mln dollar — O‘zbekiston ayeroportlari va NBU kreditlari hisobiga quriladigan xususiylashtirilmaydigan mulkiy majmua;
• 69,3 mln dollar — xususiy investitsiyalar hisobiga quriladigan mulk majmualari.
Loyihani 2022−2024 yillarda amalga oshirish rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, mart oyida Samarqandda ochiq kitob ko‘rinishidagi zamonaviy aeroport majmuasi ochilgandi. U soatiga 800 kishiga xizmat ko‘rsatish va haftasiga 120 reyslarni qabul qilish salohiyatiga ega. Boshqa aeroportlardan farqli ravishda, terminalga avtomobilda kelish mumkin, bino esa to‘siqlar bilan o‘ralmagan.
Loyiha Air Marakanda kompaniyasi bilan DXSH asosida amalga oshirilgan.
2021 yilning aprel oyi oxirida transport vaziri Ilhom Mahkamov Samarqand aeroporti boshqaruvini berishda nima sababdan tender o‘tkazilmaganini tushuntirar ekan, havo portini Air Marakanda boshqaruviga o‘tkazish bo‘yicha muzokaralar uzoq vaqtdan beri olib borilayotganini ta’kidlagandi. «Va yana tenderga qaytish — bu yana vaqt sarfi demakdir», — dedi u.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 апреля ознакомился с презентацией проектов в транспортной и коммунальной сферах, сообщила пресс-служба главы государства.
В ходе презентации обсуждена реализация Стратегии развития аэропортов страны до 2035 года года, первый этап программы которого охватывает 2022−2026 годы.
В частности, также представлен проект строительства нового международного пассажирского терминала аэропорта Бухары на основе государственно-частного партнёрства, где частный партнёр будет выбран по тендеру. В настоящее время разрабатывается конкурсная документация для выбора частного партнёра.
Всего объём инвестиций оценивается в 136 млн долларов, из них:
• 66,7 млн долларов — имущественный комплекс, не подлежащий приватизации, который построят за счет средств Uzbekistan Airports и кредитов НБУ;
• 69,3 млн долларов — имущественные комплексы, которые построят за счёт частных инвестиций.
Проект планируется реализовать в 2022—2024 годы.
В марте после реконструкции в Самарканде был открыт новый аэровокзальный комплекс в виде раскрытой книги. Он способен обслуживать до 800 человек в час и до 120 рейсов в неделю. В отличие от других аэропортов к терминалу можно подъехать на машине, а здание не окружено забором.
Проект был реализован на основе ГЧП с компанией Air Marakanda. В конце апреля 2021 года нынешний министр транспорта Илхом Махкамов, объясняя, почему для управления аэропортом Самарканда не был проведён тендер, сообщил, что переговоры о передаче воздушной гавани в управление Air Marakanda велись давно. «И переходить опять на тендер — это опять затраты времени», — сказал он.