O‘zbekiston Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova ofisi 2021 yilda fuqarolar murojaatlari bilan ishlash borasidagi faoliyati yuzasidan hisobot berdi.
Ombudsman matbuot kotibi Fotima Madrahimovaning ma’lum qilishicha, 2021 yilda vakil nomiga O‘zbekiston fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 18 738 ta murojaat kelib tushdi. Solishtirish uchun — o‘tgan yili murojaatlar soni 14 975 ta bo‘lgan.
Qonunchilikka ko‘ra, fuqarolar o‘rtasidagi ziddiyatli va nizoli masalalarni ko‘rib chiqish Ombudsman vakolatiga kirmaydi, shuning uchun 11 257 ta murojaat (2020 yidda 4486 ta murojaat) ish yurituviga olingan.
2021 yilda murojaatlarning eng ko‘pi fuqarolarning shaxsiy mulkka bo‘lgan huquqlari va mehnat huquqlarini ta’minlash, ijtimoiy imtiyoz va nafaqalar, moddiy yordam olish, insonparvarlik aktini tadbiq etish, sud-tergov jarayonlari, fuqarolarning davlat organlari va muassasalariga murojaat qilish huquqlarini ta’minlash kabilarga oid bo‘ldi. Eng ko‘p murojaatlar Toshkent shahri (2588 ta), Qashqadaryo viloyati (2530 ta) va Surxondaryo viloyatidan (2000 ta) kelib tushdi.
2021 yilda Ombudsman jismoniy shaxslarning mulk huquqlari kafolatlari bo‘yicha ilk marotaba Konstitutsiyaviy sudga ko‘rib chiqish uchun bitta masala kiritdi, deyiladi hisobotda. “Gazeta.uz"ga Ombudsman matbuot xizmati qo‘shimcha qilishicha, 2 aprelda Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 16 noyabrdagi 911-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari olib qo‘yilishi va olib qo‘yilayotgan yer uchastkasida joylashgan ko‘chmas mulk obyektlari mulkdorlariga kompensatsiya berish tartibi to‘g‘risida"gi nizomning 43 va 47-bandlarini O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaning 53 va 54-moddalariga muvofiqligi yoki yo‘qligini aniqlab berishni so‘rab, Konstitutsiyaviy sudga murojaat yo‘llagan. Mazkur masala 2 iyul kuni Konstitutsiyaviy sudining ochiq sud majlisida ko‘rib chiqilgan. Sud vazirliklar va idoralar vakillarining tushuntirishlari tinglanib, Vazirlar Mahkamasining tegishli nizomi 43 va 47-bandlari Konstitutsiyaga muvofiq degan qarorni qabul qildi.
Shuningdek, davlat organlari va tashkilotlari va sudlarga fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan 14 ta taqdimnoma, 36 ta xulosa, 44 ta da’vo arizalari kiritilgan.
Ombudsman tomonidan kiritilgan taqdimnomalar vazirlik va idoralarning kengaytirilgan majlislarida muhokama qilinib, jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash hamda ijro intizomi talablarini buzgan va o‘z faoliyatida mas’uliyatsizlikka yo‘l qo‘ygan 82 nafar xodimga nisbatan “hayfsan”, 9 nafar xodimga nisbatan “jarima” intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan va 8 nafar xodim egallab turgan vazifasidan ozod qilingan.
Shuningdek, Ombudsman xodimlari sudlarda kuzatuvchi sifatida 108 marotaba (2020 yilda — 32 marta) ishtirok etgan.
Inson huquqlari bo‘yicha vakilga yuborilgan shaxsiy huquqlar va erkinliklarga oid murojaatlarni ko‘rib chiqish natijasida 21 ta jinoiy va ma’muriy va 9 ta intizomiy ish qo‘zg‘atildi. Murojaat qiluvchilar ustidan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etish to‘g‘risidagi 29 ta qaror bekor qilindi.
Mas’ul mansabdor shaxslarning harakatlariga huquqiy baho berish uchun 25 ta tekshiruv o‘tkazildi. Ombudsman murojaatidan so‘ng sud qarorlariga nisbatan prokuratura organlari orqali 6 ta protest kiritildi.
Sudlarga 442 mln so‘mlik mehnat haqini undirishga qaratilgan 43 ta da’vo arizasi kiritildi, 62 nafar fuqaroga 787,8 mln so‘mlik mehnat haqi to‘lanishi ta’minlandi. 10 nafar fuqaro ishga tiklandi, 5 nafar fuqaroga ish joyida mehnat qobiliyatini yo‘qotganligi uchun sog‘ligiga yetkazilgan 9,2 mln so‘mlik zarar undirildi, fuqarolarga 148 mln. so‘mlik kreditlarni rasmiylashtirishda ko‘maklashildi.
Shuningdek, murojaatchilar foydasiga sud qarorlarida belgilangan 210,8 mln. so‘mlik zarar undirildi. Davlat va jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarining olib qo‘yilishi munosabati bilan 14 ta fuqaroga uy-joy ajratildi. Tadbirkorlarga 145 mln so‘mlik ortiqcha to‘langan soliq to‘lovlarini qaytarib berishda ko‘mak berildi.

Офис уполномоченного Олий Мажлиса Узбекистана по правам человека (омбудсмана) Ферузы Эшматовой отчитался о работе с обращениями граждан в 2021 году.
Как сообщила пресс-секретарь омбудсмана Фотима Мадрахимова, всего в прошлом году к уполномоченному поступило 18738 обращений от граждан Узбекистана, граждан и уполномоченных иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Для сравнения — в предыдущем году было получено 14975 обращений.
Поскольку законодательно установлено, что омбудсман не рассматривает вопросы, отнесенные к компетенции судебных и следственных органов, а также обращения по поводу споров и конфликтов между гражданами, на рассмотрение было принято 11257 обращений (в 2020 году — 4486 обращений, не считая 4987 запросов в государственные и общественные организации).
В основном обращения, полученные в 2021 году, относились к вопросам прав граждан на частную собственность и трудовых прав, социальных льгот и пособий, материальной помощи, исполнения гуманитарных актов, судебного разбирательства, обеспечения права граждан на обращение в государственные органы и учреждения. Больше всего обращений поступило из Ташкента (2588), Кашкадарьинской (2530) и Сурхандарьинской (2000) областей.
В 2021 году омбудсман впервые внёс на рассмотрение в Конституционный суд вопрос касательно гарантий прав собственности физических лиц, говорится в отчёте. Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе омбудсмана, 2 апреля было направлено обращение об установлении соответствия/несоответствия пунктов 43 и 47 Положения о порядке выдачи компенсации собственникам за изымаемые земельные участки и расположенные на них объекты недвижимости, утверждённого постановлением правительства №911 от 16 ноября 2019 года, и статьям 53 и 54 Конституции. Вопрос был рассмотрен 2 июля на открытом заседании Конституционного суда. Суд, рассмотрев информационно-аналитические материалы госорганов, принял решение о соответствии указанных пунктов положения статьям Конституции.
В государственные органы и организации, а также суды от омбудсмана в прошлом году было направлено 14 ходатайств, 36 заключений и 44 иска о восстановлении нарушенных прав граждан, сообщается в отчёте.
Внесённые омбудсманом ходатайства обсуждались на расширенных заседаниях министерств и ведомств. В отношении 82 работников, нарушивших требования к работе с обращениями и исполнительской дисциплины, применена мера дисциплинарного взыскания в виде выговора, 9 сотрудникам назначен штраф, 8 сотрудников освобождены от занимаемых должностей.
Сотрудники омбудсмана 108 раз (в 2020 году — 32 раза) участвовали в судах в качестве наблюдателей.
В результате рассмотрения обращений по личным правам и свободам, направленных омбудсману, возбуждено 21 уголовное и административное и 9 дисциплинарных дел. Отменено 29 постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела.
Для проведения правовой оценки действий должностных лиц проведено 25 проверок. Вследствие обращения омбудсмана в отношении судебных решений через органы прокуратуры внесено 6 протестов.
В суды внесено 43 исковых заявления, направленные на взыскание заработной платы на 442 млн сумов, обеспечена выплата заработной платы 62 гражданам на 787,8 млн сумов, восстановлено в работе 10 граждан, выплачено 5 гражданам 9,2 млн сумов за вред здоровью за утрату трудоспособности на рабочем месте, оказано содействие гражданам в оформлении кредитов на 148 млн сумов.
Кроме того, в пользу заявителей взыскан ущерб в размере 210,8 млн сумов, установленный судебными решениями. В связи с изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд 14 гражданам выделено жильё. Предпринимателям оказана помощь в возврате излишне уплаченных налоговых платежей на 145 млн сумов.